حامد کرزی: جنگ جاری، جنگ مردم افغانستان نیست

۸صبح، کابل: حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، در واکنش به گزارش دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) درباره تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که جنگ جاری، جنگ مردم افغانستان نیست.

رییس جمهور پیشین تأکید کرده است که مردم افغانستان سال‌ها است که به خاطر «منافع دیگران» قربانی می‌شوند.

حامد کرزی جنگ جاری را «کارزار پر از خشونت» علیه مردم توصیف کرده و از «طرف‌های افغانی» درگیر در این کارزار خواسته است که به جای ادامه برادرکشی، هرچه‌ زودتر مذاکرات بین‌الافغانی را شروع کنند.

کرزی تأکید کرده است که طرف‌های افغانی «با ابراز اراده و تصمیم مشترک» برای تحقق صلح در کشور اقدام کنند.

رییس جمهور پیشین باورمند است که «تنها و تنها» صلح و مشارکت همه‌ی افغان‌ها بدون تبعیض در پروسه صلح می‌تواند به فاجعه طولانی در کشور پایان دهد.

حامد کرزی در اعلامیه خود افزود که است «اتحاد و اتفاق» مردم افغانستان یگانه راهی است که با توسل به آن صلح و حاکمیت ملی در کشور تأمین می‌شود و آینده به دستان خود مردم رقم زده خواهد شد.

گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) درباره تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی روز دوشنبه، ششم اسد، نشر شد.

یوناما در نیمه اول سال جاری سه هزار و ۴۵۸ مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده است. این رقم شامل یک هزار و ۲۸۲ کشته و دو هزار و ۱۷۶ زخمی می‌شود. براساس این گزارش، سطح خشونت‌ها در نیمه اول سال جاری میلادی در نوسان بوده است.

زنان و کودکان ۴۰ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال جاری میلادی را تشکیل می‌دهند. در این مدت، ۱۳۸ زن کشته و ۲۵۹ زن دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنان در شش ماه اول سال ۲۰۲۰، در نتیجه خشونت‌ها ۳۴۰ کودک کشته و ۷۲۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن