حامد کرزی: گردهمایی اخیر «نشست داخلی طالبان بود»

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفته است که گردهمایی اخیر در تالار لویه‌جرگه «نشست داخلی طالبان بود.»

به گفته او، بیشتر اشتراک‌کننده‌گان این نشست مقام‌های طالبان بودند و تعداد اندکی «دیگران» اشتراک داشتند.

او افزوده است که این «نشست علمای طالبان» بود، نه لویه‌جرگه که نماینده‌گان گروه‌های مختلف جامعه در آن حضور دارند و در مورد مسایل مهم تصمیم می‌گیرند.

آقای کرزی در بخشی از سخنانش به پیامد فرار محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین، اشاره کرده گفته است که فرار او زمینه‌ساز سقوط دولت شد.

به گفته کرزی، او «شدیدا معتقد» بوده که محمداشرف غنی نباید کشور را ترک می‌کرد؛ چون فرار او  موجب فروپاشی دولت، ارتش، پولیس و نهادها شد.

به گفته او، در نتیجه فرار اشرف‌ غنی هزاران تحصیل‌کرده و میلیون‌ها افغان کشور را ترک کردند و به کشورهای مختلف پناهنده شدند.

هم‌چنان فرار رییس جمهور پیشین زمینه را فراهم کرد تا دولت‌های دیگر هر آن‌گونه که خواسته باشند، رویه کنند و افغانستان ذخایر ارزی خود را از دست دهد.

حامد کرزی می‌گوید که نمی‌خواهد بار دیگر به قدرت برگردد؛ زیرا او وظیفه‌اش را طی چهارده سال به‌حیث رییس جمهور انجام داده است.

او اضافه کرد، مطابق به مفاد قانون اساسی افغانستان، قدرت را به رییس جمهور منتخب واگذار کرده و دیگر نمی‌خواهد به هیچ شکل و شیوه‌ای دوباره به قدرت برگردد.

دکمه بازگشت به بالا