انتقاد تند فعالان مدنی هرات از ادامه تنش‌ها در مجلس نماینده‌گان

۸صبح، هرات: شماری از فعالان جامعه مدنی هرات نسبت به جاروجنجال‌های مجلس نماینده‌گان واکنش نشان داده و تنش بر سر انتخاب رییس این مجلس را مورد انتقاد قرار دادند.

این اعتراض پس از آن شکل گرفت که به دنبال کشمکش‌های اخیر در مجلس نماینده‌گان، روز چهارشنبه نیز شماری از اعضای این مجلس دست به لت‌وکوب یک‌دیگر زدند.

محمدشکیب پردیس، مسوول سازمان بشر‌دوستان در هرات می‌گوید: درگیری لفظی و فزیکی اعضای پارلمان کشور حیثیت و جایگاه خانه ملت را خدشه‌دار می‌کند.

وی بیان داشت مردم با تمام تهدیدات امنیتی به پای صندوق‌های رأی رفته و نماینده‌گان مجلس را انتخاب کردند و انتظار ندارند نماینده‌گان‌شان این چنین برخورد داشته باشند.

آقای پردیس گفت مردم دیگر به این نماینده‌گان اعتماد نخواهند کرد و آنان را به عنوان نماینده‌گان‌شان قبول ندارند.

او این درگیری اعضای پارلمان کشور را شرم‌آور خواند و از آنان خواست مسایل شخصی‌شان را کنار گذاشته و قانون را تطبیق کنند.

حلیمه یوسف‌زی، یکی دیگر از فعالان مدنی هرات می‌گوید: درگیری لفظی و فزیکی اعضای پارلمان جایگاه افغانستان را در نزد کشورهای دیگر پایین می‌آورد.

به نقل از وی در حالی که بیش‌تر اعضای پارلمان کشور جوانان‌اند، شهروندان افغانستان چنین انتظاری را از نماینده‌گان‌شان نداشتند.

این فعالان مدنی می‌گویند جنجال‌های نماینده‌گان در خانه‌ی ملت برخاسته از اهداف و مسایل شخصی آنان است و ربطی به نماینده‌‌گی از ملت ندارد.

به گفته معترضان، «مجلس خانه ملت و یک نهاد قانون‌گذار است، اما جای تأسف است که نماینده‌گان این نهاد را به باشگاه ورزشی بدل کرده‌اند.»

پس از گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز به کار مجلس نماینده‌گان، هنوز اعضای آن نتوانسته‌اند رییس‌ پارلمان را انتخاب کنند.

دکمه بازگشت به بالا