واکنش زنان هرات به فرمان حجاب: طالبان به زنان توهین کرده‌اند

۸صبح،کابل: شماری از زنان در ولایت هرات در واکنش به فرمان جدید طالبان در مورد نحوه پوشش زنان گفته‌اند که این گروه به زنان توهین کرده است.

این زنان با انتشار اعلامیه‌ای گفته‌اند این نوع پوششی که از سوی طالبان برای آنان تعیین شده، نه‌تنها در فرهنگ ما جا ندارد، بلکه در دین اسلام نیز چنین چیزی تعیین نشده است.

این زنان با اشاره به آیات قرآن کریم گفته‌اند تأمل آیات قرآنی نشان می‌دهد که توصیه‌های مربوط به پوشش زنان تنها برای مصونیت از افراد بی‌ادب و فاقد تربیت اجتماع است و یونیفرم خاصی برای زنان در قرآن‌ کریم مشخص نشده است.

در این اعلامیه آمده است که حجاب در ذات خود تابع اصل اخلاقی به مانند راست‌گویی، نیکوکاری، مهربانی و دیگر صفات است که برای آن نمی‌توان قانون و مجازات تعیین کرد.

فعالان حقوق زن در هرات تاکید دارند که آن‌چه طالبان حجاب نامیده‌اند، مربوط فرهنگ افغانستان نیست، بلکه یک پدیده کاملا وارداتی است که طالبان می‌خواهند از طریق آن زنان را بیشتر از پیش محدود کنند.

این اقدام فعالان حقوق زن در هرات در حالی صورت گرفته که طالبان چند روز پیش اعلام کردند که پس از این تمامی زنان باید از پوشش کامل همراه با نقاب استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا