پیشرفت‌های معارف هرات

در گفت‌وگویی با رییس معارف این شهر

ریاست معارف هرات از چندی به این سو محل مناقشه‌ی گروه‌های خاصی در این ولایت شده است. خواستیم نگاهی بر کارکرد این اداره در سه سال اخیر داشته باشیم. به این منظور گفت‌وگوی اختصاصی‌ای داشتیم با عبدالرزاق احمدی، رییس معارف هرات.

 

۸صبح: از زمانی که شما ریاست معارف هرات را عهده‌دار شده‌اید، چه تغییراتی در این اداره آمده است؟

احمدی: اگر به صورت خلاصه بخواهیم مرور کنیم، از ماه عقرب ۱۳۹۴، بیشتر تلاش کرده‌ایم که در چهار بخش نوآوری داشته باشیم: اول اصلاح امور مالی، دوم جلب اعتماد و همکاری مردم، سوم تقویت سیستم نظارت و مبارزه با فساد در روند تدریس و نمره‌دهی که سبب حفظ ارزش‌های معارف می‌شود، و چهارم دست‌آوردهای ملی و بین‌المللی.

 

۸صبح: از اصلاحات مالی گفتید، می‌شود در این مورد بیشتر توضیح دهید؟

احمدی: هرات اولین و تنها ولایتی است که در آن سیستم معاش‌دهی معلمان و کارمندان معارف به صورت عموم بانکی شده است. این کار را کمتر از سه ماه اول کاری‌ام انجام دادم. در برابر تمامی فشارهایی که می‌خواست این برنامه به عقب برگردد، ایستادیم. بخش دیگر مبارزه با جریان فساد مالی بوده است. در پیوند به این موضوع یکی از آمران معارف ولسوالی‌ها بازداشت و ۷ آمر ولسوالی‌های دیگر به مراجع عدلی و قضایی سپرده شده‌اند.

در پایان سال مالی ۱۳۹۴ با تشکیل هیأت مشترکی از دفتر والی، مستوفیت، شورای ولایتی، معارف و… برنامه‌ای را برای بازبینی و بررسی معلمان حق‌الزحمه ترتیب دادیم و بر اساس آن میلیون‌ها افغانی که ممکن بود به سمت اختلاس برود، واپس به بودجه‌ی وزارت منتقل شد. پس از تحقیق سه ماه تا یکسال و سه ماه، این موضوع دوباره بررسی شد و حق به حق‌دار رسید. در روند بانکی‌سازی اولین ولایتی بودیم که بودجه‌های انکشافی «انیست ۶» که بالغ بر ۷۶ میلیون افغانی و ۱ میلیون دالر امریکایی بود، بر تمامی معلمان تطبیق شد و از طریق بانک، پول‌ها به معلمان توزیع شد. سال گذشته ۱۳ مکتب را تعمیرات جزئی و ۹۴ مکتب را بازسازی اساسی کردیم.

 

۸صبح: برای جلب اعتماد مردم و جذب کمک‌های مردمی چه برنامه‌ای داشتید؟

احمدی: توزیع کمک‌های مردمی را شفاف‌تر کردیم. دست جریان معارف و اهل معارف کامل از این برنامه دور شد تا کمک‌های مردمی توسط مردم و با نظارت خودشان جمع‌آوری شود. سال گذشته نزدیک به صد میلیون افغانی کمک مردمی داشتیم. در حالی که سال‌های گذشته به زیر ۶۰ میلیون افغانی می‌رسید. در کمتر از دو هفته‌ی گذشته، دو باب مکتب را با هزینه‌های ۶ میلیون افغانی و ۲۰ هزار یورو افتتاح کردیم. این نشان می‌دهد که چقدر مردم با ما همکار استند.

 

۸صبح: برای نظارت از مکاتب دولتی و خصوصی چه برنامه‌های مشخصی داشتید؟

احمدی: ما سال ۱۳۹۶ را سال «نظارت بیشتر و کیفیت برتر» نام‌گذاری کرده و تلاش کردیم در مکاتب دولتی، خصوصی و حتا کورس‌های آموزشی روند نظارت را افزایش دهیم. این امر تأثیر چشم‌گیری بر روند آموزش داشته است. در اصلاح و بهبود مکاتب غیردولتی هنوز به نقطه‌ی پایانی نرسیده‌ایم، اما تلاش می‌کنیم که جدی‌تر عمل کنیم و دست‌آوردهای بهتری داشته باشیم.

در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برای تمام مکاتب شعار ساختیم و همین موضوع سبب شد که وزارت معارف هم الگوبرداری کرده و سال ۱۳۹۷ را با شعار خاصی شروع کند.

 

۸صبح: دست‌آورد ملی و بین‌المللی شامل چیست؟

احمدی: دانش‌آموزان هرات در سال ۱۳۹۵ توانستند برترین‌ نمره‌های کانکور را به خود اختصاص دهند. حتا کسی که در میان دختران نمره‌ی اول کانکور را آورد، از ولسوالی انجیل هرات بود. در میان جوایز بین‌المللی در سال گذشته شما شاهد بودید که علاوه بر جوایز بین‌المللی «بریتش کنسل» توانستیم که در مسابقات رباتیک دختران معارف با حمایت دفتر «فکر برتر» در سطح بین‌المللی دست‌آورد خوبی داشته باشیم. در المپیادهای ریاضی کشورهای ایران، هندوستان، جاپان و حتا کانادا دانش‌آموزان هرات دستاوردهای خوبی داشتند. در آغاز سال گذشته‌ی خورشیدی، مکاتب هرات توانستند نزدیک به ۵۰ درصد جوایز «بریتشکنسل» را که ۷ جایزه می‌شد، به خود اختصاص دهند. دانش‌آموزان هرات در پایان سال ۱۳۹۶، ده جایزه دیگر را از طرف این نهاد بین‌المللی به‌دست آوردند که در مجموع طی یک سال، ۱۷ شد.

 

۸صبح: چه برنامه‌هایی برای پشتیبانی از برنامه‌های معارف اجرا کرده و یا در دست دارید؟

احمدی: برای مشوره، دو کتاب با نام‌های «همکاری با مدیران» و «با کریمان» را زیر چاپ داریم که در آن یک هزار نفری که به معارف هرات کمک کرده‌اند، معرفی می‌شوند تا مورد تشویق بیشتر قرار گیرند. همچنان برای نخستین بار و بدون هیچ‌ نوع تخصیصی، سایت انترنتی‌ای را برای خدمات‌رسانی راه‌اندازی کردیم. در ضمن دوباره تکرار می‌کنم که بدون هیچ نوع تخصیص مالی و تشکیل، با کمک کارمندان معارف، رادیو معارف را که روزانه ۸ ساعت نشرات دارد، راه‌اندازی کردیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن