وزیر صحت: سرخکان سالانه جان ۳۵ هزار کودک را می‌گیرد

وزارت صحت عامه با همکاری اداره‌ی یونسیف، سازمان صحی جهان و ایتلاف جهانی واکسین، کارزار ملی تطبیق واکسین سرخکان را برای وقایه‌ی ۱۳.۸ میلیون کودک بین سنین ۹ ماه تا ۱۰ ساله روز شنبه (۱۰ سرطان) آغاز کرد.

فیروزالدین فیروز،‌ وزیر صحت در مراسم گشایش این کارزار گفت: «سرخکان یک بیماری ساری و کشنده است. این بیماری سالانه باعث مرگ ۳۰ تا ۳۵ هزار کودک در کشور می‌شود، راه‌اندازی این کمپاین می‌تواند کودکان را از خطرات ناشی از این بیماری مصون نگهدارد. تطبیق واکسین سرخکان بهترین و ارزان‌ترین شیوه برای جلوگیر از اختلاطات ناشی از این بیماری است.»

در حال حاضر نزدیک به ۶۰ درصد کودکان کشور تحت پوشش خدمات واکسین سرخکان قرار دارند. وزارت صحت عامه مصمم است تا این سطح پوشش خدمات واکسین را در سه سال آینده تا ۹۵ درصد افزایش دهد.

آقای فیروز افزود: «ما منتظر این نیستیم که کودک را سرخکان بگیرد و ما در شفاخانه تداوی کنیم، اگر در شفاخانه مراجعه کند، صادقانه بگویم تداوی نمی‌شود، اگر ما توجه نکنیم، سالانه ۴۰ هزار طفل افغان فوت می‌کند،‌ این کلان‌ترین ظلم است.»

او همچنان گفت که صحت تنها نبود مرض نیست، بل بهبود وضعیت اقتصادی، فرهنگی و سواد است؛ تا وضعیت اقتصادی‌ات خوب نشود، صحتت خوب نمی‌شود، تا زمانی که سطح سواد در کشور بالا نرود، صحت هیچ چیزی انجام داده نمی‌تواند. تا زمانی که ثبات به وجود نیاید، فرهنگ تغییر نکند و جایگاه زنان در جامعه قوی نشود، ما هیچ کاری را انجام داده نمی‌توانیم.

وزیر صحت تصریح کرد که سرخکان و بیماری‌های ساری هیچ‌ رابطه‌ای با ایجاد شفاخانه‌های پیش‌رفته ندارد. سرخکان و بیماری‌های ساری در هیچ جای جهان درمان ندارد.

سرخکان از بیماری‌های ساری و چهارمین بیماری کشنده‌ی دوران طفولیت در سراسر جهان به حساب می‌رود. براساس گزارش وزارت صحت در سال ۲۰۱۷ از جمله ۲۵ هزار رویداد سرخکان در کشور، ۸۵ درصد آن نزد اطفال کمتر از سن ۱۰ سال را شامل می‌شود.

بر اساس این گزارش، ولایت‌های کابل، پکتیکا، کنر، بادغیس و غور شدیداً از واقعات سرخکان متأثر ‌اند.

قرار است این کارزار در دو مرحله تطبیق شود. کمپاین واکسین سرخکان در دور اول از تاریخ ۱۰ سنبله تا ۲۰ سنبله در ولایت‌های بدخشان، بادغیس، غور، بامیان، خوست، غزنی، کابل، کاپیسا، لوگر، نورستان، پکتیکا ،پکتیا، پنجشیر ، پروان، سرپل، میدان وردک و دایکندی تطبیق می‌شود و دور دوم آن در ماه آینده در ۱۸ ولایت دیگر تطبیق می‌شود.

در همین حال ریچارت پیپر کارن، نماینده‌ی سازمان صحی جهان برای افغانستان در گشایش این کارزار گفت که واکسین مصون و موثر سرخکان، از مدت ۶۰ سال به به این سو در سطح جهان استفاده می‌شود و از سال ۱۹۸۴ به این ‌سو در افغانستان نیز تطبیق می‌شود.

آقای کارن افزود: «ما امیدواریم که این کارزار به هر طفل و به ویژه به اطفال خیلی آسیب‌پذیر برسد.»

در عین حال ادیل خدر، نماینده اداره یونسیف در افغانستان در این مراسم گفت که مرض سرخکان با تطبیق به وقت واکسین، به آسانی وقایه شده می‌تواند. خانم خدر افزود: «واکسیناسیون یکی از ارزان‌ترین اقدام‌های نجات‌بخش در برابر امراض کشنده‌ی دوارن طفولیت می‌باشد، اطفال واکسین شده صحت‌مند‌تر بوده و در فعالیت‌های روزانه به ویژه در مکتب اجرا‌های بهتر دارند، در بزرگ‌سالی، آنان درآمد بیشتر داشته و اطفال صحتمند‌تر را پرورش خواهند داد.»

او همچنان گفت که صحت و بقای طفل تنها حق نیست، بلکه برای هر یک از مسئولان یک امر بشردوستانه است، ما از اطفال این کشور بدهکاریم و باید به صورت مشترک کار کنیم تا به هر طفل رسیدگی صورت گیرد و از افغانستان عاری از بیماری سرخکان اطمینان حاصل کنیم، اجتماع صحتمند برای ثبات، انکشاف و شکوفایی افغانستان خیلی مهم است.

واکسین سرخکان به صورت رایگان در سراسر کشور از طریق مساجد، روستاها و مراکز صحی برای تمام اطفال زیر سن ۱۰ سال تطبیق می‌شود.

با آن که این واکسین رایگان است، شماری از خانواده‌‎ها با تطبیق آن مخالفت می‌کند.

احسان‌الحق حنیفی، عالم دین در واکنش به این مخالفت شماری از خانواده‌ها می‌گوید که والدین نباید غفلت کنند و کودکان‌شان را در نزدیک‌ترین مرکز صحی برای تطبیق واکسین ببرند.

آقای حنیفی افزود که واکسین‌نکردن کودکان، جفایی است در حق آنان. او همچنان گفت که یک شمار از خانواده‌ها به دلیل نداشتن سواد کافی مانع تطبیق واکسین بر کودکان خود می‌شوند.

این عالم دینی تصریح کرد که تطبیق واکسین در دین مقدس اسلام حلال است و خانواده‌ها باید اطفال خود را از واکسین محروم نکنند.

دیدگاه are closed.