شورای عالی صلح: برقراری صلح بدون سهیم بودن همه‌ی افغان‌ها ممکن نیست

۸صبح، کابل: محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح می‌گوید که برقراری صلح در کشور بدون حضور و سهیم بودن همه‌ی افغان‌ها در روند مذاکرات صلح ممکن نیست.

آقای خلیلی امروز جمعه، دهم حوت در کابل گفت که صلح خواست مردم افغانستان است، اما رسیدن به صلح به معنای تسلیمی و یا برگشت به گذشته نخواهد بود. او هم‌چنان گفت که افغانستان به صلح نزدیک شده است.

پیش از این، محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، نیز گفته بود که حدود صلح را تنها مردم افغانستان تعیین می‌کند و صلح ناپایدار برای حکومت و مردم پذیرفتنی نیست.

رییس جمهور غنی در نشست «اجماع ملی زنان برای صلح؛ جنگ بس است» روز پنج‌شنبه گذشته تاکید کرد که برقراری صلح در کشور از مسوولیت‌های دولت و مردم افغانستان است و باید روند گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت حکومت مشروع افغانستان به پیش برده شود. او در عین حال از جامعه جهانی و کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان خواست تا در تضمین پایداری صلح و توافق‌نامه آن با مردم و حکومت افغانستان همکار باشند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که گفت‌وگوهای «جدی» میان زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان برای ۳ روز در هفته گذشته در قطر انجام شده است. این گفت‌وگوها به هدف مشورت‌های میان گروهی، به صورت موقت متوقف شده است و قرار است که روز شنبه، یازدهم حوت دوباره از سر گرفته شود.

آقای خلیل‌زاد در یک رشته توییت‌های روز پنج‌شنبه نوشته بود که گفت‌وگوهای ۳ روزه قطر، موثر بوده است و دو طرف گام‌های آهسته، اما استوار را به هدف برقراری صلح در افغانستان بر می‌دارند. او هم‌چنان گفته است که افزون بر ادامه گفت‌وگوهای قطر، حکومت افغانستان برای تشکیل هیأت مذاکره‌کننده فراگیر و ملی تلاش می‌‌کند تا در روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با گروه طالبان شرکت کند.

دکمه بازگشت به بالا