بودجه‌ انکشافی شهرداری هرات و امروز و فردای مقام‌ها

سیدحسن حسینی

بیش‌تر از هفت ماه از سال مالی ۹۸ می‌گذرد و هنوز خبری از رسیدن بودجه‌ی شهرداری هرات به این ولایت نیست. همین دو هفته پیش اعلان شد که تا یک هفته‌ی دیگر، بودجه‌ی انکشافی شهرداری به هرات می‌رسد. این وعده را نصیراحمد حمیدی، رییس عمومی حکومت‌داری شهری اداره‌ی ارگان‌های محلی در سفری به هرات، به روزنامه‌ی ۸صبح و مردم داده بود. شهرداری هرات و شورای شهر این ولایت هم در آن زمان با تکیه بر وعده‌ی این مقام بلندپایه‌ی دولتی، گفتند که کلنگ کار پروژه‌های انکشافی تا یک هفته‌ی دیگر به زمین می‌خورَد.

حالا اما که از آن وعده چند روز گذشته است، سخنگوی شهرداری هرات از امضا شدن سند بودجه توسط رییس جمهور در روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته خبر می‌دهد. غلام‌رسول عظیمی، سخنگوی شهرداری هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که سند بودجه به وزارت مالیه فرستاده شده است و باید منتظر ماند تا پس از طی مراحل قانونی، مکتوب آن به ارگان‌های محلی در کابل و سپس به شهرداری هرات منتقل شود. آقای عظیمی با آن که درباره‌ی تاریخ دقیق رسیدن بودجه به هرات و مبلغ آن چیزی نمی‌گوید اما می‌افزاید که امور تدارکاتی پروژه‌ها از جانب شهرداری هرات آغاز شده و به محض دریافت بودجه، این اداره‌ی خدماتی کار اصلی پروژه‌های انکشافی را به گردش در می‌آورَد.

سخن از آغاز امور تدارکاتی پروژه‌ها در حالی مطرح می‌شود که با شروع سال جدید مالی این امر کلید خورده است و هنوز پروژه‌های شهرداری هرات منتظر منظوری بودجه است.

روز سه‌شنبه، کمیته‌ی دادخواهی بودجه‌ی انکشافی هرات با اشتراک فعالان مدنی، خبرنگاران، مردم و شماری از دانشجویان در شبکه‌ی نهادهای مدنی این ولایت طی نشست خبری، از دولت مرکزی خواهان توجه به وضعیت شهرداری هرات شدند.

سیداشرف سادات، عضو شورای مشورتی شهر هرات و از اعضای این کمیته به این باور است که برخی زدوبندها در مرکز کشور و ولایت هرات، سبب می‌شود که همه‌ساله بودجه‌ی انکشافی در زمان موعد به این ولایت نرسد. آقای سادات می‌گوید که هم در شهرداری هرات و هم در اداره‌ی ارگان‌های محلی، دست‌هایی در حال مدیریت دیر رسیدن بودجه‌ی انکشافی به شهرداری این ولایت هستند. وی ادعا می‌کند که سهم گرفتن از پروژه‌های شهرداری و برخی درآمدهای دیگر از درک اقتصاد جرمی، سبب می‌شود که مافیای شبکه‌ای درون‌حکومتی در این قضیه دخیل باشند.

با این حال اما اداره‌ی ارگان‌های محلی کشور این ادعا را رد می‌کند.

عبدالمتین بیگ، رییس اداره‌ی ارگان‌های محلی افغانستان در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، تأخیر در رسیدن بودجه‌ی انکشافی شهرداری هرات را در پیچیده‌گی قوانین می‌بیند. وی می‌گوید که حالا پس از «یک قرن» قانون اصلاح شده و در آینده امکان به وجود آمدن مشکلاتی از این قبیل کم‌تر به چشم می‌خورد.

آقای بیگ تصریح می‌کند که اداره‌ی ارگان‌های محلی در حال پیاده‌سازی برنامه‌ای است که طی آن، مشکل بودجه در اداره‌ی محلی حل شود و نیازی به انتظار منظوری بودجه از مرکز کشور نباشد.

با آن‌که شهرداری هرات در مورد مبلغ منظور شده‌ی بودجه‌ی انکشافی این اداره چیزی نمی‌گوید، اما شورای شهر هرات این مبلغ را یک میلیارد افغانی اعلام کرده است. عبدالرحمن مولوی‌زاده، معاون شورای مشورتی شهر هرات می‌گوید که همین اکنون بیش از ۷۰ پروژه‌ی انکشافی شهرداری منتظر رسیدن بودجه است. وی تصریح می‌کند که سوای امور تدارکاتی و اداری پروژه‌ها، اعلان شدن قراردادها و آغاز کار عملی آن‌ها زمان‌گیر است و باید هرچه زودتر بودجه به هرات منتقل شود.

با تمام این‌ها نگرانی‌هایی وجود دارد که دیر رسیدن بودجه به شهرداری، سبب می‌شود که کار پروژه‌ها دیرتر از موعد شروع شود و با رسیدن فصل زمستان، کار درست و مناسب به پیش نرود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن