ایدز در سال ۲۰۱۸ جان ۷۷۰ هزار نفر را گرفت

گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که بیماری ایدز در سال ۲۰۱۸ میلادی جان ۷۷۰ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است.

به گزارش یورونیوز، هر چند تعداد مرگ‌ومیر به دلیل ابتلا به بیماری ایدز کاهش یافته، اما تعداد موارد ابتلا به «اچ‌آی‌وی»، ویروس عامل بیماری ایدز، در برخی از کشورها افزایش یافته است.

در گزارش سالانه سازمان ملل متحد آمده است که شمار مرگ و میر به دلیل ابتلا به بیماری ایدز نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی یک سوم کاهش یافته است. تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۰ بر اثر ابتلا به ایدز فوت کردند، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود. این رقم در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۰۰ هزار نفر بوده است.

بیش‌ترین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به ایدز در سال ۲۰۰۴ میلادی ثبت شد. در آن سال یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جان‌های‌شان را بر اثر ابتلا به این بیماری که منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود از دست دادند.

گزارش سازمان ملل متحد هم‌چنین از افزایش شمار افراد مبتلا به «اچ‌آی‌وی» که از دواهای ضد ویروسی استفاده می‌کنند حکایت دارد. طبق آمار منتشر شده از ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار فرد مبتلا به «اچ‌آی‌وی» ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم اکنون از دواهای ضد ویروسی استفاده می‌کنند.

این دواها در صورتی که به درستی مصرف شوند روند پیشرفت ویروس در بدن را کُند می‌کند. دواهای ضد ویروسی هم‌چنین از انتقال «اچ‌آی‌وی» به دیگران جلوگیری می‌کند.

کارشناسان سازمان ملل متحد دلیل کاهش مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری ایدز را دسترسی بیش‌تر مبتلایان به «اچ‌آی‌وی» به درمان در کشورهای شرق و جنوب آفریقا می‌دانند. بیش از نیمی از مبتلایان به «اچ‌آی‌وی» در این مناطق زنده‌گی می‌کنند.

بنا به گزارش سازمان ملل متحد، شمار موارد ابتلا به «اچ‌آی‌وی» در خاورمیانه از سال ۲۰۱۰ تاکنون نُه درصد افزایش یافته است.

کنفرانس بین‌المللی جمع‌‎آوری کمک‌های مالی برای مقابله با «اچ‌آی‌وی» و ایدز قرار است روز ۱۰ اکتوبر سال جاری در شهر لیون فرانسه برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن