موج گرما در اروپا؛ نیمی از اتحادیه اروپا و انگلستان در معرض خطر خشک‌سالی قرار دارد

براساس گزارش مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا، نزدیک به نیمی از قلمرو کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انگلستان در معرض خطر خشک‌سالی قرار گرفته‌اند.

این مرکز تحقیقاتی که روز یک‌شنبه، ۲۴ جولای، گزارشش را منتشر کرده، این وضعیت را حیرت‌آور توصیف کرده و از خشک‌سالی در ۴۴ درصد از اتحادیه اروپا و انگلستان هشدار داده است.

در گزارش آمده که تشدید موج گرما پس از یک بهار غیرمعمول، موجب کاهش آب رودخانه‌ها، ذخیره‌گاه‌ها و همچنان کمبود بارش در زمستان خواهد شد.

در این گزارش تاکید شده است که وضعیت پیش‌آمده نیاز به اقدامات فوق‌العاده برای مدیریت آب و انرژی در کشورهای آسیب‌دیده را جدی کرده است.

گفته شده است که کمبود بارنده‌گی به خشکی زمین می‌انجامد و در نتیجه آن رویش و پوشش گیاهان را در زمین‌های پست ایتالیا، فرانسه، آلمان، مجارستان، پرتگال و اسپانیا آسیب‌پذیر می‌سازد.

همچنان افزوده شده که گرما باعث کاهش بازده محصولات غلات و سایر فراورده‌های زراعتی در فرانسه، رومانیا، اسپانیا، پرتگال، ایتالیا، آلمان، لهستان، مجارستان، اسلوونیا و کرواسیا خواهد شد.

بربنیاد این گزارش، در بیشتر کشورهای اروپایی، تولید انرژی از نیروگاه‌های رودخانه‌ای تا اوایل جولای، کمتر از میانگین سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۲۱ بوده است.

گزارش می‌افزاید که براساس پیش‌بینی‌ها، در ماه‌های آینده ممکن است عرضه آب با خطر مواجه شود و احتمالاً رقابت برای این منبع نیز افزایش یابد.

گزارش پیشنهاد کرده که برای مقابله با این وضعیت، در کنار استراتژی‌های کاهش خشک‌سالی باید جلو تغییرات آب‌و‌هوایی و اختلال در چرخه آب سیاره زمین گرفته شود.

دکمه بازگشت به بالا