حکمتیار: احدی حق اعلام نتیجه انتخابات را پیش از تصفیه آرا ندارد

۸صبح، کابل: گلبدین حکمتیار، نامزد ریاست جمهوری هشدار می‌دهد که تا تصفیه نشدن آرای «پاک از ناپاک» هیچ کسی اجازه ندارند که نتیجه انتخابات را اعلام کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که روز سه‌شنبه، بیست‌وهشتم عقرب در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «تا زمانی که آرای پاک و ناپاک از هم تفکیک نشود و تمام آرای غیربایومتریکی باطل نگردد و عاملان جرایم انتخاباتی به یک هیأت قضایی معتبر معرفی نگردد، احدی حق ندارد که به رویت آرای مختلط و تصفیه‌ناشده نتایج غیرواقعی و تقلبی را اعلام کند.»

رییس دسته‌ی انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» هم‌چنان خواستار کسانی شد که متهم به تقلب انتخاباتی هستند و باید توسط یک هیأت معتبر مجازات شود.

گلبدین حکمتیار از سویی هم تأکید کرد که باید تمامی آرای بایومتریک‌ناشده، بر اساس معیارهای قانونی حذف شود. به گفته او، طبق گزارش شرکت درمالوگ حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای «تقلبی، بایومتریک نشده و جعلی» است.

نامزد دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» هم‌چنان گفت که حدود ۳۰۰ هزار رای «معیوب و قرنطین‌شده» وجود دارد که به جز برای دسته انتخاباتی «حاکم» برای هیچ نامزدی قابل قبول نیست. او تصریح کرد که این آرا باید از سیستم خارج شود. گلبدین دسته انتخاباتی دولت‌ساز به ریاست محمداشرف غنی را متهم به تقلب عنوان کرد و گفت که حدود ۸۰ درصد این دسته انتخاباتی تقلبی است.

گلبدین حکمتیار هم‌چنان هشدار داد اگر کمیسیون مستقل انتخابات به خواست‌های مشروع و قانونی اعتنا نکند و به گفته او، با «تیم حاکم» هم‌دست، شود مسوولیت پی‌آمدهای آن بر عهده این کمیسیون است.  

 او از این پی‌آمدها نام نبرد اما تأکید کرد که از حق خود «حتماً و به هر قیمتی دفاع» می‌کند. گلبدین هم‌چنان گفت که مردم رییس جمهوری را که از طریق تقلب به قدرت برسد، نمی‌پذیرند و حوادث «غیرمترقبه و غیرمنتظره» در راه است.

از جانب دیگر، گلبدین حکمتیار نسبت به استفاده از نیروهای امنیتی در انتخابات هشدار داد. او گفت که نیروهای امنیتی باید در «نزاع میان ملت و متقلبین و جنگ‌طلب در کنار ملت» باشد.

این نامزد ریاست جمهوری از نیروهای خارجی نیز خواست که اجازه ندهند، امکانات نظامی آن‌ها علیه مردم افغانستان استفاده شود.

دکمه بازگشت به بالا