حلیم‌آقا شیرزاد؛ داور جوان افغان که پا به میدان‌های فوتبال در سطح بین‌المللی گذاشت

حسیب بهش

فدراسیون فوتبال افغانستان به تازه‌گی اعلام کرد که قرار است حلیم‌آقا شیرزاد، داور جوان کشور در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا داوری کند. وی اولین داور افغان لقب‌ می‌گیرد که توانسته از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به این مهم دست می‌یابد. روند رو به رشد این داور جوان سبب شده که بیش‌تر هواداران فوتبال اکنون چشم به درخشش وی در میدان‌های فوتبالی بدوزند. او قرار است در دهم ماه مارچ دیدارهای گروهی میان تیم باشگاه فوتبالی کویت و فیصل اردن در سطح آسیا را داوری کند و اگر موفق شود که کنفدراسیون آسیا را متقاعد سازد، می‌تواند به عنوان یکی از نماینده‌گان آسیا در رقابت‌های معتبر فوتبالی، از جمله جام جهانی حضور یابد.

پس از اعلام رسمی فدراسیون فوتبال افغانستان، حلیم‌‌آقا شیرزاد قرار است به نماینده‌گی از افغانستان و فدراسیون فوتبال در دیدارهای جام باشگاه‌های آسیا داوری کند. وی که اکنون ۲۹ سال دارد،‌ اولین بار در سال ۲۰۱۰ در کورس داوری در کابل اشتراک کرد و به زودی روند روبه رشد را برای حضور در میدان‌ها طی کرد. آقای شیرزاد از میان ۴۰ داور، به جمع ۱۰ داور برتر راه یافت و سپس در سال ۲۰۱۱ به نماینده‌گی از فدراسیون فوتبال در برنامه استعدادیابی داوران جوان آسیا اشتراک کرد. او در آن دوره درخشید و موفق شد برای دور بعدی که در سال ۲۰۱۴ در ایران برگزار شد، راه یابد. وی در آن دور از رقابت‌ها، دیدارهای جوانان میان تیم‌های ایران و عراق را قضاوت کرد.

آقای شیرزاد در سال ۲۰۱۵ در رقابت‌های زیر ۱۹ سال که در نیپال برگزار شد، شرکت کرد و دیدار افتتاحی و نهایی را قضاوت کرد. وی سپس در سال ۲۰۱۶ در فستیوال آینده‌نگری کنفدراسیون فوتبال آسیا که در تاجیکستان برگزار شد، اشتراک کرد و در میان ۱۴ داور، توانست به جمع دو داور برتر راه یابد. حلیم‌آقا شیرزاد سپس برای اشتراک در برنامه گزینشی داوران فستیوال برنامه آینده‌نگر کنفدراسیون آسیا وارد مالیزیا شد. در آن زمان از میان ۱۱۰ داور، ۱۶ تن برای دور اول انتخاب شدند و حلیم‌آقا شیرزاد توانست به جمع ۱۲ داور برتر دور دوم راه یابد. وی کورس دوم را نیز در کشور مالدیو سپری کرد و در آن زمان لیگ برتر آن کشور را نیز قضاوت کرد.

پس از حذف دو داور، وی در میان ۱۰ داور برتر در دور بعدی وارد جاپان شد و رقابت‌های ۱۹ ‌سال بین‌المللی، از جمله تیم‌های اروپایی، امریکایی و آفریقایی را قضاوت کرد. آقای شیرزاد سرانجام موفق شد دیدار نهایی این دور از رقابت‌ها را نیز داوری کرد. وی موفق شد برنامه‌ی آینده‌نگری سه سال کنفدراسیون آسیا را در سال ۲۰۱۸ به پایان برساند. او پس از پایان این برنامه، به کورس انتخابی داوران نخبه آسیا در مالیزیا راه یافت و از میان ۴۶ داور، در جمع ۱۲ داور برتر قرار گرفت. در آن زمان قرار بر این بود که داوران در سطح لیگ فوتبال کشورشان به بررسی گرفته شوند. با این حال اما با توجه به ناموزون‌بودن لیگ برتر افغانستان، حلیم‌آقا شیرزاد پیشنهادی را به لیگ تاجیکستان فرستاد و پس از موافقت مسوولان لیگ آن کشور، موفق شد سه دور ارزیابی را زیر نظر مدرسان نخبه‌ی پشت سر بگذارد.

وی در سال ۲۰۱۹ در رقابت‌های زیر سن ۱۶ و ۱۹ سال مرکز آسیا در تاجیکستان یک‌جا با ننگیالی سادات، دیگر داور افغان اشتراک کرد. حلیم‌آقا شیرزاد هم‌چنان در رقابت‌های جام جهانی دانشگاه‌ها در چین اشتراک کرد و پس از قضاوت در رده گروهی، در دیدار نهایی نیز به عنوان داور چهارم حضور یافت. سرانجام آقای شیرزاد در سال ۲۰۱۹ موفق شد به جمع داوران نخبه آسیا راه یابد. بر اساس قاعده، زمانی که داوران به عنوان «داور نخبه آسیا» انتخاب می‌شوند، می‌توانند دیدارهای جام کنفدراسیون آسیا، لیگ قهرمانان آسیا و دیدارهای راه‌یابی به جام جهانی را قضاوت کنند. حلیم‌آقا شیرزاد اگر بتواند در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا خوش و سایر رقابت‌های آسیایی خوش بدرخشد، می‌تواند از آدرس قاره آسیا در جام جهانی اشتراک کند.

حلیم‌آقا شیرزاد در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که امیدوار است بتواند از این دور از رقابت‌ها نیز به عنوان داور وسط مؤفقانه عمل کرده و راه را برای قضاوت در دیدارهای بین‌المللی دیگر باز کند. وی از نقش فدراسیون فوتبال افغانستان برای فراهم کردن زمینه حضور وی در میدان‌های بین‌المللی، تقدیر کرد و افزود که تلاش می‌کند تا در جمع داوران اول آسیا حضور یابد. هم‌زمان با این، وی یکی از همکاران نزدیک در کمیته داوری تیم ملی فوتبال افغانستان است.

فدراسیون فوتبال افغانستان به تازه‌گی کارگاه داوری را میان ۱۸۴ داور افغان برگزار کرد این کارگاه پنج روزه با حضور مدرسانی از مالیزیا پی‌گیری شد. حلیم‌آقا شیرزاد به عنوان یکی از داوران کهنه‌کار در کنار داوران جوان باقی‌مانده و همین اکنون در این برنامه نیز نقش داشته است. پس از چندین سال تلاش برای حضور در میدان‌های جهانی، باید دید که حلیم‌آقا شیرزاد چگونه می‌تواند در سطح رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا داوری کند. با توجه به درخشش وی در گذشته و تلاش برای بهتر شدن، اگر کنفدراسیون آسیا را متقاعد سازد، می‌تواند به عنوان یک‌تن از نماینده‌گان آسیا در سطح جام جهانی قضاوت کند.

دکمه بازگشت به بالا