هندبال در افغانستان می‌تواند مدال‌آور باشد

وحید پیمان

هندبال از محبوب‌ترین ورزش‌ها در دنیا است. ورزشی که در همه جای دنیا میلیون‌ها طرف‌دار دارد، اما در افغانستان با وصف آن‌که این رشته در سال ۱۳۶۰ رسماً تاسیس شده، در میان برخی از جوانان چندان شناخته شده نیست.

برای تعریف این ورزش کافی است نوعی بازی بسکتبال را در نظر آوریم که توپ با سرعتی بیش از حد معمول در حدود دروازه‌ها در جریان باشد و بازیکن‌ها با حرارت و جدیت بیش‌تری سعی کنند به جای شوت به حلقه، از پشت یک محوطه ۶ متری که محوطه‌ی گول‌کیپر است، توپ را وارد دروازه‌ای که از نظر ابعاد تقریباً نصف دروازه فوتبال است نمایند و یک امتیاز کسب کنند.

افغانستان در سال ۲۰۰۲ عضویت فدراسیون هندبال آسیا و در سال ۲۰۰۴ میلادی برای اولین بار عضویت جهانی هندبال را کسب کرده است. در سال ۱۳۲۴ هجری هندبال وارد برنامه تدریسی مدارس کابل شد که با مربی‌گری «تش» آلمانی تمرینات آن شدت یافت و ورزشکاران نیز با حضور در تیم‌های ۱۱ نفری بازی می‌کردند.

 تیم ملی هندبال کشور تا حال توانسته است در چندین مسابقه جهانی و آسیایی اشتراک کند و دست‌آوردهایی نیز داشته باشد. به نظر می‌رسد بی‌تفاوتی در برابر این ورزش محبوب بین‌المللی، عامل اصلی جایگاه نه چندان این رشته در میان نسل‌های مختلف در افغانستان است.

آن‌گونه که بازی‌های تیم ملی فوتبال هندبال افغانستان نشان داده، ‌این رشته ورزشی ظرفیت پیش‌رفت در افغانستان را دارد. تیم ملی هندبال افغانستان در مسابقات جام دوستی که در سال ۱۳۹۲ در کابل میان تیم‌های افغانستان، پاکستان و تاجیکستان برگزار شد، مدال طلا را به دست آورد. همین تیم در دیگر مسابقات در سطح منطقه نیز هر از گاهی نشان داده که ظرفیت بدل شدن به یکی از پر‌دست‌آوردترین رشته‌های ورزشی در افغانستان را دارد.

آن‌گونه که در منابع مختلف آمده است «برای نخستین بار مسابقات هندبال در افغانستان میان تیم‌های مدارسی همچون «تربیت بدنی»، «حبیبیه»، «استقلال»، «غازی»، «نجات»، «رحمان بابا»، «خوشحال‌خان» و «نادریه» برگزار می‌شد.»

پس از احیای مجدد بازی هندبال تیم ملی هندبال افغانستان مسابقات مختلفی با کشورهای خارجی داشت و توانست دست‌آوردهای خوبی داشته باشد.

در سال ۱۳۹۰ هجری تیم ملی هندبال وارد رقابت‌های ساحلی شد و پس از گذشت از سد «سریلانکا» و «نپال» توانست مقام سوم این رقابت‌ها را نصیب خود کرده و مدال برنز را به کشور تقدیم کند. با این وجود، تیم ملی هندبال افغانستان در سال ۱۳۹۲ وارد رقابت‌های سخت و نفس‌گیر کشورهای جنوب آسیا شد و با انجام مسابقات توانست دست‌آوردهای خوبی را به دست آورد.

پس از این بازی، تیم ملی هندبال افغانستان برای انجام مسابقات منطقه‌ای آسیا وارد پاکستان شد و پس از پیروزی در برابر تیم‌های ملی کشورهای نپال، یمن و پاکستان، در رده سوم این مسابقات قرار گرفت.

مسوولان ورزشی در افغانستان به نظر می‌رسد که بیش از این باید برای پیش‌رفت این رشته ورزشی تلاش کنند؛ رشته‌ای که با اندکی توجه بیش‌تر شاید بتواند به زودی منجر به آوردن افتخارات گوناگون برای افغانستان شود.

هندبال چیست؟

هندبال بسیاری از ویژه‌گی‌های ورزش‌های اساسی مانند دو میدانی و یا ورزش‌های گروهی مانند فوتبال را با خود دارد.

عاملی که باعث ایجاد لذت و اشتیاق در بازیکنان هندبال می‌شود، این است که دست‌ها بر‌خلاف فوتبال همه‌کاره‌اند و در این بازی مسوولیت اساسی را بر‌عهده دارند و بیش‌تر وقت‌ها بازیکن‌ها با تنوع شوت‌ها و استفاده از تاکتیک‌های عاقلانه، لذت موفقیت را در شوت به دروازه احساس می‌کنند.

سرعتی که لازمه‌ی موفقیت در بازی هندبال است، باعث می‌شود که بازیکن دارای سرعت عکس‌العملی بسیار تند باشد و از استعداد فریب دادن حریف در هنگام مقابله به‌ خوبی آگاه شود.

بر‌خلاف ورزش‌هایی که در آن‌ها با توپ بازی می‌شود، هندبال چه در حمله و چه در دفاع، یک ورزش شدید و خشن محسوب می‎شود و نوع تکنیک و زیبایی همراه با شجاعت و قدرت که در این ورزش به کار گرفته می‌شود، هندبال را ورزشی پر از حرکت و انرژی جلوه‌گر می‌سازد. از دیگر مزیت‌های هندبال کم هزینه بودن آن است، زیرا می‌توان در زمین‌های فوتبال و سالون‌های ورزشی فقط با داشتن یک توپ و دو دروازه به این بازی مفرّح پرداخت‌.

پیش از این در هندبال یازده نفره از زمین فوتبال استفاده می‌شد و تعداد اعضای تیم یازده نفر بود، ولی مدت‌ها است که به این شیوه بازی هندبال انجام نمی‌شود‌. برای هندبال هفت نفره، زمین‌های کوچک‌تر در اندازه‌های ۲۰ در ۴۰ متر در هوای آزاد یا در سالون سرپوشیده مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد اعضای تیم هندبال هفت نفره، برای بازی‌های رسمی شانزده نفر است که طبق آخرین مقررات، فقط دوازده نفر از گروه شانزده نفری حق دارند نام خود را در برگ مسابقه ثبت و در بازی شرکت کنند. تعداد چهار نفر اضافی در آن مسابقه حق حضور در محوطه تعویض و حتا نیمکت‌های تیم‌شان را نیز نخواهند داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن