هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)، طرح افغانستان برای ثبت ولایت هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان را تایید کرده است.

محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات، در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که روز چهارشنبه، نهم سرطان، نشست کمیته هماهنگی تخنیکی میراث‌های فرهنگی افغانستان برگزار شده است. به گفته او در این نشست هارون حکیمی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ، رییسان حفظ آبدات تاریخی و موزیم ملی و معاون سفارت ازبیکستان نیز حضور داشته است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزوده است که طرح این وزارت مبنی بر ثبت شهر هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان که پیش از این به یونسکو ارسال شده بود، از طرف آن سازمان تایید شده است.

به گفته او یونسکو از ثبت این ولایت در فهرست میراث‌های جهان به وزارت اطلاعات و فرهنگ اطمینان داده و از این وزارت خواسته است که اسناد لازم را در این بخش ارایه کند.

با این حال محمدطاهر زهیر با استقبال از تاییدی یونسکو به منظور پذیرفته شدن شهر هرات در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان، تاکید کرده است که اسناد لازم را در این زمینه آماده و به این نهاد می‌سپارند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، خاطرنشان کرد که شهر هرات با داشتن بناهای تاریخی، به ویژه بناهای تاریخی دورۀ اسلامی، برای دولت افغانستان و جهان مهم است و با شامل شدن این ولایت در فهرست میراث‌های فرهنگی جهانی، توجه جهانیان در زمینۀ حفاظت از ولایت هرات بیش‌تر خواهد شد.

 علاوه براین، زهیر خاطر نشان کرده است، در نشستی که به همین منظور در وزارت اطلاعات و فرهنگ براگزار شده بود، اجمل میوندی، مسوول بخش فرهنگی بنیاد آغاخان و یکی از انجنیران این بنیاد، از تکمیل شدن کار مرمت و بازسازی منار پنجم هرات تا دو سال دیگر خبر داده است.

معاون سفارت ازبیکستان نیز از آماده‌گی‌های کشورش به خاطر ترمیم «باغ و مقبره امیرعلی شیرنوایی» اطمینان داده و گفته است که به خاطر آغاز کار این پروژه، منتظر موافقۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

دکمه بازگشت به بالا