نگرانی مقام‌های صحی هرات به دلیل گسترش احتمالی کرونا در روزهای عید

۸صبح، هرات

در پی افزایش شمار مرگ‌ومیر و بیماران کرونایی، نگرانی‌ها از گسترش همه‌گیری این بیماری پس از عید قربان افزایش یافته است. مقام‌ها در وزارت صحت عامه می‌گویند که برنامه‌های آگاهی‌دهی را برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا آغاز کرده‌اند.

شماری از ساکنان هرات نیز با ابراز نگرانی از بلند رفتن گراف بیماران کرونایی طی روزهای اخیر در این ولایت، خواهان اجرای قاطع برنامه‌های پیش‌گیرانه برای مهار ویروس هستند. از دید آنان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در جریان‌های روزهای اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است.

در شبکه‌های اجتماعی انبوهی از پیام‌های تسلیت نشانگر افزایش میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا است و تصاویر جان‌باخته‌گان کرونایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی به پیمانه زیاد نشر و بازنشر می‌شود؛ اما مردم توصیه‌های بهداشتی را برای مهار ویروس کم‌تر رعایت می‌کنند.

هرچند برخی وابسته‌گان بیماران و بیماران کرونایی از کمبود بستر، امکانات پزشکی و آکسیجن در شفاخانه‌های ویژه بیماران کر‌ونا ابراز نگرانی می‌کنند، اما وزارت صحت عامه اطمینان می‌دهد که در صورت نیاز بسترهای شفاخانه‌ها افزایش خواهد یافت.

در حالی که با نزدیک شدن عید قربان نگرانی‌ها از گسترش همه‌گیری بیماری کرونا در کشور افزایش یافته و مردم توصیه‌های بهداشتی را برای مهار این بیماری کم‌تر رعایت می‌کنند و فاصله‌گیری اجتماعی رعایت نمی‌شود، وزارت صحت عامه از اجرای برنامه‌های آگاهی‌دهی برای مهار کرونا خبر می‌دهد.

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که این وزارت برای جلوگیری از گسترش همه‌گیری ویروس، برنامه‌های آگاهی‌دهی را در هماهنگی با سایر نهادهای حکومتی آغاز کرده است. به گفته او، برنامه‌های آگاهی‌دهی عامه از طریق کمپین‌های رسانه‌ای، شوراهای انکشافی روستاها و منبرهای مساجد روی دست گرفته شده است. وی افزود که هدف از راه‌اندازی این برنامه، رساندن پیام سکتور صحی به مردم به هدف رعایت موارد بهداشتی و پیش‌گیرانه در ر‌وزهای عید قربان است تا مردم از ایجاد ازدحام جلوگیری‌، فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت و هنگام خارج شدن از خانه از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه هشدار می‌دهد که براساس تجربه و آمار این وزارت، روزهای بعد از عید فطر تعداد واقعات بیماری کرونا در افغانستان بسیار افزایش یافت و با رفت‌و‌آمدهای عیدانه، فرصت گسترش ویروس بیش‌تر فراهم خواهد شد.

در اوضاعی که شماری از بیماران کرونایی و وابسته‌گان آن‌ها در هرات از کمبود امکانات صحی و آکسیجن برای درمان بیماران شکایت دارند، وزارت صحت عامه پافشاری دارد که این نهاد به تناسب افزایش بستری شدن بیماران در شفاخانه‌ها، تعداد بسترها را افزایش می‌دهد.

سخنگوی وزارت صحت عامه تصریح کرد که در صورت نیاز بسترهای شفاخانه‌ها افزایش پیدا می‌کند و طی ماه‌های گذشته شفاخانه‌های جدید برای درمان بیماران کرونا در شماری از ولایت‌های کشور از جمله هرات ایجاد شده است.

بهروز، از ساکنان هرات، باور دارد که مردم در این شهر توصیه‌های بهداشتی را کم‌تر عملی می‌کنند و در آستانه فرا‌رسیدن عید قربان، شمار زیادی از افراد برای خریداری کالاهای عیدی راهی بازارهای شهر شده‌اند و بازارها مانند زمانی که کرونا وجود نداشت، شلوغ است.

سیدعظیم، یکی دیگر از ساکنان هرات، می‌گوید مردم با آن‌که مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را مشاهده می‌کنند، بازهم موارد بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. به گفته او، در جریان روزهای اخیر دست‌کم سه نفر از آشنایان او از اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

در روزهایی که نگرانی از گسترش بیماری کرونا بیش‌تر از هر زمان دیگری افزایش یافته‌، مراسم خاک‌سپاری و فاتحه‌خوانی قربانیان کرونا بدون هیچ‌گونه محدودیتی در هرات برگزار می‌شود و مراسم‌ عروسی نیز در تالارها خلاف توصیه‌های بهداشتی و محدودیت وضع شده جریان دارد.

هم‌زمان آگاهان امور پزشکی از افزایش واقعات بیماران بستری در شفاخانه‌ها، بیمارانی که در خانه‌ها زیر درمان هستند و نیز واقعات مرگ‌ومیر مشکوک ناشی از کرونا هشدار می‌دهند و از مردم می‌خواهند که برای بالا بردن مقاومت بدن‌شان در برابر بیماری کرونا، از واکسین استفاده کنند.

پس از همه‌گیری کرونا در هرات دو شفاخانه ویژه برای درمان بیماران کرونایی ایجاد شد و با فروکش کردن بیماری، یکی از آن‌ها مسدود شد؛ اما چند ماه قبل دوباره شفاخانه «کووید شماره دوم» گشایش یافت. در حال حاضر دو شفاخانه ویژه برای درمان بیماران کرونا در هرات فعالیت دارد که شامل شفاخانه‌های «داکتر بسیم» و «داکتر رازی» می‌شود و بیماران کرونایی در آن‌‌ها زیر درمان قرار دارند.

براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی ریاست صحت عامه هرات، از میان ۲۷۱ آزمایش کرونا طی چند در این ولایت، ۲۰۰ آزمایش مثبت تشخیص شده که از این میان ۹۰ مرد و ۱۱۰ زن هستند. در جریان شبانه‌روز گذشته ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا نیز در هرات جان باخته‌اند.

آمار دیپارتمنت سرویلانس ریاست صحت عامه هرات نشان می‌دهد که هم‌اکنون در شفاخانه‌های داکتر بسیم و داکتر رازی بیش‌ از ۲۰۰ بیمار کرونایی بستری هستند که از این میان وضعیت ۱۰۰ بیمار وخیم است.

به همین ترتیب، شمار مجموعی بیماران کرونایی در هرات از آغاز همه‌گیری تا کنون به حدود ۱۴ هزار نفر رسید که از این میان ۶۷۴۹ نفر مرد و ۷۱۲۳ نفر دیگر زن هستند. از آغاز همه‌گیری کرونا تاکنون در هرات براساس آمار رسمی ۵۹۲ بیمار جان باخته‌اند.

با این حال، نگرانی اصلی وزارت صحت عامه از گسترش همه‌گیری بیماری کرونا، رفت‌وآمدهای عیدانه، ازدحام برای خرید مواد مورد ضرورت عید در بازارها و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی از سوی مردم در روزهای عید قربان است.

دکمه بازگشت به بالا