کمیته‌ی دادخواهی هرات: مصرف بودجه‌ی کرونا شفاف‌سازی شود

۸صبح، هرات: کمیته‌ی «دادخواهی فعالان مدنی و شورای ولایتی هرات» مصرف بودجه‌ی کرونا، در این ولایت را غیرشفاف دانسته و خواهان شفاف‌سازی مقام‌های محلی در مصرف آن شده است. اعضای این کمیته که متشکل از وکلای مردم در شورای ولایتی و فعالان مدنی هرات هستند، روز یک‌شنبه، هشتم سرطان، با حضور در یک نشست خبری، نسبت به حیف‌و‌میل و فساد در مصرف بودجه ویژه کرونا ابراز نگرانی کردند.

جواد عمید، فعال مدنی و عضو کمیته، می‌گوید موارد حیف‌ومیل بودجه توسط مقام‌های محلی تاکنون از سوی آنان مستندسازی نشده، اما شکایت‌های فراوان مردم نشان‌گر فساد است و باید مصرف بودجه از سوی یک «هیأت حقیقت‌یاب» بررسی شود.

سیدسبحان رستگار، عضو این کمیته، باور دارد که مشکلات زیادی در مصرف بودجه و عرضه خدمات به بیماران در شفاخانه‌های ویژه کرونا، در هرات وجود دارد و مقام‌های محلی باید برای از میان بردن آن اقدام کنند.

مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات، حضور هیأت اداره عالی تفتیش، برای بررسی مصرف بودجه کرونا را بسنده ندانسته و تأکید دارد، تجارب گذشته نشان می‌دهد هیأت‌های حکومت مرکزی در سفر به هرات، «سهم خود از فساد را گرفته‌ و رفته‌اند» و عمل‌کردشان برای مردم پذیرفتنی نیست.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند بررسی‌های هیأت اداره عالی تفتیش و هیأت اداره مستقل ارگان‌های محلی، از مصرف بودجه جریان دارد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، پافشاری می‌کند که نتایج بررسی‌های این دو هیأت با مردم در میان‌گذاشته خواهد شد.

به دنبال افشای فساد مالی و حیف‌ومیل مصرف بودجه کرونا در برخی از ولایت‌های کشور، رییس‌جمهور غنی دستور داد مصارف کرونا همه‌جانبه بررسی شود و با کسانی که تخلف کرده‌اند، برخورد شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن