ریاست صحت عامه هرات: نگران انتقال کرونا از ایران هستیم

محمدحسین نیک‌خواه

هم‌زمان با افزایش چشم‌گیر بیماران و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در هرات، مقام‌های صحی این ولایت نسبت به «انتقال دوباره کرونا از ایران» ابراز نگرانی می‌کنند. آمار نهادهای بهداشتی در هرات نشان می‌دهد که روزانه دست‌کم «۱۰ تا ۱۵ بیمار مشکوک کرونا» از مرز زمینی ایران وارد هرات می‌شوند. ریاست صحت عامه هرات هشدار می‌دهد که حکومت افغانستان برای جلوگیری از ورود افراد مشکوک به داشتن بیماری کووید-۱۹ از مرز ایران، باید اقدام فوری کند و رفت‌وآمد مسافران از مرزهای زمینی با این کشور را کاهش دهد. آمار ریاست صحت عامه هرات نشان می‌دهد که در جریان حدود دو هفته اخیر، دست‌کم «۲۵ فرد مشکوک و مثبت کرونا» در این ولایت وفات کرده و شمار واقعات مشکوک و مثبت ویروس و بیماران بستری در شفاخانه‌های ویژه کرونا در حال افزایش است.

در جریان روزهای اخیر، به دنبال کاهش دمای هوا، شمار بیماران و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در هرات افزایش چشم‌گیری داشته است. وزارت صحت عامه کشور، به تازه‌گی آغاز «موج دوم» همه‌گیری ویروس در افغانستان را تأیید کرده است. این وزارت برای مهار گسترش بیماری و کاهش بیماران و فوتی‌ها، خواهان مسدود شدن هتل‌های عروسی شده است. هرچند قرار نیست شهرها به صورت کامل قرنطین شود، اما تصمیم گرفته شده تا برخی محدودیت‌ها در گشت‌وگذار وضع شود. افزایش بستری شدن بیماران در شفاخانه‌ها، افزایش فوتی‌های مشکوک کرونا، افزایش ۴۵ درصدی واقعات مثبت ‌آزمایش کرونا و سرد شدن هوا، نگرانی مقام‌های صحی هرات از گسترش بیش‌تر بیماری طی روزهای آینده را به دنبال داشته است.

در پنجم حوت سال گذشته نخستین بیمار مثبت کرونا در اواخر زمستان گذشته از شهر قُم ایران وارد هرات شد. سپس به دنبال گسترش ویروس در شهرهای گوناگون ایران، ورود سیل‌آسای هزاران شهروند افغانستان از ایران به کشور، عامل گسترش ویروس به تمام ولایت‌های افغانستان گردید. آمار رسمی وزارت «بهداشت/صحت عامه» ایران نشان می‌دهد که با ثبت روزانه حدود «۵۰۰ فوتی کرونا» قرار است برخی شهرهای بزرگ این کشور به هدف مهار بیماری کووید-۱۹ قرنطین شود. مقام‌های محلی هرات از «انتقال دوباره کرونا از ایران به افغانستان» نگران هستند.

براساس آمار ریاست صحت عامه هرات، در میان هزاران شهروند کشور که از طریق مرز اسلام‌قلعه وارد هرات می‌شوند، شامل مهاجران رد مرزی و مسافرانی که خودانگیخته ایران را ترک می‌کنند، روزانه حدود «۱۰ تا ۱۵ بیمار مشکوک و مثبت کرونا» در مرز زمینی با ایران ثبت می‌شوند. محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامه هرات، در صحبت با روزنامه صبح می‌گوید که به دنبال اعلام «وضعیت قرمز/سرخ» در برخی ولایت‌های مرزی ایران با افغانستان و احتمال قرنطین شدن برخی شهرهای بزرگ این کشور، ریاست صحت عامه هرات نگران رفت‌وآمد مسافران از طریق مرزهای زمینی بین ایران و افغانستان است. به گفته‌ی او، این نگرانی وجود دارد که با توجه به گسترش ویروس در نقاط گوناگون ایران، تردد مسافران از مرزها سبب انتقال دوباره ویروس از ایران به افغانستان و گسترش بیش‌تر بیماری کووید-۱۹ در افغانستان شود.

آقای شیرزی می‌افزاید که بازگشت مسافران از ایران، برای مقام‌های صحی هرات نگران‌کننده است و حکومت افغانستان برای کاهش تردد مسافران از مرزهای زمینی با ایران یا حتا «مسدود کردن مرزهای زمینی» باید اقدام کند و تنها بیماران عاجل از طریق پروازهای هوایی به ایران رفت‌وآمد کنند. در نشست «کمیته‌های هم‌آهنگی صحی ولایتی و پاسخ به حالات اضطرار» هرات فیصله شده است تا برای مهار موج دوم کرونا، ظرفیت «شفاخانه یک‌ صد بستر داکتر بسیم»  به ۱۳۰ بستر افزایش یابد، «شفاخانه داکتر رازی» با ظرفیت ۳۲ بستر دوباره بازگشایی شود و ۷۰ ‌بستر ویژه کرونا در سطح ولسوالی‌ها تجهیز گردد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می‌گوید در صورت نیاز امکانات ادارات دولتی برای مبارزه با ویروس کرونا بسیج خواهد شد و مبارزه با بیماری کووید-۱۹ و جلوگیری از انتشار آن «اولویت مهم» برای اداره محلی هرات است. او می‌افزاید که در نشست «کمیسیون ولایتی مبارزه با ویروس کرونا» مقام‌های صحی برای مهار ویروس و جلوگیری از گسترش بیش‌تر بیماری کووید-۱۹ خواهان توقف فعالیت کافه‌ها، هتل‌های عروسی و اماکن مزدحم شدند و بر افزایش تولید آکسیجن، افزایش بسترهای بیماران و فراهم‌سازی امکانات بیش‌تر برای مهار کرونا تأکید کرده‌اند.

افزایش بستری شدن بیماران در شفاخانه‌ها، افزایش فوتی‌های مشکوک کرونا، افزایش ۴۵ درصدی واقعات مثبت ‌آزمایش کرونا و سرد شدن هوا، نگرانی مقام‌های صحی هرات را از گسترش بیش‌تر بیماری طی روزهای آینده به دنبال داشته است. رعایت نکات بهداشتی،  فاصله‌گذاری اجتماعی، شُستن دست‌ها، مراجعه افراد مشکوک به پزشکان، خودداری از حضور در مناطق مزدحم و «استفاده از ماسک» توصیه‌هایی است که مقام‌های صحی برای مهار «موج دوم کرونا» به مردم دارند.

بر‌اساس آخرین آمار ثبت شده در هرات، از آغاز همه‌گیری کرونا تا کنون بیش‌تر از هفت ‌هزار و ۵۰۰ تن در این ولایت به بیماری کووید-۱۹ گرفتار شده‌‌اند که از این میان ۲۷۵ تن جان باخته و شش‌ هزار و ۷۲۵ بیمار بهبود یافته‌اند. در اوضاعی که ایران (کشوری که نخستین موارد مثبت بیماری کووید-۱۹ از آن به افغانستان انتقال یافت) در وضعیت بسیار خطرناک کرونایی قرار دارد و شهرهای بزرگ آن در آستانه قرنطین شدن است، مقام‌های صحی هرات هشدار می‌دهند پیش از آن‌که دیر شود، برای کنترل تردد مسافران از مرزهای ایران باید اقدام شود و در صورت نیاز مرزهای زمینی با این کشور مسدود گردد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن