«وطن‌های آدم»؛ رجوع از شعر به داستان

حسن آذرمهر

«اما به ناچار باید از قصه بیرون بیایی بر سطح حقیقت. زمان ناموجود را کنار بگذاری و هم‌چنان در عمق زمان حال، زمان اکنون قرار بگیری. موقعیت بگیری یا موقعیت تو را بگیرد. باید پی موجودات بگردی. در زمان مورد نظر، خیلی قصه‌ها، خیلی کارها و حتا روایت خودساخته‌ی ما نیمه ماند.»

این پاراگراف، از بندهای پایانی کتاب «وطن‌های آدم» تازه‌ترین اثر نقیب آروین است. آروین پس از یک دوره تجربه در امر نوشتن شعر، اکنون به داستان‌نویسی رو آورده است. کتاب «وطن‌های آدم» که با تازه‌گی از سوی انتشارات «آن» به چاپ رسیده است، هفته‌ی پیش در مرکز فرهنگی شهر کتاب رونمایی گردید و از سوی چند منتقد مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

نقیب آروین در این کتاب داستان تکسی‌رانی را روایت می‌کند که سی سال پیش هنگام راننده‌گی بر افراد پیاده گِل و لای پاشید است. این تکسی‌ران اکنون در سی سال بعد خود دچار پشیمانی و عذاب وجدان شده است. آروین در واقعیت امر، اهمیت زمان حال را به چالش می‌کشد و انسان را به عنوان یک کلیت تاریخی روایت می‌کند؛ کلیتی که هر آن ممکن است به یک جزء کوچک خود در سی سال گذشته پرتاب شود و با آن کلنجار برود. از سوی دیگر، نگاه آروین به جامعه و مردم، اخلاقی و قابل تأمل است. او شخصیت داستان خودش را به دلیل امری که در جامعه‌ای مانند افغانستان چندان هم غیراخلاقی نمی‌نماید، سی سال بعد دچار عذاب وجدان می‌سازد. اگر اثر را جزو صاحب اثر بپنداریم، در واقعیت این خود آروین است که در شرایط مشابهی ممکن است دچار چنین عذاب وجدان شود، هرچند به ظاهر این عذاب را یکی از کاراکترهای آروین متحمل می‌شود.

روایت، در کتاب «وطن‌های آدم» به گونه‌ی خطی نیست. نویسنده، برای روایت داستانش خط خاصی را دنبال نمی‌کند. او عنصر زمان را در داستانش پاره‌پاره کرده است. این امر باعث می‌شود که خواننده، کتاب را فاقد قصه و داستان خاصی پیدا کند. چنان‌چه در روز رونمایی کتاب، یکی از نقدهای جدی از سوی حمیرا قادری، داستان‌نویس و منتقد، مبنی بر فقدان قصه‌ی خاص در کتاب «وطن‌های آدم» بود.

حمیرا قادری، خود و مخاطبان این اثر را انسان‌‌های شرقی خواند که رابطه‌ای دیرینه‌ و تنگاتنگ با قصه‌گویی دارند. او، با این پیش‌فرض بعید دانست که مخاطبان بتوانند رابطه‌ای با این داستان برقرار کنند.

اما نگاه یامان حکمت تقی‌آبادی، منتقد و استاد دانشگاه، به گونه‌ای دیگر بود. آقای حکمت، «وطن‌های آدم» را «نگرشی حاصل از نگاه انتقادی بر وضعیت ما در جهان» عنوان کرد. او، افغانستان را به دلیل تناقض‌های موجود، یکی از کشورهای به «شدت» پُست‌مدرن دنیا خواند و از آن‌جا که «وطن‌های آدم» را نیز یک اثر پُست‌مدرنیستی به شمار آورد، افغانستان را بستری مناسب برای این اثر دانست. اما یامان حکمت، با استناد به کتاب «نظریه‌ی ادبی پُست‌مدرن» مشکل بزرگ برخی آثار را در این دانست که نمی‌شود آن‌ها را توضیح داد و این کتاب را از آن جمله برشمرد.

از سوی دیگر خود نویسنده نیز در خصوص اثرش هیچ مقدمه‌ای ننوشته است. در واقع، «وطن‌های آدم» خواننده را یک‌راست به متن داستان پرتاب می‌کند. به نظر می‌رسد این کتاب از آن‌دست آثار است که برای مخاطب آزادی بسیار قایل است و در قسمت تأویل و تفسیر متن، میدان زیادی را به او می‌دهد.

روی‌‌هم‌رفته، «وطن‌های آدم» به روز پنج‌شنبه هفته‌ی پیش در برنامه‌ای که به گونه‌ی مشترک از سوی انتشارات «آن» و «مرکز فرهنگی شهر کتاب» برگزار گردیده بود، رونمایی شد. در این برنامه عتیق اروند، یامان حکمت تقی‌آبادی و حمیرا قادری به نقد و بررسی این کتاب پرداختند.

«وطن‌های آدم» با طرح پشتی و صفحه‌آرایی از روح‌الامین امینی و ویرایش محمد‌کاظم کاظمی، در تابستان سال روان از سوی انتشارات «آن» به چاپ رسید. این کتاب ۱۱۱ صفحه‌‌ای با تیراژ ۵۰۰ نسخه به بازار کتاب عرضه گردیده است.

در پایان این برنامه، اشتراک‌کننده‌گان که شماری از فرهنگیان و نویسنده‌گان بودند، کتاب را با امضای خود نویسنده دریافت کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن