سرپرست وزارت دفاع: بازداشت عامل نفوذی سپاه پاسداران ایران بررسی می‌شود

۸صبح، هرات: سرپرست وزارت دفاع ملی که برای بررسی وضعیت امنیتی زون غرب به هرات سفر کرده است، روز شنبه، سوم جوزا، در نشست خبری مشترک با والی هرات از آغاز بررسی‌های نهادهای امنیتی در پیوند به قضیه بازداشت عامل نفوذی «سپاه پاسداران ایران» خبر می‌دهد.

اسدالله خالد می‌افزاید که در این مورد تحقیقات و بررسی‌های نهادهای گوناگون امنیتی جریان دارد و «آن‌‌چه که پشت پرده باشد» مشخص و با مردم و رسانه‌ها شریک می‌شود.

ریاست امنیت ملی هرات، روز جمعه، دوم جوزا، با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که قاری شفیع مشهور به «حافظ عمری» زمانی که از موتر متعلق به «سپاه پاسداران ایران» در قرارگاه «تپه‌سیاه» پایین شد و می‌خواست به ولسوالی شیندند وارد شود، بازداشت شد.

بر اساس معلومات ریاست امنیت ملی هرات، قاری شفیع، فردی که به اتهام هم‌کاری با سپاه پاسداران ایران بازداشت شده است، عضو رهبری طالبان هرات است و در اجرای حملات تروریستی و ترورهای هدف‌مند در شهر هرات، حمله بر تأسیسات عام‌المنفعه و بندهای آب‌گردان دست داشته است.

اسدالله خالد هم‌چنان می‌گوید که دولت از سال‌ها به این‌سو شعارش صلح بوده است و خواهان صلح هست، اما طالبان با لجاجت خود، دوام جنگ را خواسته‌اند.

آقای خالد در نشست خبری مشترک با والی هرات گفت: «ما هفته کاهش خشونت را احترام کردیم، بعد از آن جنگ شروع شد، دشمن جنگ را توقف نداد و حملات کابل و جلال‌آباد اتفاق افتاد، اما بازهم صدای ما، صدای صلح است.»

سرپرست وزارت دفاع تأکید می‌کند که لجاجت طالبان سبب خارج شدن نیروهای امنیتی از حالت «دفاعی» و «دفاع فعال» شد و حالا در هر کجا که طالبان سر بلند کنند، از سوی نظامیان افغان سرکوب می‌شوند.

از سوی دیگر، والی هرات می‌گوید که با خارج شدن نیروهای امنیتی از حالت دفاعی، تمام مراکز «دشمن» در زون غرب از سوی نظامیان افغان آماج قرار گرفته است.

سیدوحید قتالی تصریح کرد که طی روزهای اخیر بخش‌های زیادی در هرات از حضور طالبان پاک‌سازی شده است و دست‌کم ۲۵ جنگ‌جوی طالب نیز کشته شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن