فعالان مدنی هرات: حکومت در امر مبارزه با فساد جدی نیست

۸صبح، هرات: شماری از کنش‌گران مدنی و برخی از کارکنان دولتی در هرات، در یک نشست دو روزه، یافته‌های‌ پژوهشی‌شان از عوامل فساد اداری و شیوه‌های آن را همه‌گانی کردند.

در پایان این کنفرانس تحقیقاتی، بیانیه‌ای از سوی فعالان مدنی صادر شد که در آن شیوه‌های بیرون رفت از معضل فساد بیان شده و قرار است در اختیار تمام نهادهای حکومتی که برای مبارزه با فساد کار می‌کنند، گذاشته شود.

در این کنفرانس، اشتراک‌کننده‌گان در سه گروه جداگانه، انواع فساد، عوامل فساد، تأثیرات فساد و راهکارهای مبارزه با آن را به بحث گرفتند.

قرار است نتیجه این تحقیقات که پیش از این از طریق نهادهای مدنی در بخش‌های مختلف از جمله صحت، نهادهای عدلی و قضایی و نهادهای مردمی جمع‌آوری شده است، در اختیار نهادهای مرتبط به مبارزه با فساد گذاشته شود.

سیداشرف سادات، از برگزارکننده‌گان این برنامه به روزنامه ۸صبح گفت، در دو دهه گذشته تلاش حکومت برای کاهش فساد بی‌نتیجه بوده و با ایجاد نهادهای مختلف مبارزه با فساد به گسترش این پدیده شوم و نفرت‌انگیز کمک کرده است. او می‌گوید که حکومت افغانستان، در امر مبارزه و کاهش فساد تصمیم جدی ندارد و هر روز ساحه این بلای خانمان‌سوز گسترده‌تر می‌شود و شهروندان از آن رنج می‌برند.

ملکه رسولی، از کارکنان کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب کشور، به این باور است که شهروندان به دلیل عدم آگاهی از قوانین و حقوق‌شان خود موجب گسترش فساد شده‌اند و کارکنان برخی از اداره‌ها دولتی از «آب گِل‌آلود» ماهی می‌گیرند. او تأکید می‌کند با گسترش فساد اداری و مالی، حقوق شهروندان زیر پا گذاشته می‌شود و حکومت نیز اقدام جدی نمی‌کند.

برخی از آگاهان امور دینی در هرات، تأکید می‌کنند که فساد از هر نوع در دین اسلام جایگاهی ندارد.

با این که در دو دهه اخیر ۱۶ نهاد دولتی و خصوصی برای مبارزه با فساد در کشور ایجاد شده، اما فعالان مدنی به این باور اند که وجود برخی از همین نهادها موجب افزایش فساد در کشور شده و حکومت هم تلاش آن‌چنانی برای کاهش این پدیده نکرده است.

در بیانیه‌ای که از سوی نهادهای مشترک مدنی در هرات برای مبارزه با فساد صادر شده، تأثیرات فساد بر حکومت‌داری از جنبه‌های مختلف بررسی شده و راهکارهای مبارزه با آن نیز بیان شده است. هم‌چنان نهادهای مدنی که در پی تحقیقات طولانی مدت عوامل فساد و تأثیرات آن را بررسی کرده‌اند از حکومت خواهان مبارزه جدی با عاملان این پدیده شوم شدند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن