حکمتیار به حکومت ۱۰ روز مهلت داد تا به مطالبات حزب اسلامی رسیده‌گی کند

۸صبح، کابل: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی به حکومت ۱۰ روز فرصت داد تا به مطالبات حزب اسلامی رسیده‌گی کند.

حکمتیار روز جمعه، پانزدهم حوت با حضور در میان تظاهرات‌کننده‌گان هوادار این حزب گفت که به «ارگ» ۱۰ روز فرصت می‌دهد که زندانیان حزب اسلامی را رها و زمینه برگشت و اسکان مهاجران را فراهم کند.

حکمتیار گفت که اگر به خواست‌ها و مطالبات حزب اسلامی در مهلت تعیین‌شده رسیده‌گی نشود، تظاهرات گسترده را در کابل و ولایت‌ها راه‌اندازی خواهد کرد.

او افزود که در تظاهرات آینده تنها یک مطالبه خواهد داشت که کناره‌گیری حکومت کنونی است.

حکمتیار از جانب دیگر گفت که کشتی حکومت کنونی شکسته است و در حال غرق‌شدن است.

حکمتیار در سخنان خود چندین بار از حکومت جدید، قیام‌‌ملی و استعفای ارگ‌نشینان یاد کرد. او در پیوند به روند صلح نیز از طالبان خواست که مشروط به اعلام آماده‌گی ارگ نشینان به استعفا، آتش‌بس و به جای مذاکره با نماینده‌گان ارگ، با جناح‌های تأثیرگذار مذاکره‌ کنند.

فضل‌غنی حقمل، سخنگوی حزب اسلامی به روزنامه ۸صبح گفت که راهپیمایی هواداران این حزب به هدف پایان یافتن «جنگ، ناامنى‌ها، ترورهاى هدف‌مند، سیستماتیک و بحران خونین کشور» و هم‌چنان عملی‌شدن توافق‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی راه‌اندازی شده است.

فضل‌غنی حقمل گفت که معترضان هم‌چنان خواستار عملی‌شدن توافق‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی، رهایی‌شدن زندانیان این حزب و اسکان مهاجران شده‌اند.

گلبدین حکمتیار در بیست‌وششم دلو که به مناسبت خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان، هشدار داد که اگر توافق‌نامه صلح حزب اسلامی و دولت عملی نشود، با راه‌اندازی تظاهرات گسترده ارگ را محاصره و ارگ‌نشینان را به سرنوشت «پرچمی‌ها» گرفتار خواهد کرد.

این اظهارات او واکنش‌های گسترده را در پی داشت. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته بود که تهدید حکمتیار برای سقوط حکومت «فکاهی سیاسی» است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن