باران شدید و خطر سیلاب در غرب کشور

محمدحسین نیک‌خواه

یک‌ سال پیش در ماه حمل سال ۱۳۹۸ خورشیدی باران شدید و سیلاب در ولایت‌های غربی کشور خسارات مالی و تلفات جانی در پی داشت. امسال نیز از روز دوشنبه، چهارم حمل، برخی ولایات گواه بارش شدید باران بود و پیش‌بینی می‌شود که بارش باران تا روز چهارشنبه ادامه پیدا کند.

نگرانی از جاری شدن سیلاب در ولایت‌های غربی کشور افزایش یافته و مقام‌های حکومتی از مردم خواسته‌اند که خود را برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی آماده کنند. سال گذشته سیلاب تنها در هرات ۴هزار خانه را ویران کرد و جان ۶۴ نفر را گرفت. امسال هم تاکنون چند منزل مسکونی را تخریب و یک نفر را زخمی کرده است.

در ولایت فراه دست‌کم دو نفر در پی سیلاب در ولسوالی «خاک سفید» جان باخته و ۱۵۰ خانه تخریب شده است. روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیده‌گان با همکاری نهادهای امدادرسان خارجی آغاز شده است.

برخی نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی هرات باور دارند که حکومت اقدام قابل ملاحظه‌ای برای مهار سیلاب طی یک ‌سال گذشته نکرده و منتظر است سیلاب خانه‌های مردم را تخریب کند تا پس از آن وارد عمل شود.

 

دو کشته و تخریب ۱۵۰ خانه در فراه

مقام‌های محلی ولایت فراه تأیید می‌کنند که در پی جاری شدن سیلاب، دو تن در این ولایت جان باخته و ۱۵۰ منزل مسکونی تخریب شده است. غلام‌فاروق بارکزی، سخنگوی والی فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید این افراد در ولسوالی «خاک سفید» قربانی سیلاب شده‌اند.

ولسوالی خاک سفید زیر کنترل طالبان است و حکومت به آن دست‌رسی ندارد، اما کمک‌های فوری با همکاری نهادهای امدادرسان خارجی برای آسیب‌دیده‌گان ارسال شده است. در ولسوالی «اناره‌دره» نیز بارش شدید باران برخی منازل مسکونی را تخریب کرده، اما تلفات جانی در پی نداشته است.

در ماه حمل سال ۱۳۹۸ خورشیدی نیز فراه گواه بارش شدید باران و سیلاب کم‌پیشینه بود. به دلیل بارش اندک باران و پایین بودن احتمال سیلاب در زمان وقوع رویداد، مردم و مقام‌های محلی فراه غافل‌گیر شدند.

بر اساس آمار رسمی در پی جاری شدن سیلاب سال گذشته در فراه دست‌کم سه تن جان باختند، چندین تن دیگر زخمی شدند، بیش‌تر از شش‌ هزار خانه زیر آب ویران شد و هزاران هکتار زمین کشاورزی از بین رفت.

پیش از این عبدالغفور ایوبی، رییس اداره مبارزه با حوادث ولایت فراه، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفته بود که این نهاد در هم‌آهنگی با وزارت مبارزه با حوادث در کابل، اقدامات پیش‌گیرانه را روی دست گرفته و بودجه‌ی جداگانه برای مبارزه با سیلاب احتمالی اختصاص یافته است.

فعالان مدنی فراه با نگرانی نسبت به تکرار فاجعه در این ولایت، اقدامات نهادهای مسوول برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی سیلاب احتمالی را ناکافی می‌دانند. برخی نماینده‌گان فراه در شورای ملی نیز باور دارند که با وجود دستور شخص رییس ‌جمهور برای روی دست گرفتن اقدامات پیش‌گیرانه و جلوگیری از خسارات‌ سیلاب، کار اساسی از سوی حکومت مرکزی و نهادهای محلی فراه انجام نشده است.

 

مردم خود را برای مهار سیلاب آماده کنند

در هرات نیز پس از دو روز بارنده‌گی نسبتاً شدید سیلاب در ولسوالی‌های شیندند، ادرسکن و پشتون‌زرغون خسارت‌های مالی به بار آورد. مسعود شنیزی، رییس اداره مبارزه با حوادث هرات، می‌گوید بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، بارش باران روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

به گفته‌ی او تاکنون یک‌ نفر در مرکز شهر هرات به دلیل تخریب دیوار «جوی‌ نو» در منطقه‌ی «جاده مجیب‌الرحمان» زخم برداشته و چند خانه آسیب دیده است. سال گذشته هم سیلاب در هرات ۴هزار خانه را ویران کرد و جان ۶۴ نفر را گرفت.

رییس اداره مبارزه با حوادث هرات هشدار می‌دهد که احتمال جاری شدن سیلاب در نقاط گوناگون این ولایت وجود دارد و مردم باید خودشان را برای مقابله با سیلاب‌ احتمالی آماده کنند.

ریاست هلال‌احمر هرات نیز می‌گوید در برخی ولسوالی‌های این ولایت باران شدید خسارت به بار آورده، اما گزارش دقیقی از میزان خسارات موجود نیست. میرگلاب‌الدین میری، رییس جمعیت هلال‌احمر هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که بیش‌تر از ۲هزار رضاکار این نهاد برای کمک‌رسانی به مردم آماده‌گی گرفته‌اند.

او از ساکنان هرات می‌خواهد که در صورت وقوع سیلاب، خودسرانه عمل نکنند و با رعایت موارد ایمنی در هم‌آهنگی با نهادهای کمک‌رسان به آسیب‌دیده‌گان رسیده‌گی کنند.

بارش باران سبب شد بزرگ‌راه هرات – کابل در ولسوالی ادرسکن هرات دوشنبه‌شب برای چند ساعت مسدود شود، اما با اجرای تدابیری این مسیر دوباره بازگشایی شد. برخی خیابان‌های شهر هرات نیز روز چهارشنبه، پنجم حمل، دچار آب‌گرفته‌گی شد.

 

حکومت کم‌کاری کرده است

چند ماه پیش اداره هواشناسی افغانستان و وزارت انرژی و آب با نشر اعلامیه‌هایی از احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در برخی ولایت‌های کشور از جمله ولایات زون غرب در فصل بارنده‌گی هشدار دادند.

برخی اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که پس از سیلاب ویران‌گر بهار سال گذشته، پیش‌بینی می‌شد که در بهار امسال هم ممکن است دوباره سیلاب به سراغ مردم هرات بیاید. نجیب‌الله محبی، منشی شورای ولایتی هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که حکومت اقدام ریشه‌ای برای مهار سیلاب طی یک ‌سال گذشته نکرده است.

او ابراز نگرانی می‌کند که تمرکز مقام‌های حکومتی برای مهار کرونا سبب شده آنان به خطر جاری شدن سیلاب در هرات توجه زیادی نداشته باشند و منابع کافی برای مقابله با سیلاب در نظر گرفته نشده است.

از جانب دیگر اداره مبارزه با حوادث هرات پافشاری دارد که در جریان سال گذشته اقداماتی برای مهار سیلاب از سوی نهادهای حکومتی انجام شد که تحکیم‌کاری رودخانه‌ها و مناطق آسیب‌پذیر بخشی از آن است.

این نهاد می‌افزاید که کمیته‌ی حالت اضطرار جلسات منظم برای مقابله با سیلاب برگزار کرده و تلاش حکومت برای مهار کرونا، سبب بی‌توجهی به سیلاب و خطرهای احتمالی آن نشده است. در اوضاعی که ویروس کرونا بلای جان هراتیان شده است، حالا خطر وقوع سیلاب هم بلای دیگری است که احتمال دارد دامن‌گیر آنان شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن