پزشکان هراتی: درباره اتهام فساد بر پزشکان وضاحت داده شود

خلیل رسولی

داکتران هراتی به دلیل آن‌چه برخورد غیر عادلانه حکومت مرکزی با جامعه پزشکی عنوان می‌کنند، دست به اعتراض زده‌اند و از حکومت خواهان رفع اتهام‌ها علیه پزشکان این ولایت هستند. به باور آنان، افرادی که از سوی اداره بازرس ریاست جمهوری به سارنوالی معرفی شده‌اند، صادق‌ترین کادرهای پزشکی این ولایت می‌باشند و سال‌ها خدمات طبی را عرضه کرده‌اند.

مقام‌های محلی هرات، با قدردانی از عمل‌کرد داکتران در زمان همه‌گیری ویروس کرونا، باور دارند که تیم پزشکان هرات، همواره صادقانه کار کرده و از هیچ تلاشی برای مهار بیماری کووید-۱۹ دریغ نکردند و در شرایط سخت و بحرانی کنار مردم بودند.

اداره بازرس پافشاری دارد که این نهاد، بر اساس سندها و شواهد گردآوری شده در پیوند به فساد و حیف‌ومیل عواید، مقام‌های محلی و برخی کارمندان ارشد ریاست صحت عامه هرات را به سارنوالی معرفی کرده است و این نهاد وظیفه دارد اسناد و مدارک فساد را بررسی کند.

بر اساس بررسی این نهاد، مسوولان محلی هرات به دلیل خریداری یک دستگاه «سی‌تی اسکن» مبلغ هنگفتی از بودجه کرونا را حیف‌ومیل کرده‌اند. مقام‌های ریاست صحت هرات می‌گوید اداره بازرس ادعا دارد که در خریداری این دستگاه فساد مالی وجود دارد و به همین دلیل شماری از مقامات محلی، تیمی از مقام‌های ارشد صحت عامه و برخی اعضای شورای ولایتی به اتهام فساد در مصرف بودجه ویژه کرونا، به سارنوالی معرفی شده‌اند.

جامعه پزشکی هرات، خواهان بررسی همه‌جانبه این مسأله هستند و از حکومت مرکزی می‌خواهند که یک هیأت مسلکی از جامعه طبی کشور را برای بررسی دقیق قیمت دستگاه «سی‌تی اسکن» به هرات بفرستد تا خرید ماشین از سوی این هیأت به گونه تخصصی بررسی شود.

داکتر اسدالله ممتاز، عضو اتحادیه داکتران هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید در خریداری دستگاه «هیچ فساد مالی وجود ندارد» و از حکومت مرکزی خواهان رفع اتهام‌ بر جامعه پزشکی هرات است. او پافشاری دارد که حکومت باید یک هیأت مسلکی را برای روشن شدند موضوع به هرات بفرستد.

پزشکان هرات هشدار می‌دهند که اگر حکومت مرکزی به زودی برای رفع اتهام‌ بر جامعه طبی اقدام نکند، آنان عرضه خدمات صحی را «به جز موارد عاجل» در این ولایت متوقف می‌کنند و تا زمان رسیده‌گی به خواست‌های‌شان، دست از کار می‌کشند.

به باور پزشکان هراتی، مردم گواه تلاش‌های داکتران برای مهار ویروس کرونا بودند و یادشان می‌ماند که شماری از بهترین کادرهای پزشکی این ولایت، به خاطر نجات جان بیماران قربانی این ویروس شدند.

سیدوحید قتالی، والی هرات، که در گردهم‌آیی اعتراضی پزشکان حضور داشت، می‌گوید داکترانی که از سوی حکومت مرکزی متهم به حیف‌ومیل بودجه کرونا هستند، از «صادق‌ترین کادرهای پزشکی کشور» می‌باشند و در شرایط سخت کنار مردم بودند و از جان‌های‌شان برای درمان بیماران مایه گذاشتند.

داکتر عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات، می‌گوید دستگاه «سی‌تی اسکن» با حضور والی هرات، اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی، نماینده‌گان شرکت‌های معتبر طبی در هرات و تیمی از داکتران متخصص که آگاهی کامل به «قیمت و کیفیت» دستگاه دارند، خریداری شده است.

او از حکومت مرکزی خواهان بررسی دقیق کیفیت دستگاه توسط افراد متخصص است و تأکید دارد که این دستگاه از یکی از «بهترین و معتبرترین» شرکت‌های تولید ماشین‌آلات طبی در جهان خریداری شده است، اما اداره بازرس در تشخیص کیفیت آن دچار سوء تفاهم گشته و نیاز است هیأتی برای «بررسی و بازنگری» یافته‌های اداره بازرس، اقدام کند.

برخی اعضای شورای ولایتی باور دارند که حکومت مرکزی در پی آن است که کادرهای خوش‌نام هرات را برچسب فساد بزند. کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات، می‌گوید: «چگونه موضوع فساد در خریداری دستگاه سی‌تی اسکن که در آن ۲۱ تن از کادرهای هرات متهم هستند، طی چند روز مشخص ‌می‌شود، اما دوسیه‌های فساد کلان در هرات ماه‌ها خاک می‌خورَد و هنوز تکمیل نشده است.»

رییس شورای ولایتی هرات پافشاری دارد که نمی‌گذارد با «ادعای غیر مسلکی اداره بازرس»، با «آبروی بزرگان هرات بازی» شود و «افراد صادق» این ولایت «بدنام» شوند. وی از حکومت مرکزی می‌خواهد تا در این زمینه بیش‌تر تحقیق کند و هیأت حقیقت‌یابِ مسلکی را برای روشن شدن مسأله به هرات بفرستد.

از جانب دیگر، اداره بازرس تأکید دارد که این نهاد، بر اساس اسناد، مدارک و شواهدی که نشان‌گر فساد مالی و حیف‌ومیل بودجه کرونا است، مقام‌های محلی و کارمندان ریاست صحت عامه را به سارنوالی معرفی نموده و در جریان تحقیقات سارنوالی، اسناد و مدارک بررسی شده است.

فیروز بشری، سخنگوی اداره بازرس، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید اسناد و شواهد گردآوری شده مبنی بر وجود فساد در مصرف بودجه کرونا، از سوی این نهاد در اختیار سارنوالی قرار گرفته و نهادهای عدلی و قضایی در مورد سرنوشت افرادی که متهم به فساد هستند، تصمیم‌گیری می‌کنند.

اعضای شورای ولایتی هرات هشدار می‌دهند که اگر اداره بازرس برای‌ آنان در مورد اتهام‌های فساد وضاحت ندهد و «با آبروی» کادرهای هرات «بازی» کند، هراتیان در پشتی‌بانی از کادرهای‌شان دست به اعتراضات گسترده و اعتصاب عمومی می‌زنند و مسوولیت همه این موارد به دوش حکومت مرکزی خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن