هواداران حکمتیار در شهر کابل بر ضد «تقلب» در انتخابات دست به تظاهرات زدند

۸صبح، کابل: هواداران گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و رییس دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» نیز روز جمعه، ۱۵ قوس، در پیوند به آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در انتخابات خوانده می‌شود، در شهر کابل دست به تظاهرات زدند.

هواداران حکمتیار در این تظاهرات با شعار مرگ به تقلب خواستار ابطال آرای تقلبی و تأمین شفافیت در انتخابات شده‌اند.

گلبدین حکمتیار پیش از شروع این تظاهرات در خطابه‌ای گفت که دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» در هماهنگی با سایر دسته‌های انتخاباتی تلاش دارند تا از آرای «پاک» مردم در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان دفاع کنند.

حکمتیار گفت که او جنگ را ترک کرد و صلح را بدون قید و شرط پذیرفت، اما حکومت بر سر اقتدار و حامیان بیرونی آن برایش اجازه نمی‌دهد تا از راه انتخابات آزاد و شفاف و با رأی مردم به قدرت برسد.

رییس دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» با برشمردن موارد تقلب در انتخابات ششم میزان، گفت که خواستار ابطال تمامی آرای تقلبی در این انتخابات است.

او هم‌چنان گفت در ۲ هزار و ۴۲۳ محل رأی‌دهی که آرای آن فاقد معلومات بایومتریک است، باید انتخابات مجدد برگزار شود.

حکمتیار تأکید کرد در صورتی که نتایج انتخابات ششم میزان به صورت کامل باطل هم شود، او با آن موافق است.

رهبر حزب اسلامی باور دارد که انتخابات ششم میزان در دور اول برنده ندارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان ساخت در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود و یا قرار شود که انتخابات در سراسر کشور به صورت مجدد برگزار شود، این کار به گفته او باید زیر سایه حکومت «موقت» انجام شود.

او حکومت «موقت» را برای به ثمر رساندن تلاش‌های صلح در کشور نیز مفید خواند.

حکمتیار گفت که مانع اصلی تلاش‌های صلح، رهبری حکومت کنونی است که از هر طریقی در صدد حفظ خود در قدرت است.

اعتراضات اخیر پیرامون آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در انتخابات خوانده می‌شود، همزمان با شروع تفتیش و بازشماری آرا در بیش از هشت‌ونیم هزار محل رأی‌دهی در هژدهم عقرب آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.

پیش از هواداران گلبدین حکمتیار، هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله در شهر کابل دست به تظاهرات زده بودند.

مطالبات هواداران این دو دسته انتخاباتی در موارد بسیاری مشابه است.

هوارداران «ثبات و هم‌گرایی» در ولایات شمالی و شمال‌شرقی کشور نیز طی روزهای گذشته تظاهرات کرده‌اند.

به تازه‌گی کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که آماده است با نامزدان معترض در حضور ناظران ملی و بین‌المللی در باره مطالبات و اعتراضات این نامزدان گفت‌وگو کند.

اما این کمیسیون پیش‌تر گفته بود تا زمانی که کار تفتیش و بازشماری آرا را تکمیل نکند، نمی‌تواند حتا یک رأی را هم باطل کند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون موفق به اعلام نتیجه ابتدایی این انتخابات نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن