تلفات سنگین در نیمروز؛ طی دو ماه ۹۰ نظامی کشته شده‌اند

خلیل رسولی

افزایش خشونت‌ها و تلفات سنگین نظامیان در میدان‌های نبرد میان طالبان و نیروهای امنیتی در ولایت نیمروز، نگرانی فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی این ولایت را به دنبال داشته است. پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و طالبان در شهر دوحه‌ی قطر، بیش از ۹۰ تن از نیروهای امنیتی در نیمروز کشته و شماری هم زخمی شده‌اند.

شورای ولایتی نیمروز از افزایش خشونت‌ها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و ادامه این رویکرد طالبان را در تضاد با روند صلح عنوان می‌کند. به باور این شورا، طالبان با حمله بر پاسگاه‌های پولیس و ارتش، دست به «کشتار گروهی نظامیان افغانستان» زده و ده‌ها سرباز ارتش و پولیس در جریان گفت‌وگوهای صلح کشته شده‌اند.

کنش‌گران مدنی نیمروز، از افزایش ناامنی و تلفات نیروهای امنیتی در این ولایت نگران هستند و حکومت را مقصر این رویدادهای خونین می‌دانند. به باور آنان، حکومت به نیروهای امنیتی اجازه‌ اجرای عملیات نظامی نمی‌دهد و همواره این نیروها در حالت دفاعی به سر می‌برند و همین امر سبب شده تا جنگ‌جویان طالبان با استفاده از فرصت، بر مواضع نیروهای امنیتی حمله کنند.

برخی اعضای شورای ولایتی نیمروز، از افزایش ناامنی‌ در این ولایت نگران هستند و از حکومت خواهان تلاش بیش‌تر برای تأمین امنیت می‌باشند. نعمت‌الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح پافشاری دارد که حکومت محلی برای مهار ناامنی در این ولایت برنامه‌ای ندارد.

بر‌اساس آمار ارایه شده از سوی این عضو شورای ولایتی نیمروز، در حدود دو ماه گذشته دست‌کم ۹۰ تن از نیروهای امنیتی در نبردها با جنگ‌جویان طالبان در بخش‌های گوناگون این ولایت کشته و حدود ۱۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

شمار تلفات نیروهای امنیتی طی دو ماه اخیر در ولایت نیمروز

شماره

رویداد

محل رویداد

تعداد کشته‌ها

تعداد زخمی‌ها

اسیر

۱

حمله بر پاسگاه ارتش

ولسوالی دل‌آرام نیمروز

۱۳

۲

حمله بر پاسگاه «دهمزنگ» ارتش

ولسوالی دل‌آرام نیمروز

۲۳

۲

۳

حمله بر محافظان بند آب‌گردان کمال‌خان

ولسوالی چهاربرجک

۶

۲

۴

انفجار ماین کنار جاده‌ای

ولسوالی کنگ

۸

۳

۵

انفجار ماین کنار جاده‌ای بر نیروهای مرزی ارتش

ولسوالی کنگ

۱

۲

۶

حمله بر پاسگاه شش‌آبه پولیس

ولسوالی خاش‌رود

۸

۲

۷

حمله گروهی بر پاسگاه نیروهای ارتش

ولسوالی خاش‌رود

۶

۳

۸

حمله بر پاسگاه «ایرانداز» پولیس

ولسوالی چخانسور

۹

۱

۹

حمله بر پاسگاه نهر لشکری پولیس

زرنج، مرکز ولایت نیمروز

۷

۱۰

انفجار ماین کنار جاده‌ای بر نیروهای امنیت ملی

ولسوالی خاش‌رود

۴

۳

۱۱

حمله بر مرکز ولسوالی

ولسوالی چخانسور

۶

۱۴

مجموع

 

۹۱

۳۰

۲

به باور کنش‌گران مدنی نیمروز، افزایش ناامنی در این ولایت پس از سقوط حکومت طالبان و شکل‌گیری نظام جدید در افغانستان بی‌سابقه بوده و ساکنان این ولایت تاکنون گواه این میزان خشونت‌ نبوده‌اند. ساکنان نیمروز، نگران افزایش جرایم جنایی و تحرکات طالبان در این ولایت هستند و از عمل‌کرد ضعیف نیروهای امنیتی برای مهار ناامنی شکایت دارند.

فعالان مدنی می‌گویند که امنیت این ولایت، دست‌خوش پروسه آزادی زندانیان طالبان شده است. به باور آنان، مقام‌های محلی نیمروز در تامین امنیت این ولایت ناکام بوده‌ و گاهی طالبان تا فاصله دو کیلومتری دفتر والی، پیش‌رَوی کرده‌اند.

محمدصادق بلوچ، کنش‌گر مدنی در نیمروز، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در یک‌ ماه اخیر شمار تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در رویدادهای گوناگون جان‌ داده‌اند. او می‌افزاید که در برخی از رویدادها از جمله تازه‌ترین رویداد که جمعه‌شب در ولسوالی چخانسور رخ داد، حکومت محلی کم‌کاری کرده است.

به گفته‌ی او، گروهی از طالبان بر پاسگاه «کمین‌گه» در ولسوالی چخانسور حمله کردند که در نتیجه شش نیروی پولیس کشته و یک تن دیگر زخمی شده است. وی تأکید می‌کند که حکومت در مبارزه با گروه‌های تروریستی کم‌کاری می‌کند و نیروهای کمکی دو ساعت بعد از پایان درگیری به محل درگیری در ولسوالی چخانسور رسیدند.

از دید کنش‌گران مدنی و برخی از اعضای شورای ولایتی نیمروز، پس از رهایی زندانیان طالب‌، امنیت نسبی این ولایت دست‌خوش تصمیم حکومت مرکزی شده و جنگ‌جویان این گروه، آتش جنگ‌ را شعله‌ور کرده‌اند.

مقام‌های محلی نیمروز آمار ارایه شده از سوی اعضای شورای ولایتی این ولایت در مورد افزایش تلفات نیروهای امنیتی را تأیید یا رد نمی‌کنند. زمریال احدی، والی نیمروز، در یک پیام تصویری ارسالی به روزنامه ۸صبح بدون ارایه معلومات در مورد تلفات نیروهای نظامی، تنها کشته شدن چهار نیروی پولیس در ولسوالی چخانسور و زخم برداشتن شش تن دیگر را تأیید می‌کند.

مسوولان دفتر رسانه‌های والی نیمروز، در پاسخ به تماس تلفنی روزنامه ۸صبح ادعا دارند که والی جدید این ولایت به آنان اجازه نمی‌دهد تا در مورد تلفات نیروهای نظامی کشور و رویدادهای امنیتی با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند و معلومات را در میان بگذارند.

باورها بر این است که کمبود تشکیل نیروهای امنیتی در ولایت نیمروز و افزون بر این کمبود تجهیزات جنگی، از مشکلات اساسی فراروی تأمین امنیت در این ولایت است. به باور فعالان مدنی، ناامنی‌های اخیر در نیمروز بی‌سابقه بوده و طی دهه‌ی گذشته به این میزان ناامنی رخ نداده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن