حامد کرزی از عضویت در شورای عالی مصالحه ملی انصراف داد

۸صبح، کابل: حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور اعلام کرد که در روند صلح به عنوان شهروند تلاش می‌کند، اما در «هیچ تشکیل حکومتی» سهم نخواهد گرفت.

دفتر رییس جمهور پیشین روز یک‌شنبه، نهم سنبله با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تلاش‌ها برای صلح نتیجه تلاش ملی همه شهروندان است و آقای کرزی نیز تلاش‌هایش در روند صلح و به دست آوردن این مرام را ادامه خواهد.

با این حال، در ادامه پیرامون تشکیل شورای عالی مصالحه ملی تصریح شده است که رییس جمهور پیشین در هیچ تشکیل حکومتی اشتراک نخواهد کرد.

در همین حال، حفیظ منصور، عضو هیأت مذاکره‌کننده نیز در صفحه فیسبوکش در واکنش به تشکیل این نهاد نوشته است: «اعلان اعضای شورای عالی مصالحه ملی دیگر خطای بزرگ!».

هم‌زمان با این، منابعی از نارضایتی سپیدار در مورد تشکیل شورای عالی مصالحه ملی خبر می‌دهند.

گفتنی است که محمداشرف غنی در پایان روز گذشته طی یک فرمانی، ایجاد اعضا و هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی را تعیین کرد.

 بر اساس تشکیل این شورا، عبدالله عبدالله به علاوه هفت معاون و دو عضو در هیأت رهبری شورای عالی مصالحه ملی حضور دارند.

هم‌زمان با این، یک شورای دیگر زیر نام «شورای عالی دولتی» ایجاد شده است و امرالله صالح، سرور دانش، حنیف اتمر، حمدالله محب، فضل‌الهادی مسلم‌یار، میررحمان رحمانی، الماس زاهد، وزیر دولت در امور صلح و جوره طاهری در آن عضویت دارند.

گفتنی است که شورای عالی دولت در توافق‌نامه سیاسی محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله که در بیست‌وهشتم ثور امضا شد، تصریح یافته است.

بر اساس بخش اول توافق‌نامه سیاسی، شورای عالی دولت متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‌های ملی است که برای ایجاد اجماع سیاسی شکل می‌گیرد و در مسایل مهم ملی به ریٔیس‌جمهور کشور مشوره می‌دهد

در فرمان تعیین اعضای رهبری شورای عالی مصالحه ملی اما در مورد ماهیت «شورای عالی دولتی»، تفاوت آن با شورای دولت که در توافق‌نامه تذکر یافته است و ارتباط آن با روند صلح و شورای عالی مصالحه ملی چیزی گفته نشده است.

افزون بر این، رییس جمهور غنی روز شنبه، هشتم عبدالسلام رحیمی را به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور صلح تعیین کرد.

این در حالی است که عبدالله عبدالله نیز از آدرس حکومت روند صلح را رهبری می‌کند.

ایجاد و تشکیل شورای عالی مصالحه ملی پیش از این نیز تنش‌های زیادی را در پی داشته است و سبب شد که ایجاد این شوراها زمان‌بر شود.

دکمه بازگشت به بالا