هرات در گرداب ناامنی

سیدحسن حسینی

موج جدید ناامنی اخیراً در نقاط مرکزی و برخی از ولسوالی‌های ولایت هرات به وجود آمده است. در دو هفته‌ی گذشته، دو مورد آدم‌ربایی، حمله‌ی مسلحانه به یک مارکیت در قلب شهر و ترور چند کارمند دولتی، آرامش را از مردم سلب کرده است. یافته‌های دفتر والی هرات نشان می‌دهد که فقر، بی‌کاری و خصومت‌های شخصی سبب بروز این اتفاقات شده است. فرماندهی پولیس هرات اما ادعا می‌کند که برخی از گروه‌های مافیایی سعی در تغییر مهره‌های امنیتی درون این مرکز امنیتی دارند و با ارتکاب جرایم جنایی هدف‌شان را تعقیب می‌کنند. شورای ولایتی هرات اما گره ناکامی پولیس و دفتر والی هرات را در سوء مدیریت و ناتوانی در رهبری این شهر چهار میلیونی می‌بیند.

در دو هفته‌ی گذشته، دو مورد آدم‌ربایی، حمله‌ی مسلحانه به یک مارکیت در قلب شهر و ترور چند کارمند دولتی، آرامش را از مردم سلب کرده است. یافته‌های دفتر والی هرات نشان می‌دهد که فقر، بی‌کاری و خصومت‌های شخصی سبب بروز این اتفاقات شده است.

تقدیر فرمانده پولیس هرات در اوج ناامنی

طی دو هفته‌ی گذشته چندین مورد ناامنی هرات را در شوک فرو برده است. در شب و روزهای اخیر دست‌کم سه مورد ترور در هرات رخ داد و در نتیجه‌ی آن چهار نفر به شمول یک سرباز پولیس، دو سرباز شهرداری و یک بزرگ قومی کشته شدند. هم‌چنان چهار کارمند شعبه‌ی د افغانستان بانک در بندر اسلام‌قلعه از مسیر شاهراه هرات- اسلام‌قلعه ربوده شدند و پسر یک تاجر محلی هم لادرک شده است. علاوه بر این یک سرای‌دار مارکیت موبایل‌فروشی در مرکز شهر هرات در پی حمله‌ی مسلحانه‌ی افراد شناخته نشده به شدت زخمی شد.

هم‌چنین سه روز پیش یک خانواده در روستای «چنگان» ولسوالی زاول ولایت هرات، هدف ماین کنار جاده قرار گرفت که در پی آن، شش نفر جان باختند و پنج تن دیگر زخمی شدند. در بین کشته‌گان جسدهای سه زن، دو کودک و یک مرد دیده شده است. موتر حامل سرنشینان برای اشتراک در یک محفل عروسی به سمت یک روستای دیگر در حرکت بود.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح با تایید موارد ناامنی در این ولایت، به این نظر است که برخی افراد خاص و گروه‌های مافیایی شبکه‌ای درون نظام در تلاش برکناری و تبدیل مهره‌های اصلی فرماندهی پولیس این ولایت هستند.

امین‌الله امرخیل، فرمانده پولیس هرات چند روز پیش گفته بود که دست‌هایی برای برکناری وی آستین بر زده‌اند و تا نرسیدن به مقصد، دست بر نمی‌دارند.

سخنگوی فرماندهی پولیس هرات می‌گوید که صحبت‌های آقای امرخیل بر بنیاد اطلاعاتی است که به وی رسیده و موقف فرماندهی پولیس هرات هم در زمینه روشن است.

ناامنی در هرات در حالی اوج گرفته که همین چند روز پیش محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور با اهدای مدال غازی میربچه‌خان به امین‌الله امرخیل، از وی برای تامین امنیت هرات تقدیر کرد.

 

گفته‌های همیشه‌گی دفتر والی هرات

با تمام این‌ها اما بر خلاف فرماندهی پولیس هرات، یافته‌های اداره‌ی محلی این ولایت چیز دیگری را نشان می‌دهد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که فقر، بی‌کاری و خصومت‌های خانواده‌گی دلیل افزایش میزان جرایم جنایی بوده است.

آقای فرهاد تاکید می‌کند که برای برون رفت از گرداب ناامنی کنونی، والی هرات که در رأس شورای نظامی قرار دارد به نهادهای امنیتی دستور داده که برنامه‌هایی را برای کنترل و مهار اوضاع امنیتی روی دست گیرند.

 

واکنش تند شورای ولایتی

این وعده‌ها اما برای شورای ولایتی، مردم و فعالان مدنی قابل قبول نیست.

شورای ولایتی هرات که از اوج گرفتن ناامنی در این ولایت نگران شده، با واکنش شدید به گفته‌های فرماندهی پولیس و دفتر والی هرات، دلایل ناامنی را در سوء مدیریت و فساد جاری در نظام می‌بیند.

مهدی حدید عضو شورای ولایتی هرات به این نظر است که فساد اداری در چوکات پولیس هرات و حضور برخی افراد فاسد در حوزه‌های امنیتی این ولایت دلیل مهمی برای ناامنی می‌تواند باشد.

آقای حدید تاکید می‌کند که وظیفه‌ی پولیس تامین امنیت و نظم در جامعه است و بهانه‌هایی مانند تلاش گروه‌های مافیایی نباید سد راه تامین امنیت شود. او می‌افزاید که چنین گفته‌هایی به نوعی «شانه خالی کردن» و توجیه اشتباهاتی است که پولیس دچار آن شده است.

این عضو شورای ولایتی هرات تصریح می‌کند که پولیس باید گفته‌هایش را مستند کند و با راه‌اندازی عملیات سازمان‌یافته، جلو تهدیدهای امنیتی را بگیرد.

برخی از فعالان مدنی هم در پی مشکلات امنیتی اخیر صدای اعتراض‌شان را بلند کرده و دست‌اندازی در جابه‌جایی مهره‌های خاص در چوکات پولیس و کمبود تشکیل آن را دلیلی برای تداوم ناامنی می‌دانند.

سیداشرف سادات، رییس مجمع جامعه‌ی مدنی افغانستان به این نظر است که همکاری نیروهای مختلف امنیتی زیر رهبری شورای نظامی باید دوام‌دار باشد و در مواقع این‌چنینی، می‌طلبد که اداره‌ی محلی هرات و شورای نظامی نسخه‌ی امنیتی خاصی را نظر به مقتضیات زمان به دست‌رس نیروهای امنیتی قرار دهند.

هرات از ولایت‌های نسبتاً امن به شمار می‌رود و به باور آگاهان، اوج ناامنی‌ها در زمان‌های متفاوت سبب افزایش بی‌اعتمادی میان و دولت می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن