مجلس نماینده‌گان از حکومت خواست پیش از آغاز مذاکره با طالبان به «اجماع ملی» برسد

۸صبح، کابل: مجلس نماینده‌گان از حکومت می‌خواهد که پیش از آغاز مذاکرات مستقیم با گرو طالبان، ابتدا اجماع ملی را برای برقراری صلح تقویت کند تا از «اقتدار» ملت نماینده‌گی شود. 

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان که روز شنبه، نهم قوس، در نشست عمومی این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: «توقع و انتظار ما این است که پیش از آغاز مذاکرات مستقیم حکومت و مخالفان مسلح نظام، ابتدا باید اجماع کلان سیاسی در محور منافع ملی شامل احزاب، جریان‌های سیاسی، نهادهای مدنی،‌ علما، روشنفکران و زنان و نماینده‌گان ملت، شکل گرفته و در گفت‌وگوهای صلح از اقتدار یک ملت نماینده‌گی صورت بگیرد.»

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت نشده است. هم‌چنان نشست بین‌الافغانی صلح که قرار بود در بیجینگ، پایتخت چین، برگزار شود، به دلیل آن‌چه اختلاف در ترکیب هیأت اعزامی خوانده شد، برگزار نشده است.

با این حال، میررحمان رحمانی گفت مجلس نماینده‌گان از هرگونه طرح، تلاش و ابتکاری که برای رسیدن به صلح «پایدار و باعزت» که در آن خواست‌های «مشروع ملت» ما بازتاب یافته باشد، استقبال و حمایت می‌کند.

رییس مجلس نماینده‌گان تأکید کرد که آتش‌بس سراسری و کاهش خشونت‌ها باید به عنوان زمینه‌ساز هرگونه گفت‌وگو و تفاهم مقدماتی در نظر گرفته شود. او افزود‌: «قابل قبول نیست که طالبان با امریکایی‌ها به معامله بنشینند و در کشور جنایت بیافرینند.»

میررحمان رحمانی هم‌چنان گفت که «خط سرخ» مردم در هرنوع گفت‌وگوها، حفظ دست‌آوردهای دو دهه اخیر است که شامل ارزش‌های مدنی، سیاسی، حقوق بشر و حفظ جایگاه نیروهای دفاعی و امنیتی کشور می‌باشد.

رییس مجلس نماینده‌گان هم‌چنان به سفر غیرمنتظره دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا به افغانستان که شام‌گاه روز پنج‌شنبه، هفتم قوس انجام شد، اشاره کرد.

او گفت که این سفر پیام‌های خاص داشت. از سرگیری مذاکرات و پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان، از پیام‌های این سفر بود.

دونالد ترمپ در یک سفر غیرمنتظره به افغانستان در پایگاه نظامی بگرام حضور یافت و مراسم «شکرگزاری» را با نیروهای امریکایی به جای آورد. او هم‌چنان با همتای افغان خود در این پایگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن