دفتر والی هرات: از کودکان کار در قاچاق مواد مخدر استفاده می‌شود

۸صبح، هرات:‌ بیش از ۱۰ هزار کودک دختر و پسر روزانه در خیابان‌های شهر هرات برای به دست آوردن اندک‌ترین درآمد، دست به هر کاری می‌زنند. از تکدی‌گری و دودکردن اسپند گرفته، تا رنگ‌کردن کفش عابران و تمیز کردن شیشه‌ی‌ موترهای سر چهارراه‌ها. کودکانی که از بامداد تا اواخر شب علاوه بر جاده‌ها، در پارک‌های تفریحی که در کل مکان‌ مناسبی برای رده‌ی سنی‌شان نیست، دیده می‌شوند.

کار در دکان‌های تعمیر موتر و فروش ساجق و انواع خوراکه باب در کنار جاده‌های مزدحم و دودآلود، موارد دیگری است که کودکان مجبور اند برای به دست آوردن اندکی پول به آن تن دهند.

اداره‌ی کار و امور اجتماعی هرات از سال‌ها به این طرف اعلان کرده است که توان مبارزه با این معضل اجتماعی را ندارد. عبدالقیوم افغان، رییس کار و امور اجتماعی هرات در مصاحبه با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که اداره‌اش بودجه‌‌ی اختصاصی برای زیر پوشش قرار دادن ۱۰ هزار کودک کار ندارد.

آقای افغان می‌گوید که بیشتر این کودکان زیر فشار اعمال شاقه مجبور اند به هر کاری تن دهند و لب به شکایت باز نکنند. او می‌افزاید: «بدبختانه سؤ استفاده از کودکان در حال افزایش است.»

این مقام دولتی از جامعه‌ی جهانی، سران دولت وحدت ملی و وزارت کار و امور اجتماعی می‌خواهد که برای به پایان رساندن مشکلات کودکان کار باید جدی‌تر تلاش کنند.

یافته‌های ریاست کار و اجتماعی، شهدا و معلولان هرات نشان می‌دهد که علاوه بر سؤ استفاده‌ی گروه‌های تروریستی از کودکان، قاچاقبران مواد مخدر هم نسبت به گذشته «بی‌پرواتر» از کودکان استفاده‌ی ابزاری می‌کنند.

رییس کار و امور اجتماعی هرات هشدار می‌دهد که در صورت توجه نکردن مقام‌های مسئول و نهادهای خارجی، استفاده‌ی کودکان برای انتقال مواد مخدر نسبت به گذشته فراگیرتر می‌شود.

کمبود امکانات دولتی

در هرات چهار پرورشگاه خصوصی و ۲ پرورشگاه دولتی دخترانه و پسرانه برای پوشش کودکان کار و کودکان بی‌سرپرست وجود دارد. ریاست کار و امور اجتماعی هرات اما این تعداد نهاد را بسنده نمی‌داند. این اداره می‌گوید که قرار بود با آغاز سال جاری میلادی، صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» برای پوشش یک‌هزار کودک در هرات اقدام کند، اما هنوز خبری از این سازمان بین‌المللی نیست. او به نقل از مسئولان «یونیسف» می‌گوید که آزاد نشدن بودجه در مرکز، سبب تأخیر در آغاز این برنامه شده است.

مشهور شدن هرات به «قطب اقتصادی کشور» سبب شده است شمار زیادی از مهاجران داخلی از سایر ولایت‌های کشور به این ولایت هجوم بیاورند. از دید مسئولان امور، همین موضوع سبب افزایش سرسام‌آور کودکان کار در خیابان‌ها شده است.

علاوه بر آن، یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب افغانستان نشان می‌دهد که روزانه ۱۵۰ کودک از کشور ایران که با هرات هم مرز است، به این ولایت رد مرز می‌شوند. عبدالقادر رحیمی، رییس کمیسیون حقوق بشر غرب افغانستان در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح تأکید می‌کند که بنابر نبود امکانات دولتی و سیستم انتقال مناسب، بیشتر این کودکان تا هنگام بازگشت به خانواده‌های‌شان، مورد استفاده‌ی جنسی قرار می‌گیرند. آقای رحیمی می‌افزاید که بیشتر کودکان رد مرز شده از ایران، در مصاحبه‌های خود با کمیسیون حقوق بشر از تجاوز جنسی و کار شاقه خبر سخن زده‌اند.

او می‌گوید که کودکان رد مرزی، اضافه از کودکانی استند که در هرات تکدی‌گری و یا کار شاقه می‌کنند. آقای رحیمی می‌گوید که در شرایط کنونی، این کودکان تولد شده‌اند تا خود و فامیل‌شان را حمایت کنند.

اعتیاد پدر و مادر، کار اجباری، کوچ مردم به دلیل ناامنی، از عوامل عمده‌ای است که کودکان را مجبور می‌کند زیر بار سنگین جبر زودهنگام اجتماعی سینه سپر کنند.

دفتر والی هرات هم از افزایش کودکان کار در این ولایت نگران است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات می‌گوید که در مواردی دیده شده که قاچاقبران مواد مخدر، از کودکان به عنوان ابزار استفاده می‌کنند. به باور آقای فرهاد، با شرایط موجود، کودکان کار ناخواسته مرتکب جرایم جنایی یا حتا ابزاری برای اعمال تروریستی می‌شوند. حالا که دفتر والی هرات همراه با ریاست کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین این ولایت از افزایش سرسام‌آور کودکان کار در این ولایت نگران اند، دیده شود که دولتمردان در مرکز کشور برای کاهش و یا زیر پوشش قرار دادن ۱۰ هزار کودک کار در هرات روی دست می‌گیرند.

دکمه بازگشت به بالا