تولید عسل در تخار ۳۰ درصد افزایش یافته است

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که تولید عسل در ولایت تخار در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این وزارت روز شنبه، دوم قوس، با نشر خبرنامه‌ای به نقل از سراج‌الدین مهربان، رییس اداره زراعت، آبیاری و مالداری تخار اعلام کرد که میزان تولید عسل در تخار امسال به بیش از ۱۰۰ تن رسیده است.

او گفته است که عسل تخار از نظر کیفیت بی‌نظیر است و به همین دلیل علاقه‌مندان خرید آن هم در داخل و هم در خارج زیاد اند.

سراج‌الدین مهربان توضیح داده است: «عسل تخار خوش‌کیفیت است. از همین خاطر مشتریان آن در داخل کشور خیلی زیاد می‌باشد. در ضمن به کشورهای امارات متحده عربی و پاکستان نیز صادر می‌شود.»

آقای مهربان می‌گوید که شمار زنبورداران این ولایت به ۴۰۰ نفر می‌رسد که ۳۰۰ نفر آن زیر چتر انجمن‌های زنبورداری فعالیت می‌کنند و متباقی به صورت انفرادی مصروف زنبورداری‌اند.

رییس زراعت ولایت تخار هم‌چنان گفته است: «تعداد صندوق‌های زنبور در تخار به نُه هزار می‌رسد، خوش‌بختانه امسال ۳۰ درصد در تولید عسل افزایش داریم. سال گذشته ۷۰ تن حاصل گرفته بودیم. پرورش زنبور بیش‌تر در ولسوالی‌های رستاق، فرخار، ورسج، دشت قلعه، کلفگان و تالقان مرکز این ولایت، صورت می‌گیرد.»

وزارت زراعت گفته است که مشورت‌های فنی، اقلیم مساعد، بلند رفتن آگاهی زنبورداران و افزایش علاقه‌مندی مردم از شاخص‌ترین مواردی‌اند که سبب افزایش تولید عسل شده است.

طبق معلومات وزارت زراعت، هر کیلو عسل تخار در بازار محلی به قیمت ۵۰۰ افغانی و در بازارهای بیرونی بالاتر از آن فروخته می‌شود.

عسل ولایت‌های شمال‌شرق شهرت فراوانی دارد. این ولایات با داشتن بستر مساعد چون هوای پاک، خوراکه طبیعی زنبورها و فعالیت خسته‌گی‌ناپذیر دهقانان سبب شده که عسل خوش‌کیفیتی به بازارها عرضه کنند؛ تخار یکی از این ولایت‌ها است.

براساس اطلاعات وزارت زراعت، عسل از عمده‌ترین تولیدات داخلی کشور است که منبع درآمد خوبی برای تولیدکننده‌گان آن می‌باشد. در سال‌های اخیر فعالیت‌های چشم‌گیری برای پیش‌رفت صنعت زنبورداری صورت گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا