برگزاری ششمین ماراتُن افغانستان در بامیان؛ ورزش‌کاران پیام صلح دادند

ششمین دور مسابقات «ماراتن افغانستان» روز جمعه، دوم عقرب، با حضور حدود ۵۰۰ ورزش‌کار داخلی و خارجی در ولایت بامیان برگزار شده است.

مسوولان برگزار کننده می‌گویند، این مسابقه در دو بخش ۴۲ و ۱۰کیلومتری، میان ورزش‌کاران داخلی و بیرونی برگزار شده که بیش از ۲۰۰ اشتراک کننده‌ی این رقابت‌ها را دختران تشکیل می‌دهند.

محمد کریم یاقوت، یکی‌ از اشتراک کننده‌گان ماراتن در بخش ۴۲ کیلومتری، توانست این مسافت را ظرف ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه طی کند و مقام قهرمانی را به خود اختصاص دهد. او از کابل برای شرکت در این مسابقه به بامیان آمده است.

یاقوت به روزنامه ۸صبح می‌گوید که یکی از هدف‌های اشتراک‌اش در مسابقه‌، دادن پیام صلح به همه‌گان است. او از گروه طالبان و دیگر جناح‌های دخیل در جنگ افغانستان می‌خواهد که خشونت را کنار بگذارند و با گذاشتن سلاح بر زمین، زمینه‌ی زنده‌گی مسالمت‌آمیز و دور از خشونت و فقر را به مردم فراهم سازند.

محمد کریم یاقوت، یکی‌ از اشتراک کننده‌گان ماراتن در بخش ۴۲ کیلومتری، توانست این مسافت را ظرف ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه طی کند و مقام قهرمانی را به خود اختصاص دهد

این ورزش‌کار، ضمن قدردانی از مسوولان برگزار کننده‌ی ماراتُن، از آنان می‌خواهد که چنین مسابقات را در آینده نیز راه‌اندازی کنند تا جوانان بیش‌تری به ورزش روی بیاورند. به گفته‌ی وی، محیط و آب‌وهوای بامیان برای هرگونه ورزش بسیار مناسب است و جوانان و علاقه‌مندان باید از این فرصت طلایی استفاده کنند.

به باور آقای یاقوت، مسابقات این‌چنینی، افزون برتشویق جوانانی که تازه به ورزش روی می‌آورند، در شناسایی چهره‌های برتر برای اشتراک در مسابقات جهانی که بتوانند برای کشور مدال بیاورند، نیز بسیار مهم و موثر است.

یاقوت، مدت ۱۸ سال می‌شود که تمرینات دوش را مرتب انجام می‌دهد و یکی از بنیان‌گذاران ماراتُن در افغانستان نیز می‌باشد. وی تاکنون سه مدال طلا از مسابقات ماراتن به دست آورده که آخرین بار در سال گذشته‌ی میلادی، بین ۷۰هزار ورزش‌کار از کشورهای مختلف، مقام شانزدهم را از آن خود کرده است.

نبی حسینی، از ولایت بامیان در این مسابقه اشتراک کرده بود. می‌گوید هدف او ازشرکت در مسابقه، تشویق دیگران به ورزش می‌باشد و از سوی دیگر می‌خواهد در رقابت‌های جهانی که سالانه در بیرون از افغانستان برگزار می‌شوند، شرکت کند و برای کشورش مدال قهرمانی بیاورد.

وی می‌افزاید تلاش خواهد کرد تا با تمرینات و آماده‌گی بیشتر، بتواند سال آینده مسافت ۴۲ کیلومتر را در زمان کم‌تر طی کند.

بخش ابتدایی ماراتُن

نظیره، از اشتراک کننده‌گان ماراتن در بخش ابتدایی یا ۱۰کیلومتری بود. او توانست از میان حدود ۳۳۰ ورزش‌کار دختر و پسر، مقام نخست را به خودش اختصاص دهد. نظیره با احساس خوشی‌ای که دارد، از دیگر دختران هم می‌خواهد که از حق ورزش خود استفاده کنند. اما نظیره در کنار خوشحالی، یک نگرانی هم دارد. می‌گوید اگر طالبان صلح کنند، فردای پس از توافق صلح، برای زنان کشور نگران کننده است: «طالبان برای دختران اجازه نمی‌دهند ورزش کنند.»

او از حکومت و گروه طالبان می‌خواهد که هرچه زودتر با هم آشتی کنند اما فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی زنان نباید محدود شود.

مهدی رضایی ورزش‌کار هراتی، در بخش ۱۰ کیلومتری این مسابقات شرکت کرده بود. مهدی، محیط و فضای بامیان را برای ورزش بسیار مناسب می‌داند.

به باور مهدی، جوانان در کنار این‌که درس می‌خوانند، ورزش را هم در برنامه‌ی روزانه خود داشته باشند و در راستای هم‌بسته‌گی و وحدت میان باشنده‌گان کشور تلاش کنند. به گفته‌ی وی، جوانان مسوولیت بزرگی در ایجاد اتحاد و هم‌بسته‌گی مردم دارند.

مهدی نیز از طالبان و حکومت می‌خواهد هرچه زودتر باهم به نتیجه برسند و با امضای توافق‌نامه‌ی صلح، زمینه‌ی زنده‌گی مسالمت‌آمیز را برای شهروندان فراهم کنند.

ورزش‌کاران ضمن استقبال از برگزاری مسابقه در ولایت بامیان، از مسوولان این رشته‌ی ورزشی می‌خواهند که در سایر ولایت‌های کشور؛ به‌ویژه ولایت‌های ناامن نیز ماراتن را معرفی کنند. زیرا به گفته‌ی آن‌ها، ورزش حس همدلی و همدیگرپذیری را در وجود انسان‌ها زنده می‌کند و با به‌وجود آمدن هم‌پذیری و وحدت میان تمامی شهروندان، صلح سراسری هم در کشور تامین خواهد شد.

ورزش‌کاران هم‌چنان از دولت می‌خواهند که در زمینه‌ی فراهم‌آوری امکانات و تجهیزات لازم برای رشد ماراتن و سایر رشته‌های ورزشی در ولایت بامیان توجه کند؛ زیرا این ولایت با داشتن امنیت، آب‌وهوای مناسب و داشتن جاذبه‌های ناب گردش‌گری، برای ورزش بسیار فوق‌العاده است.

در ششمین دور مسابقات ماراتن افغانستان، چهار ورزش‌کار از کشورهای سویس، انگلستان، امریکا و فرانسه نیز اشتراک داشتند، اما هیچ‌کدام حائز مقام نشدند.

گل‌حسین بای‌زاده مسوول برگزاری «ماراتن افغانستان» می‌گوید که هدف از این مسابقات، پیام صلح و رشد ورزش است.

این مسابقات از شش سال به این طرف از سوی ماراتُن افغانستان در ولایت بامیان برگزار می‌شود که برخی نهادهای خارجی از جمله شرکت مخابراتی اتصالات در برگزاری آن همکاری می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا