دست تهی دولت و خشم طبیعت؛ احتمال بارش سنگین برف و باران مقامات را نگران کرده است

خلیل اسیر

مقامات در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گویند که موج تازه‌ای از بارش سنگین برف و باران در راه رسیدن به افغانستان است. به گفته عبدالباسط رحمانی، مشاور وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، این موج تازه از بارش برف و باران به خاطر تغییرات اقلیمی به راه افتاده است. یک موج از بارش برف و باران در روزهای بین پنج‌شنبه و یک‌شنبه گذشته بخش‌های بیش‌تری از کشور را درنوردید که تلفات انسانی و خسارات مالی نیز به همراه داشت. رحمانی می‌گوید که احتمال وقوع حوادث طبیعی بیش‌تر به دنبال رسیدن موج تازه‌ای از بارش برف و باران، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث را نگران کرده است. او هم‌زمان خاطرنشان ساخت که این وزارت با توجه به بودجه کم و منابع محدود مصمم است تا بلایای طبیعی و حوادث ناشی از احتمال بارش سنگین برف و باران در روزهای آینده را به درستی مدیریت کند.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که برنامه مدیریت حوادث طبیعی در ماه‌های پیش‌رو و همین طور زمستان را تدوین و به جلسه کمیته مبارزه با حوادث طبیعی ارایه کرده است. این کمیته روز دوشنبه، پانزدهم میزان، به ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی، در قصر سپیدار جلسه فوق‌العاده برگزار کرده بود. عبدالباسط رحمانی می‌گوید که مطابق این برنامه، تمام ۳۴ ولایت کشور نظر به میزان آسیب‌پذیری آن‌ها به چهار بخش تقسیم شده است. به گفته او، پروان، جوزجان، غور، بادغیس، بدخشان و دایکندی از ولایاتی است که میزان آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر حوادث طبیعی نسبت به سایر ولایات بسیار بلند است و این ولایات احتمالاً شاهد وقوع حوادث بیش‌تری خواهد بود.

این مشاور وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث بیان داشت که بودجه مربوط به رسیده‌گی به حوادث بر حسب سال‌های گذشته ۳۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده است. عبدالباسط رحمانی علاوه کرد که وزارت دولت در امور حوادث با ۲۶ میلیون دالر از این بودجه، مواد خوراکی، گندم، البسه، سرپناه موقت و همین طور بسته‌های صحی و وسایل پخت‌وپز برای قربانیان احتمالی فراهم کرده است. او گفت که چهار میلیون دالر دیگر از بودجه مورد نیاز این وزارت تا کنون در دست نیست و انتظار می‌رود در روزهای آینده فراهم شود. رحمانی گفت که جامعه جهانی نیز متعهد شده است تا بخشی از کمک‌های مربوط به رسیده‌گی به حوادث طبیعی را فراهم کند.

این مشاور وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث بیان داشت که بودجه مربوط به رسیده‌گی به حوادث بر حسب سال‌های گذشته ۳۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده است. عبدالباسط رحمانی علاوه کرد که وزارت دولت در امور حوادث با ۲۶ میلیون دالر از این بودجه، مواد خوراکی، گندم، البسه، سرپناه موقت و همین طور بسته‌های صحی و وسایل پخت‌وپز برای قربانیان احتمالی فراهم کرده است. او گفت که چهار میلیون دالر دیگر از بودجه مورد نیاز این وزارت تا کنون در دست نیست و انتظار می‌رود در روزهای آینده فراهم شود. رحمانی گفت که جامعه جهانی نیز متعهد شده است تا بخشی از کمک‌های مربوط به رسیده‌گی به حوادث طبیعی را فراهم کند.

طبق معلومات عبدالباسط رحمانی، در نظر است تا این بودجه برای مدیریت حوادث طبیعی که احتمال وقوع آن در جریان ماه جاری و دو ماه آینده متصور است، مصرف شود. اما در صورتی که مطابق پیش‌بینی‌ها، حوادث طبیعی بزرگی رخ ندهد، این بودجه برای مدیریت حوادث احتمالی در فصل زمستان حفظ خواهد شد. رحمانی تأکید کرد که این بودجه برای شرایط عادی در نظر گرفته شده است ولی اکنون که احتمال وقوع حوادث نگران‌کننده‌ای در جریان دو و نیم ماه آینده (پیش از زمستان) متصور است، به نظر می‌رسد که این بودجه کافی نخواهد بود.

پیش‌بینی وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث نشان می‌دهد که موج تازه‌ای از بارش سنگین برف و باران در روزهای آینده وارد کشور خواهد شد. عبدالباسط رحمانی، مشاور این وزارت، می‌گوید که حوادث ناشی از این موج بارش برف و باران در قالب سیل، بعضاً برف‌کوچ، لغزش کوه و زمین و راه‌بندی‌ها ظاهر خواهد شد. او گفت که این موج از بارش برف و باران، بخش‌های شمالی، شرقی و جنوب‌شرقی کشور را هدف قرار خواهد داد. البته در مناطق مرکزی و مرتفع از جمله سالنگ‌ها، پیش‌بینی شده است که ریزش برف سنگین خواهد بود. حجم این بارنده‌گی‌ها بین پنج تا پنجاه ملی‌متر تخمین شده است.

وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که تیم‌های اضطراری‌اش را در نقاط آسیب‌پذیر کشور جابه‌جا کرده است. هم‌چنان ۱۳ سرپناه اضطراری که به صورت هم‌زمان گنجایش بیش از صد نفر را دارد، در دو سوی سالنگ‌ها ایجاد شده است. هم‌چنان در این منطقه برف‌گیر و مرتفع وسایل ضروری برای برف‌روبی نیز جابه‌جا شده است. به گفته رحمانی، قراردادهایی نیز برای پاک‌کاری جاده‌ها، پس از بروز حوادث احتمالی، با شرکت‌های خصوصی به امضا رسیده است.

در جریان روزهای گذشته که بعضی از مناطق کشور شاهد بارش برف، ژاله و باران بود، تلفات و خساراتی نیز به مردم این مناطق رسیده است. طبق معلومات وزارت دولت در امور حوادث، دست‌کم شش نفر در جریان بارنده‌گی که از پنج‌شنبه گذشته شروع شد و به صورت وقفه‌ای تا روز یک‌شنبه همین هفته ادامه داشت، جان باخته‌اند. در کنر دو نفر در اثر رعد و برق و دو نفر هم در کاپیسا در پی فروریختن سقف خانه جان داده‌اند. در این جریان دو نفر دیگر نیز کشته شده‌اند. موقعیت یکی از آن‌ها ولایت پروان بوده است.

عبدالباسط رحمانی می‌گوید که در مدت چهار روز بارنده‌گی، چهل باب خانه مسکونی به صورت کلی و قسمی تخریب شده است. همین طور ده رأس از حیوانات مردم نیز تلف شده‌اند. در ولایاتی که این بارنده‌گی به شکل ژاله اتفاق افتاده، باعث تخریب میوه‌های سر درختی شده است. طبق معلومات مشاور وزارت دولت در امور حوادث، بیش‌ترین خسارت به باغ‌های میوه دهاقین در ولسوالی‌های شکردره، سروبی، قره‌باغ، فرزه، کلکان و ده‌سبز در کابل، بگرام و شینواری در پروان و همین طور بخشی از ولسوالی‌های کاپیسا وارد شده است. او تصریح کرد که میزان این خسارات تا کنون برآورد نشده است و کار سروی در این باره در جریان است.

قابل یادآوری است که مسیرهای کابل – ننگرهار و پروان – بامیان نیز در پی این بارنده‌گی‌ها مسدود شده بود. یک پل در لغمان نیز در پی این بارنده‌گی‌ها تخریب شده است. وزارت فواید عامه اعلام کرده است که این مسیرها به روی رفت‌وآمد باز شده است.

این مشاور وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث خاطرنشان ساخت که شدت موج تازه‌ بارش برف و باران، کمی بیش‌تر نسبت به بارنده‌گی‌های چند روز گذشته پیش‌بینی شده است. او گفت که نگران است در پی بارش برف و باران در روزهای آینده، حوادث طبیعی ویران‌گر‌تری رخ دهد.     

طبق معلومات وزارت دولت در امور حوادث، دما در جریان یک قرن گذشته، در منطقه آسیای میانه، تغییر کرده است. در پی این تغییر اقلیمی، الگوهای بارنده‌گی نیز در این منطقه دست‌خوش تغییر شده است. بنابراین، وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث هشدار می‌دهد که احتمال افزایش حوادث طبیعی در پی این تغییرات اقلیمی و تغییر در الگوهای بارنده‌گی در کشور متصور است. با توجه به این‌که دولت بودجه کمی را برای مبارزه با حوادث طبیعی اختصاص داده است، معلوم نیست زنده‌گی مردم در روزها و ماه‌های آینده در جدال با خشم احتمالی طبیعت چگونه سپری خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن