انتقادها از پاک نشدن برف مسیر هرات – قلعه نو: مسوولان با جان مردم بازی نکنند

محمدحسین نیک‌خواه

با گذشت بیش‌تر از ۲۰ روز از فصل زمستان و بارش برف در مسیر هرات – قلعه نو هیچ اقدامی برای برف‌پاکی از سوی حکومت و نهادهای مسوول صورت نگرفته است. برف‌باری سنگین طی دو روز اخیر مشکلات زیادی برای مسافران و راننده‌گان این مسیر به میان آورده است.

به روایت راننده‌گان، روز یک‌شنبه بیست‌ودوم جدی، ده‌ها موتر در این مسیر گیر ماندند و چندین موتر دیگر هم مجبور شدند از میانه راه به شهرهای هرات و قلعه نو برگردند.

راننده‌گان از حکومت، به ویژه مقام‌های محلی بادغیس، به دلیل بی‌پروایی در این مورد انتقاد می‌کنند و نگران افزایش حادثات ترافیکی و واژگون شدن موترهای‌شان هستند.

فعالان مدنی در ولایت بادغیس نیز با تایید حرف راننده‌گان، بی‌پروایی مسوولان در این خصوص را بازی با جان مردم می‌دانند و تأکید دارند که حکومت نباید بی‌تفاوت باشد.

با این حال ریاست حفظ و مراقبت سرک‌های بادغیس می‌گوید مسوولیت پاک‌کاری مسیر بر دوش شرکت راه‌سازی «سیندرلا» است، اما این شرکت غفلت کرده و مسیر را برف‌پاکی نکرده است.

کابوس مسافران

در ایستگاه موترهای مسافربری هرات – قلعه نو، با چند مسافر که قصد داشتند از هرات به شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس بروند گفت‌وگو کردم. حاجی عبدالحمید، در شهر قلعه‌ نو سرگرم تجارت است و برای خرید اموال از راه هرات – قلعه نو زیاد رفت‌وآمد می‌کند. او می‌گوید که مشکلات مسافران در فصل سرما و بارش برف و باران در این مسیر زیاد می‌شود.

جلال‌الدین قادسی، یکی دیگر از مسافران می‌گوید، بیش‌تر نیازمندی‌های مردم در ولایت بادغیس از هرات تأمین می‌شود و راه ارتباطی میان این دو ولایت اهمیت زیادی برای باشنده‌گان بادغیس دارد.

او از خاطرات تلخی که در این راه به چشم دیده برایم قصه کرد و این‌که در برخی موارد زنان، کودکان و مریضان به دلیل سرمای هوا و خرابی راه جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

ناصر امانی، دیگر باشنده‌ی بادغیس که چند روز پیش از مسیر هرات – قلعه نو عبور کرده بود، منطقه «سبزک» را کابوس مسافران در فصل سرما می‌داند. به گفته‌ی او، بخشی از بزرگ‌راه که حدود ۱۰ کیلومتر می‌شود، تاکنون قیرریزی نشده و مشکلات مسافران بیش‌تر در همین محدوده است.

مسافران، حکومت را به بی‌پروایی در رسیده‌گی به مشکلات‌شان متهم می‌کنند و می‌گویند با آن‌که چند سال می‌شود مسیر هرات – قلعه نو مشکل دارد، اما کسی نیست که صدای اعتراض‌شان را گوش دهد.

با جان مردم بازی نکنید

پس از شنیدن مشکلات مسافران، پای صحبت راننده‌گان هرات – قلعه نو نشستم و درد دل آنان را گوش دادم. عبدالحمید، از راننده‌گان مسیر می‌گوید با گذشت چندین روز از آغاز فصل زمستان و بارش برف هیچ اقدامی برای پاک‌کاری برف و بازگشایی راه از سوی مقام‌های محلی بادغیس صورت نگرفته است.

او می‌گوید طی یکی دو روز اخیر که بارش برف سنگین بود، رفت‌وآمد از مسیر بسیار دشوار و خطرناک شده بود و موترها تنها از یک خط می‌توانستند با سرعت بسیار کم در جاده حرکت کنند.

زین‌الدین، یکی دیگر از راننده‌گان که طی روزهای اخیر از مسیر هرات – قلعه نو رفت‌وآمد کرده است به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در طول مسیر به ویژه در منطقه «سبزک» هیچ امکانی برای پاک‌کاری راه وجود ندارد.

او رویداد غم‌باری را که روز یک‌شنبه مشاهده کرده بود، روایت کرد که چند موتر در این مسیر به دلیل بارش شدید برف گیر مانده بودند و زن بارداری پس از زایمان در کنار جاده به علت سرما جان باخت.

از دید راننده‌گان بی‌پروایی مسوولان و پاک‌ نکردن راه از برف‌های سنگین، بازی با جان مردم است و احتمال حوادث ترافیکی و واژگون شدن موترها را افزایش می‌دهد.

در حالی که نهادهای مسوول از جمله ریاست حفظ و مراقبت سرک‌ها برای پاک‌سازی راه از برف، اقدامی نکرده‌اند، نیروهای اردوی ملی در طول این بزرگ‌راه، موترهای گیر مانده در برف را نجات می‌دهند.

شرکت راه‌سازی غفلت کرده است

فعالان مدنی در ولایت بادغیس، مانند راننده‌گان بزرگ‌راه هرات – قلعه نو نگران بروز حوادث ترافیکی و واژگون شدن موترهای مسافربری در این مسیر هستند و بی‌پروایی مسوولان محلی را «بازی با جان مسافران» می‌دانند.

سیدمحمود انتظار، استاد دانشگاه و فعال مدنی در ولایت بادغیس به روزنامه ۸صبح می‌گوید بزرگ‌ترین مشکل مردم بادغیس در فصل زمستان تردد از مسیر هرات – قلعه نو است. آقای انتظار بی‌پروایی مسوولان در این خصوص را غیرقابل قبول دانسته و تأکید می‌کند که مقام‌های محلی باید پیش از فصل زمستان و بارش برف برای پیش‌گیری از مشکلات، برنامه‌ریزی و اقدام کنند، اما با گذشت چند روز از فصل زمستان تا کنون کاری نکرده‌اند.

ریاست حفظ و مراقبت سرک‌ها در ولایت بادغیس تایید می‌کند که برای پاک‌کاری مسیر از وجود برف طی چند روز اخیر اقدامی نشده است. فهیم امرخیل، رییس این اداره به روزنامه ۸صبح می‌گوید شرکت راه‌سازی «سیندرلا» که پیمان‌کار آسفالت بزرگ‌راه هرات – قلعه نو است بر اساس پیمان قیرریزی جاده، باید مسیر را از وجود برف پاک‌ کند.

آقای امرخیل می‌پذیرد که این شرکت غفلت کرده و اقدامی برای پاک‌کاری راه انجام نداده‌ است. او می‌گوید خلاف‌ورزی شرکت به مسوولان وزارت ترانسپورت و معاون اداره ملی حفظ و مراقبت سرک‌ها در مرکز کشور خبر داده شده و ممکن است برای پاک‌سازی مسیر، ماشین‌آلات بزرگ مثل «بولدزر» کرایه گرفته شود.

بزرگ‌‌راه هرات – قلعه نو حدود ۱۵۰ کیلومتر طول دارد و کار آسفالت آن چند سال پیش آغاز شد. فعالان مدنی در ولایت بادغیس تأکید می‌کنند، که‌ همه ساله بودجه‌ای خاص برای پاک‌سازی راه‌های مواصلاتی در اختیار اداره حفظ و مراقبت سرک‌ها قرار می‌گیرد و مقام‌های محلی بادغیس باید در مورد کم‌‌کاری‌شان به مردم پاسخگو باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن