فعالان مدنی هرات: آتش گرفتن مهاجران افغان در ایران پی‌گیری شود

۸صبح، هرات: شماری از فعالان مدنی هرات، با حضور در تجمعی اعتراضی نزدیک دفتر «یوناما» در این شهر، رفتار خشونت‌آمیز حکومت ایران در برابر مهاجران افغان را نکوهش کردند.

آنان بازداشت مهاجران افغان در ولایت یزد ایران، پس از آتش گرفتن موتر حامل‌شان را، خلاف قوانین مهاجرت خوانده و حکومت ایران را به رفتار غیرانسانی با مهاجران افغان متهم می‌کنند.

حلیمه پژواک، از اشتراک‌کننده‌گان این تجمع اعتراضی، به روزنامه ۸صبح می‌گوید بی‌تفاوتی و سکوت حکومت افغانستان، در برابر زیرپا شدن حقوق شهروندانش در ایران، سبب تداوم بدرفتاری و ظلم با آنان شده است.

شکیب پردیس، یکی دیگر از اشتراک‌کننده‌گان باور دارد که نهادهای حقوق بشری جهانی، سازمان ملل متحد و نهادهای حامی حقوق مهاجران، باید در هم‌آهنگی با حکومت افغانستان، برای رسیده‌گی به مشکلات شهروندان افغان در ایران، اقدام کنند.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، به تازه‌گی در صحبت با رسانه‌ها، عامل آتش گرفتن موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد ایران را، راننده‌ی این موتر دانست و افزود که تلاش‌ها برای بازداشت راننده جریان دارد.

رییس‌جمهور غنی، روز دوشنبه، نوزدهم جوزا، به وزارت خارجه کشور دستور داد که رویداد آتش گرفتن موتر و زخمی شدن شهروندان افغان را پی‌گیری کند. این در حالی است که حدود یک‌ ماه پیش، شماری از کارجویان افغان در مرز مشترک با ایران، از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته و کشته شدند.

حکومت ایران تاکنون دخیل بودن نیروهای مرزی‌اش در رویداد رودخانه «هری‌رود» را نپذیرفته و نتایج یافته‌های هیأت بررسی‌کننده حکومت افغانستان هم، تا هنوز همه‌گانی نشده است.

هفته‌ی گذشته، موتر حامل شهروندان افغان، در ولایت یزد ایران آتش گرفت و نشر تصویر جوانی که پس از سوختن در آتش، درخواست آب می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت. کاربران شبکه‌های اجتماعی با نشر جمله‌ی «کمی آب بیاور که سوختم» بازداشت و دست‌بند زدن به شهروندان مجروح افغان در شفاخانه را نکوهش کردند.

دکمه بازگشت به بالا