معاون امنیت ملی هلمند درگذشت

۸صبح، کابل: محمدآصف خان، معاون امنیت ملی هلمند که در انفجار بمب‌ کارگذاری‌شده روز شنبه در مراسم جشن دهقان زخم برداشته بود، در‌گذشت.

محمدیاسین، والی هلمند روز دوشنبه، پنجم حمل، در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشته است که معاون ریاست امنیت ملی هلمند، به دلیل زخم‌‌های عمیقی که در این انفجار برداشته بود، در‌گذشته است.

در آغاز هفته جاری، دو انفجار پی‌هم در مراسم گرامی‌داشت از روز دهقان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، در یک ورزشگاه رخ داد. در این ورزشگاه شماری از مقام‌ها و باشنده‌گان ولایت هلمند گردهم آمده بودند. در این رویداد، چهار نفر کشته و ۳۱ نفر دیگر زخمی شده بودند. شماری از مقام‌های محلی و افراد ملکی در میان زخمیان و کشته‌شده‌گان این رویداد قرار داشتند. محمدآصف، معاون ریاست امنیت ملی ولایت هلمند، نیز در این رویداد زخم برداشته بود. با درگذشت او، شمار کشته‌شده‌گان این رویداد به پنج نفر افزایش یافت. 

ساعاتی پس از این انفجارها، گروه طالبان مسوولیت آن را برعهده گرفت. این گروه مدعی شد که در این رویداد شمار زیادی از مقام‌های محلی ولایت هلمند کشته و زخمی شده‌اند. گروه طالبان زخمی و کشته شدن افراد ملکی در این رویداد را رد کرده بود.

این رویداد با واکنش‌های متعدد روبه‌رو شد. رییس جمهور غنی آن را حمله «تروریستی» و «جنایت» خواند و محکوم کرد. یوناما یا هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان روز یک‌شنبه، چهارم حمل، با نشر خبرنامه‌ای این حمله را عمدی و مصداقی از جرم جنگی عنوان کرد که از سوی گروه طالبان انجام شده است. یوناما هم‌چنان خواستار تطبیق عدالت بر طراحان و عاملان بمب‌گذاری در مراسم جشن دهقان در ولایت هلمند شد. به باور مسوولان هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، افراد ملکی در مطابقت با قوانین بین‌المللی شامل اعضای ادارات ملکی دولتی نیز می‌شود و هدف قراردادن عمدی آن‌ها جرم جنگی است.

دکمه بازگشت به بالا