ریاست صحت عامه هرات: برای مبتلانشدن به کرونا از دیدوبازدید عیدی خودداری کنید

۸صبح، کابل: ریاست صحت عامه ولایت هرات در اطلاعیه‌ای از باشنده‌گان این ولایت خواسته است که از «دیدوبازدید و گشت خانه‌به‌خانه» در روزهای عید برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، به صورت جدی خودداری کنند. این ریاست گذاشتن میوه خشک در سفره عیدی به دلیل احتمال تماس افراد مبتلا به کرونا را نیز خطرناک خوانده است.

در این اطلاعیه ریاست صحت عامه گفته است که مراسم سنتی عید امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا باید متفاوت برگزار شود.

این ریاست تأکید کرده است که گذاشتن شیرینی و میوه خشک در صحن خانه بسیار خطرناک است و با دست زدن بیماران کرونا به آن، آلوده می‌شود و سبب شیوع گسترده ویروس کرونا خواهد شد. مسوولان صحی در هرات از باشنده‌گان این ولایت خواسته‌اند که هرگز این کار را نکنند.

به جای گذاشتن میوه خشک در سفره‌ عیدی، به مردم هرات از سوی ریاست صحت عامه این ولایت توصیه شده است که هزینه آن را به نیازمندان اختصاص دهند.

ریاست صحت عامه هرات هم‌چنان خواهان برگزاری نماز عید در فضای باز و با رعایت فاصله یک‌ونیم متر میان نمازگزاران شده است.

این ریاست اما از افراد بالاتر از سن ۶۵ سال خواسته است که به دلیل خطری که متوجه آن‌ها است، از شرکت در نماز عید خودداری کنند.

ریاست صحت عامه هرات مردم را از بغل‌کشی و روبوسی در روزهای عید منع کرده است.

در اطلاعیه ریاست صحت عامه هرات تجمع بیش از پنج نفر در یک اتاق معمولی خطرناک خوانده و تأکید شده است که باید فاصله یک‌ونیم متر در هر تجمعی حفظ شود.

ریاست صحت عامه تماس تلفنی و دیگر وسایل ارتباطی  را به بدیل دیدوبازدید عیدانه پیشنهاد کرده است.

باشنده‌گان هرات در روزهای عید از رفتن به مکان‌های مزدحم منع شده‌اند. ریاست صحت عامه هرات گفته است کسانی که از روی ناگزیری به جایی می‌روند، باید از ماسک استفاده کنند و در موترها از هم‌دیگر فاصله داشته باشند.

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان در پنجم ماه حوت سال گذشته در هرات ثبت شد. از آن زمان تاکنون یک هزار و ۲۴۸ نفر در هرات به ویروس کرونا مبتلا شناسایی شده‌اند. هم‌چنان ۲۴ بیمار کووید -۱۹ تاکنون در هرات جان باخته‌اند.

ریاست صحت عامه هرات گفته است که همه روزه شمار مبتلایان به کرونا افزایش می‌یابد. این ریاست اذعان کرده است که چندین برابر رقم فعلی، افراد مبتلا به ویروس کرونا در هرات وجود دارند.

ریاست صحت عامه تأکید کرده است که این ویروس «مادران، پدران و کهن‌سالان» را که «برکت» خانواده‌ها هستند، در معرض آسیب‌پذیری بیش‌تر قرار داده‌ است و باید باشنده‌گان هرات بیش از هر زمانی ویروس کرونا را در روزهای عید جدی بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا