هرات طلای سفید صادر می‌کند

۸صبح – هرات: هرات که بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در افغانستان است به تازه‌گی به یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌گان پنبه در منطقه تبدیل شده‌‌است.

پنبه که به طلای سفید در جهان شهرت دارد پس از زعفران از پر سودآورترین تولیدات گیاهی در غرب افغانستان به شمار می‌آید. همین اکنون در هرات علاقه‌مندی به کشت و تولید پنبه هر روز زیادتر می‌شود و این نبات در حال بدل شدن به یکی از بزرگ‌ترین تولیدات داخلی پس از زعفران در کشور است.

هفته گذشته راه لاجورد در هرات با حضور رییس جمهور غنی افتتاح شد و نخستین محموله پنبه صادراتی از این مسیر به اروپا ارسال شد. به تازه‌گی ثابت شده است که پنبه هرات از خوش‌کیفیت‌ترین پنبه‌های منطقه است. پیش از این افغانستان یکی از کشورهای بزرگ واردکننده پنبه بود اما با افزایش تولید آن در کشور، حالا افغانستان به یکی از صادر کننده‌گان پنبه به کشورهای همسایه و هم‌چنان اروپا بدل شده است.

اخیراً با افزایش تولیدات پنبه در کشور، نیازمندی به واردات پنبه که در دنیا به طلای سفید هم شهرت دارد محدود شده است. در حال حاضر بیش‌ترین افغانستان پنبه در ولایت هرات در غرب کشور تولید می‌شود.

آن گونه که مسوولان محلی در این ولایت عنوان می‌کنند، پنبه ولایت هرات دست رقبای بیرون از کشور را کوتاه کرده و در حال یکه‌تاز شدن در منطقه است.

مسوولان اداره محلی می‌گویند شرکت‌های پنبه در هرات ضمن تامین نیاز داخلی، به عنوان صادرکننده اصلی به چین و کشورهای اروپایی شناخته می‌شوند.

پنبه هرات به دلیل داشتن الیاف طولانی و موجودیت فی‌صدی بالای روغن، خریداران زیادی را جذب کرده است، اما با آن هم به دلیل نبود بازار ثابت جهت فروش کالا، نبود قرضه‌های زراعتی برای دهاقین و هم‌چنان نبود سرمایه‌گذاری‌های گسترده شماری از کشاورزان، کشت و تولید پنبه را ریسک‌پذیر عنوان می‌کنند.

محمد ابوبکر از تولیدکننده‌گان پنبه در هرات تاکید دارد که علاوه بر آن عدم آگاهی کامل دهاقین از روش‌های معیاری و درست چیدن و جمع‌آوری پنبه در سطح مزارع، نبود امکانات ماشینری برای پروسس و بسته‌بندی پنبه، نبود انبار و گدام‌های معیاری برای نگهداری پنبه در سطح ولسوالی‌ها نیز از مشکلات دیگری است که اگر از سر راه برداشته شود، هرات به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌گان پنبه با کیفیت در جهان تبدیل خواهد شد.

پنبه از نباتات صنعتی‌ای است که بیش‌ترین تقاضا در میان نباتات در سطح محلی و بین‌المللی به آن احساس می‌شود. علاوه بر کیفیت خوب پنبه هرات، موجودیت آب و اراضی مناسب، موجودیت شرایط اقلیمی مساعد، علاقه‌مندی دهاقین برای کاشت نباتات پردرآمد، موجودیت دو بندر تجارتی (تورغندی، اسلام‌قلعه) برای انجام صادرات خارجی، موجودیت شرکت‌های پروسس و صادرات پنبه و موجودیت بازار محلی هرات را به یکی از مساعدترین ولایت‌ها برای تولید این نبات پر ارزش تبدیل کرده است.

کشاورزان هرات تأکید دارند که پنبه پس از زعفران با بیش‌ترین درآمد بدیل خوبی برای کشت کوکنار است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: «در یکی از شرکت‌های تولیدی هرات در حال حاضر در هر شبانه روز بیش‌تر از پنج تُن پنبه تولید می‌شود.» به گفته آقای فرهاد، این شرکت توانسته است که ضمن خودکفایی کشور در این امر، زمینه کار را برای تعداد زیادی از مردم فراهم آورد.»

به بیان او، به صورت غیر مستقیم هزاران تن و مستقیما دست کم ۳۰۰ تن در هرات در کار تولید پنبه فعالیت می‌کنند.

او علاوه کرده که این شرکت هم‌چنین رونق خوبی را در کشت و بهره‌برداری پنبه برای کشاورزان زمینه‌ساز شده است.

در روز افتتاح لاجورد، پنج کانتینر پنبه از هرات به مسیرهای مختلف ارسال شد.

با این وضع محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون مقام ولایت هرات، بعد از دیدار از شهرک صنعتی و به خصوص یک کارخانه تولید پنبه، تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری و رشد این صنعت داشت. او هم‌چنین از هرگونه حمایت از تولیدکننده‌گان این ولایت خبر داد و گفت که باید برای آینده‌ای موفق، این امر عملی شود.

موجودیت زمین، موجودیت منابع آبیاری، شرایط اقلیمی مناسب و موجودیت منابع بشری کافی، هرات را به یکی از تولیدکننده‌گان بزرگ پنبه تبدیل کرده است.

 

تاریخچه دردآور تولید پنبه در هرات

پیش از شروع جنگ‌ها در افغانستان، این کشور یکی از تولید کننده‌گان بزرگ پنبه در آسیای میانه محسوب می‌شد. در اوایل دهه ۴۰ شماری از بازرگانان با سهم ۱۳ درصدی دولت در هرات شرکتی را با نام شرکت سهامی پنبه هرات تأسیس کردند که گفته می‌شود قویاً از سوی دولت‌های وقت حمایت می‌شد.

این شرکت از بدو تاسیس در سال ۱۳۴۲ توانسته بود که مطابق اهداف اصلی آن از طریق کمک به دهاقین کشت پنبه را توسعه داده و در مرحله اول پروسس پنبه را شروع و «سورت» اول آن را به خارج صادر کند.

سپس در سال ۱۳۴۸ دستگاه روغن‌سازی از پنبه دانه را تأسیس نمود که منجر به ازدیاد تولیدات داخلی روغن در افغانستان گردید. در شرکت سهامی پنبه هرات، ۷۶۲ نفر سهم‌دار بودند. اما با شروع جنگ‌ها در کشور، این شرکت تحت تأثیر این رویدادها رو به افول رفت و به کارخانه یخ‌سازی تنزیل پیدا کرد.

با این حال مسوولان شرکت سهامی پنبه هرات می‌گویند که اقدامات تازه‌ای را برای راه‌اندازی مجدد این شرکت روی دست گرفته‌اند.

مسوولان شرکت سهامی پنبه هرات می‌گویند که با بازتاسیس این شرکت، علاوه بر صادرات، بسیاری از مشکلات زراعتی و مالداری نیز در داخل کشور می‌تواند مرفوع شود.

به گفته آنان از پنبه‌دانه‌ها تقریباً بیست تا بیست و هفت درصد روغن تولید می‌شود و نیازمندی به روغن‌های به گفته آنان ممنوعه کم‌تر می‌شود.

در کنار تولید پنبه، کنجاره نیز تولید می‌شود که از پنبه‌دانه به دست می‌آید، کنجاره نوعی از جیره حیوانی است ۴۰ درصد پروتین به همراه دارد.

مسوولان شرکت سهامی پنبه هرات تأکید دارند که صابون، کاغذ، تیزاب، کود، مواد سلولوزی و یتایل الکول برای طبابت از دیگر تولیداتی است که می‌توان در شرکت‌های پنبه حاصل کرد.

محمد ابوبکر از کشاورزان پنبه در هرات کم‌توجهی و عدم علاقه‌مندی دهاقین در قسمت کاشت پنبه و کم‌توجهی دولت و سکتور خصوصی در قسمت سرمایه‌گذاری برای تولید تجارتی پنبه را از دلایل نکات منفی تولید پنبه در ولایت هرات عنوان می‌کند. به گفته‌ی او همین اکنون در نزدیک به ۶۰۰ هکتار زمین، پنبه غیر معیاری کشت می‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا