اذیت و آزار غیرنظامیان؛ روزانه ده‌ها خانواده مجبور به ترک پنجشیر می‌شوند

۸صبح، پنجشیر

شماری از ساکنان ولایت پنجشیر ادعا می‌کنند که به دلیل اذیت و آزار نیروهای حکومت محلی، همه‌روزه ده‌ها خانواده این ولایت را ترک می‌کنند. به گفته آنان، پس از آن‌که نیروهای نظامی در برخی نقاط پنجشیر آماج انفجار و یا حملات مسلحانه قرار می‌گیرند، این نیروها دست به بازرسی خانه‌به‌خانه و حتا لت‌وکوب و زندانی کردن باشنده‌گان همان محل می‌زنند. در همین حال مقام‌های محلی ولایت پنجشیر این ادعاها را «شایعه» می‌دانند.

قندآغا (نام مستعار) یک تن از باشنده‌گان ولسوالی رُخه ولایت پنجشیر است. وی قصد کوچ‌کشی از این ولایت به پایتخت را دارد. قندآغا در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت با آن‌که وضعیت اقتصادی خوبی ندارد، اما ناگزیر‌ است از پنجشیر کوچ‌ کند. قندآغا افزود هر باری که نیروهای حکومت سرپرست در پنجشیر آماج حملات مسلحانه و یا انفجار ماین قرار می‌گیرند، ساکنان «بی‌گناه» این ولایت مورد اذیت و آزار این نیروها قرار می‌گیرند. وی تصریح کرد که حکومت محلی پنجشیر در دروازه‌های این ولایت نیز سبب اذیت و آزار مردم می‌شود. وی یادآور شد: «هر انفجار و یا حملات مسلحانه که در منطقه ما رخ می‌دهد، نیروهای حکومت محلی این ولایت دست به آزار و اذیت، لت‌و‌کوب و حتا زندانی کردن باشنده‌‎گان بی‌گناه محل می‌زنند. ما دیگر این وضعیت را تحمل کرده نمی‌توانیم و به همین دلیل کوچ می‌کنیم. تنها از قریه ما که دارای ۴۰ خانه مسکونی بود، ۲۶ فامیل کوچ کرده‌اند. خانواده‌هایی که حتا کوچ خود را از این ولایت انتقال می‌دهند، در ایست بازرسی راه «تنگ» ولایت پنجشیر مورد بازپرس نیروهای حکومت محلی قرار می‌گیرند و به بهانه‌های مختلف اذیت و آزار می‌شوند.»

به گفته باشنده‌گان ولایت پنجشیر، بیش‌تر خانواده‌هایی که در حال کوچ‌کشی هستند، ساکنان مرکز و ولسوالی‌های رُخه، عنابه و شتل این ولایت‌اند.

در همین حال، شماری از فعالان جامعه مدنی ولایت پنجشیر با ابراز نگرانی از روند کوچیدن باشنده‌گان این ولایت می‌گویند که ادامه این روند بالای روح و روان باشنده‌گان این ولایت تاثیر منفی گذاشته است. خلیل صبر، فعال مدنی در پنجشیر، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که روزانه ده‌ها باشنده این ولایت از مناطق‌شان بی‌جا می‌شوند. صبر از حکومت محلی ولایت پنجشیر خواست تا جلو افرادی را که سبب آزار و اذیت باشنده‌گان این ولایت می‌شوند، هرچه زودتر بگیرد. وی تصریح کرد: «ما واقعاً در این روزها شاهد کوچ‌کشی ده‌ها خانواده از بخش‌های مختلف ولایت پنجشیر هستیم. دلیل آن هم آزار و اذیت باشنده‌گان محل از سوی نیروهای حکومت کنونی است. این روند بالای روح و روان ساکنان به‌ویژه زنان و کودکان تاثیر منفی گذاشته است. خواست ما از نیروهای حکومت محلی این ولایت این است که دست از مردم‌آزاری بردارند تا حداقل مردم احساس آرامش بکنند.»

در همین حال، مقام‌های محلی ولایت پنجشیر این ادعاها را «شایعه» می‌خوانند. ابوبکر صدیق، سخنگوی والی پنجشیر، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که امکان دارد یک تعداد «اندک» خانواده‌ها به دلایل مختلف از مناطق‌شان کوچ‌کشی کنند، اما ادعای تخلیه بیش‌تر روستاها بی‌اساس است.

گفتنی است که در روزهای نخست پس از سقوط جمهوریت، نیز گزارش‌هایی از کوچ اجباری باشنده‌گان ولایت پنجشیر به نشر رسیده بود. در آن زمان ادعا شده بود که هزاران باشنده ولایت پنجشیر در نتیجه نبردهای چند ماه پیش میان نیروهای حکومت سرپرست با جبهه مقاومت ملی از مناطق‌شان بی‌جا شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا