نماینده‌گان مجلس: مالیات بر کریدت‌ها به جیب‌های شخصی می‌ریزد

جمع‌آوری ۱۰ درصد مالیه از سوی شرکت‌های مخابراتی از سه سال به این سو نگرانی مردم را برانگیخته است.

در پی همین نگرانی‌ها نماینده‌گان مجلس روز دوشنبه (۱۴جوزا) وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی را به جلسه‌ی استجوابیه دعوت کردند.

به باور نماینده‌گان مجلس، در کنار این که مردم با بیکاری، ناامنی و ده‌ها چالش دیگر روبه‌رو اند، پرداخت ۱۰ درصد مالیه، بر آنان تحمیل شده است. به باور نماینده‌گان مجلس، پولی را که مردم به نام مالیه‌ی مخابراتی می‌پردازند، به گونه‌ی شفاف به حساب دولت جمع‌آوری نمی‌شود، بلکه «از سوی یک حلقه‌ی خاصی حیف و میل می‌شود.»

ذکیه سنگین، نماینده‌ی مردم پروان در مجلس می‌گوید قرار اطلاعاتی که به دست‌رس نماینده‌گان مجلس قرار دارد، هیچ سیستمی وجود ندارد که بیان‌گر جمع‌آوری مالیه‌ی مخابراتی به حساب دولت باشد. خانم سنگین گفت: «قرار معلوماتی که ما داریم، از ۱۰ درصد مالیه، ۸ درصد آن به یک حساب شخصی جمع‌آوری می‌شود؛ حسابی که سه نفر آن را اداره می‌کنند و تنها ۲ درصد آن به حساب دولت واریز می‌شود.»

محمدصالح سلجوقی، نماینده‌ی مردم هرات در مجلس در خطاب به وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت: «دزدی به صورت رسمی ‌از جیب مردم جریان دارد و شما به حیث مسئول این اداره تا کنون نتوانسته‌اید سیستمی را ایجاد کنید که [مردم] به شفافیت پرداخت‌های خود اطمینان حاصل کنند.»

اما شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید ۱۰ درصد مالیه‌ی مخابراتی به گونه‌ی شفاف به حساب دولت واریز می‌شود. آقای آریوبی گفت: «پس از حساب‌دهی شرکت‌ها، مالیه به طور مستقیم به حساب بانکی د افغانستان بانک انتقال می‌یابد و شامل بودجه‌ی ملی دولت می‌شود.»

آقای آریوبی از راه‌ندازی دستگاه حساب‌دهی مخابراتی (Real Time Management System) نیز خبر داد. او گفت با راه‌اندازی این دستگاه، حساب‌دهی به گونه‌ی شفاف صورت خواهد گرفت.

نماینده‌گان مجلس خواهان توضیحات بیشتر در مورد چگونه‌گی شفافیت جمع‌آوری مالیات مخابراتی به حساب دولت شدند، اما وزیر مخابرات و تکنالوژی جزئیاتی ارائه نکرد.

آقای آریوبی با اشاره به قانون وضع مالیات مخابراتی گفت: «از روزی که این قانون نافذ شده تا اکنون مبلغ ۱۱٫۵ میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده است.»

این در حالی است که قانون محصول خدمات مخابراتی سه سال پیش به تاریخ ۲۶ اسد ۱۳۹۴ از سوی حکومت افغانستان توشیح شد و جمع‌آوری مالیات از تاریخ اول میزان سال ۱۳۹۴ به طور عملی آغاز شد.

به گفته‌ی آقای آریوبی عواید دو ماهه‌ی سال ۱۳۹۴، مبلغ ۸۰۲ میلیون افغانی، عاید ناشی از مالیات مخابراتی سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴٫۲ میلیارد افغانی و عاید دولت از این بابت در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴٫۲ میلیارد بوده است. آقای آریوبی افزود: «در همین چند ماه سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱٫۵ میلیارد افغانی جمع‌آوری شده است و مبلغ ۵۹۲ میلیون مطالبات با شرکت روشن داریم.»

اما برخی از نماینده‌گان مجلس این ارقام را فریب‌دهنده عنوان می‌کنند و می‌گویند این ارقام شفاف نیست. قیس حسن، نماینده‌ی مردم کابل با اشاره به اسنادی که از ادارات مربوط جمع‌آوری کرده است، گفت: «ارقام ارائه شده‌ی شرکت‌ها و ارقام وزارت مخابرات با هم تفاوت بسیار زیادی دارد.» آقای حسن می‌گوید این تفاوت به میلیاردها افغانی می‌رسد.

از سوی هم، نماینده‌گان مجلس ادعا دارند در صورتی که حکومت خواهان شفاف‌بودن این روند باشد، باید از راه‌های بدیل کار گرفته شود. عبدالرحیم ایوبی، نماینده‌ی مردم قندهار در مجلس گفت: «چرا هنگامی که کریدت‌کارت‌ها وارد کشور می‌شود، محاسبه نمی‌شود.» به باور آقای ایوبی، کریدت‌کارت‌های شرکت‌های مخابراتی از راه گمرک وارد کشور می‌شود و دولت می‌تواند مالیه‌ی آن را به طور مستقیم از این طریق به دست بیاورد.

سیم‌کارت‌های راجستر نشده

نگرانی نماینده‌گان مجلس در این‌جا پایان نمی‌یابد. آنان می‌گویند در صورتی که سیمکارت‌ها ثبت و راجستر شده‌ی شرکت‌های مخابراتی و وزارت مخابرات کشور نباشد، موضوع جمع‌آوری مالیات آن چگونه خواهد بود. محمد‌هاشم، نماینده‌ی مردم فاریاب در مجلس گفت: «بیش از ۵۰ درصد سیم‌کارت‌ها بدون راجستر است.» به باور این نماینده‌ی مجلس، مالیه‌ی سیم‌کارت‌های ثبت‌ناشده از سوی شرکت‌های مخابراتی حیف‌و‌میل خواهد شد.

 اما آقای آریوبی می‌گوید تمام سیم‌کارت‌های فعال در شرکت‌های مخابراتی ثبت هستند، اما مشکل این است که سیمکارت‌های متعددی به نام یک شخص ثبت است. آقای آریوبی گفت: «نه تنها سیم کارت‌های راجستر شده، بلکه از تمام سیمکارت‌های فعال مالیه گرفته می‌شود.» آقای آریوبی افزود: «تا زمانی که یک سیم‌کارت به نام یک شخص ثبت نباشد، فعال نمی‌شود.»

شبکه‌های روشن، افغان بیسیم، اتصالات و ام. تی. ان، چهار شبکه‌ی خصوصی و افغان‌تلکام و وصل‌تلکام دو شبکه‌‌ی دولتی است که در خدمات مخابراتی را در کشور عرضه می‌کنند. این شبکه‌ها میلیون‌ها کاربر دارند. بر اساس آمار وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در حال حاضر بین ۲۳ تا ۲۴ میلیون سیم‌کارت فعال در کشور وجود دارد. این آمار ثابت نیست؛ بلکه گاهی افزایش و گاهم هم کاهش می‌یابد.

چرا دستگاه (Real Time Management) فعال نشده است؟

ریال‌تایم دستگاهی است که نظارت، بررسی و محاسبه‌ی میزان استفاده‌ی مشتریان شبکه‌های مخابراتی را مشخص و خدمات ارائه‌ی شده به مشتریان را ثبت، بررسی، تحلیل و بایگانی می‌کند.

نماینده‌گان مردم در مجلس از این‌که راه‌اندازی این دستگاه زمان‌گیر است، نگرانی دارند، اما آقای آریوبی گفت: «برای این که برای نخستین بار است که این سیستم در افغانستان راه‌اندازی می‌شود، این برنامه زمان‌گیر است.» آقای شهزادگل آریوبی افزود که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در آخرین مرحله‌ی راه‌اندازی این سیستم قرار دارد و پس از امضای قرارداد آن در فرصت زمانی کمتر از ۳ ماه این دستگاه فعال و قابل استفاده خواهد بود.

افزون بر آن، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی کشور دلیل تأخیر راه‌اندازی این دستگاه را  محول‌ساختن موضوع به اداره‌ی سیستیکا می‌دانند. آقای آریوبی گفت: «آخرین قیمتی که برای ما داده شده است، ۱۴ میلیون دالر است. نظر سیستیکا این است که ما یکبار دیگر نرخ بگیریم تا معلوم شود که این نرخ درست است و یا خیر.» اما نماینده‌گان مجلس می‌گویند اداره‌ی سیستیکا، قراردادها را پس از عقد شدن بررسی می‌کند و جمع‌آوری ۱۰ درصد مالیه‌ی مربوط به بودجه‌ی دولت افغانستان می‌شود و هیچ ربطی با این اداره ندارد.

در پایان مجلس امیرخان یار، معاون مجلس نماینده‌گان از وزیر مخابرات خواست هرچه زودتر به خرید این دستگاه اقدام کند تا شفافیت پرداخت مالیه‌ی مخابراتی تضمین شود و نگرانی مردم برطرف شود. آقای امیرخان یار در خطاب به وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت: «هزینه‌ی سیستم یک ربع عواید است، اگر عواید یک ربع سال را در سال‌های گذشته مصرف می‌کردید، حالا این سیستم خریده شده بود و مشکلات مخابراتی پایان می‌یافت.»

دکمه بازگشت به بالا