هرات در محاصره طالبان؛ اسماعیل خان رهبری مقاومت را بر‌عهده گرفت

۸صبح، هرات

سقوط پی‌هم چندین ولسوالی و دو بندر مهم مرزی هرات طی چند ساعت، وحشت و نگرانی بزرگی برای هراتیان به بار آورد. در ولایت بادغیس، همسایه شرقی هرات، پس از سقوط ولسوالی‌ها طالبان به مرکز شهر قلعه‌نو حمله کردند و دامنه جنگ به مناطق مسکونی رسید.

پنج‌شنبه‌شب، پس از سقوط ولسوالی‌های شین‌دند، گلران، کُهسان، پشتون‌زرغون، ادرسکن، کرخ، کشک‌کهنه و کشک‌رباط‌سنگی، بندر مرزی اسلام‌قلعه هم سقوط کرد و نشر تصاویر جنگ‌جویان طالبان از حضور در نقطه صفری مرز و گرفتن عکس یادگاری با سربازان ایرانی، بازتاب گسترده‌ای داشت.

هم‌زمان با گرم شدن میدان‌های نبرد، بازار شایعات هم داغ شد و شبکه‌های اجتماعی پُر شد از شایعات حضور طالبان در ولسوالی گذره هرات و مناطق حومه شهر. در میان انبوهی از شایعات و جنگ روانی شدید، اوضاع شهر متشنج شد و حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌های هرات، چهره شهر را نظامی کرد.

هرچند خبرهایی از حضور نیروهای کماندو در کمربندها و دروازه‌های ورودی شهر از سوی حکومت نشر شد، اما ترس مردم هم‌چنان پا‌برجا ماند و سایه وحشت بر چهره هرات هویدا بود. حوالی ساعت ۱۲ شب خبر رسید که محمداسماعیل خان برای دفاع از هرات وارد عمل شده و جریان مقاومت مردمی را ایجاد کرده است.

پیش از همه‌گانی شدن ایجاد «حرکت مقاومت مردمی حوزه غرب افغانستان» از سوی اسماعیل خان، او ابتدا نشستی با محمداشرف غنی در کابل داشت و دیدارهایی هم با شماری از چهره‌های سیاسی و فرماندهان جهادی در غرب کشور ترتیب داد. والی و رهبری شورای نظامی هرات نیز با پادرمیانی نثاراحمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت، چند نشست مشترک با اسماعیل خان برگزار کردند.

خبرنگاران برای پوشش رسانه‌ای یک نشست مهم به خانه اسماعیل خان دعوت شدند. قرار بود در این نشست نتایج یک نشست مهم مشورتی با رسانه‌ها شریک شود. در جاده منتهی به خانه این رهبر پیشین جهادی، ده‌ها فرد مسلح حضور داشتند و داخل خانه هم صدها فرد مسلح دیگر مجهز با جنگ‌افزارهای سبک و ‌سنگین خودنمایی می‌کردند.

پس از حدود ۴۰ دقیقه انتظار، محمداسماعیل خان در میان شعارهای هواداران مسلحش وارد شد و مقابل دوربین رسانه‌ها و چشم خبرنگاران، آغاز رسمی فعالیت حرکت مقاومت مردمی حوزه غرب افغانستان را اعلام کرد. این جریان نظامی قرار است نبردها را در ولایت‌های غرب کشور پیش ببرد.

او در آغاز سخنان خود گفت: «جنگی که بر ما تحمیل شد، تا سرحدی که ولسوالی‌ها مجموعاً سقوط کرد، در برابر این خواستیم تا حکومت تصمیم عاقلانه‌تر بگیرد و ما منتظر فرصت بودیم تا نگذاریم مردم ما بیش‌تر ذلیل و خوار و یا اردو و پولیس و امنیت ملی ما بیچاره شود.»

محمداسماعیل خان باور دارد که بی‌توجهی‌های حکومت سبب سقوط ولسوالی‌ها شد و «دشمن» قصد دارد با «آبرو و عزت» هراتیان بازی کند. او به مردم هرات که به گفته او ۴۰ سال در میدان مبارزه و مقاومت بودند، اطمینان داد که مجاهدان، زنان و مردان هرات یک ‌بار دیگر به پا می‌خیزند.

وی در ادامه سخنانش با بیان این‌که هزاران فرد مسلح برای دفاع از هرات به رهبری او در چوکات حرکت مقاومت مردمی بسیج شده‌اند، گفت: «به همین ترتیب که شما به خانه آمدید صدها نفر مسلح را دیدید، از دیروز تا اکنون هزارها نفر جمع شدند. اکنون هم به شما اطمینان می‌دهیم که به زودی تا شام ما به جبهات می‌رویم و به یاری خداوند وضعیت را تغییر می‌دهیم.»

محمداسماعیل خان از تمام افرادی که در هرات سلاح دارند، خواست که به خانه‌اش بیایند تا جبهه‌های نبرد از آن‌جا منظم شود و شهر هرات را از تجاوزها و چور و چپاول نجات دهند و کسانی که به فکر «گرفتن غنیمت» از هرات هستند، خواب را برای آنان حرام کنند و نگذارند به آبرو و عزت هراتیان دست‌درازی شود.

رهبر حرکت مقاومت مردمی حوزه غرب از تمام نیروهای امنیتی که در شهر هرات باقی مانده‌اند، خواست مقاومت کنند تا نیروهای بسیج مردمی زیر فرمان او، به زودی با آنان یک‌جا ‌شوند. او خطاب به نیروهای فرماندهی پولیس، نیروهای ارتش و امنیت ملی هرات گفت که تشویش نداشته باشند و هراتیان حاضرند شهید شوند و «تجاوزگران» را به این شهر اجازه ندهند.

محمداسماعیل خان در بخش دیگری از سخنانش خطاب به مردم هرات، ساکنان ولایت‌های غرب کشور و مردم ولسوالی‌هایی که به دست طالبان سقوط کرده، گفت: «تا آخرین لحظه که آخرین بقایای متجاوزین در شهر شما باشد، تا همه آنان را از این شهر دور کنیم و حوزه جنوب‌غرب و ولسوالی‌هایی که از دست رفته را آزاد کنیم، مردانه در پهلوی شما ایستاد هستیم.»

این فرمانده پیشین جهادی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در پیوند به تعداد افراد مسلحش گفت که او هیچ‌ چیزی پنهان ندارد و آن‌چه گفته را عملی می‌کند. او در پاسخ به پرسش روزنامه ۸صبح در مورد آوازه برکناری والی هرات، این‌گونه پاسخ داد: «امیدواریم حکومت در این لحظات دنبال برکناری والی و این ‌و ‌آن نگردد، بگذارد حرکت‌هایی که هست، ما مجموعاً کار کنیم. اگر حکومت به تغییر و تبدیلی‌ها موفق می‌شد، خیلی زحمت کشید، حالا دیگر بهترین چانس حکومت این است که بگذارد هراتیان شهر خود را آزاد کنند.»

شماری از نیروهای مسلح وابسته به این فرمانده پیشین جهادی که در خانه او گرد آمده بودند، به مردم هرات اطمینان می‌دهند که آنان حاضر‌ند برای نبرد با طالبان به ولسوالی‌های این ولایت بروند و در عملیات بازپس‌گیری ولسوالی‌ها و حفاظت از شهر هرات سهیم شوند.

با این‌همه، به دنبال سقوط ولسوالی‌ها و مناطق راهبردی در هرات، جز ‌ ولسوالی‌های انجیل و گذره که نزدیک شهر هستند، ۱۷ ولسوالی دیگر به شمول بندرها و شهرک‌های مرزی اسلام‌قلعه و تورغندی به دست طالبان سقوط کرده و حالا شهر هرات در محاصره طالبان است.

به نظر می‌رسد روزهای آینده، روزهای مهم و سرنوشت‌ساز برای هرات و هراتیان خواهد بود و ساکنان این شهر که در گذشته گواه سقوط هرات به دست گروه طالبان بودند، با ترس و نگرانی از افتادن شهر به دست این گروه و احتمال وقوع درگیری‌های کوچه‌به‌کوچه، منتظر شنیدن خبرهای خوب در مورد بهبود وضعیت امنیتی هستند.

دکمه بازگشت به بالا