حامد گیلانی به رهبران حکومت: عجله نکنید و مردم را در برابر عمل انجام شده قرار ندهید

۸صبح، کابل: در حالی که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله برای برگزاری مراسم جداگانه‌ی تحلیف آماده می‌شوند، حامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی خواستار خویشتن‌داری رهبران حکومت در تنش‌های انتخاباتی شده است. او بدون یادآوری از آماده‌گی‌های دو رقیب انتخاباتی برای برگزاری مراسم تحلیف، گفت: «از بزرگان انتظار داریم که عجله نکنند، مردم و وطن را در برابر یک عمل انجام‌شده قرار ندهند که جبران‌شدنی نباشد.»

رهبر حزب محاذ ملی روز سه‌شنبه، ششم حوت، در یک نشست خبری، از رهبران حکومت خواست که در تصمیم‌شان تجدید نظر کنند و آن را به تأخیر بیاندازد.

او پیشنهاد کرد که اجازه دهند، حکومت وحدت ملی تا شروع مذاکرات بین‌الافغانی صلح ادامه یابد و یا هم «دیتابس و مخزن» انتخابات موجود است، دوباره در حضور ناظران بین‌المللی تفتیش و بازشماری شود، تا به این ترتیب قناعت همه‌گی فراهم شود.

حامد گیلانی با ابراز نگرانی از تقابل‌های انتخاباتی، برای میزبانی از یک نشست میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در خانه‌اش اعلام آماده‌گی کرد.

رهبر حزب محاذ ملی هم‌چنان گفت که عبدرب‌الرسول سیاف و حامد کرزی تلاش‌های‌شان را برای حل بن‌بست انتخاباتی آغاز کرده‌‎اند و او از این تلاش‌ها حمایت می‌کند. حامد گیلانی ابراز امیدواری کرد که ساحه وساطت میان دو رهبر حکومت وحدت ملی و رقیب انتخاباتی وسعت پیدا کند.

حامد گیلانی از سیاست‌گزاران کشور خواست تا منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهند و در شرایطی که زمینه برای ختم جنگ ۴۰ ساله فراهم شده است، اختلاف‌ها را کنار بگذارند.

رهبر حزب محاذ ملی هم‌چنان بر حفظ دست‌آوردهای چندساله نظام جمهوری تأکید کرد و افزود که همه باید برای جلوگیری از متلاشی‌شدن نظام متحد شوند.

کمیسیون مستقل انتخابات سه‌شنبه هفته گذشته نتیجه نهایی انتخابات را پس از پنج ماه تأخیر اعلام کرد. نتیجه‌ای که بر اساس آن محمداشرف غنی پیروز است. عبدالله عبدالله این نتیجه را نپذیرفته است و به این ترتیب تنش‌های انتخاباتی میان دو رقیب کلید خورده است.

به تازه‌گی خبرگزاری رویترز نیز گزارش کرده است که امریکا از محمداشرف غنی خواسته است تا مراسم تحلیفش را با تأخیر برگزار کند. طبق این گزارش، امریکا نگران است که اختلاف‌ها میان عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی تلاش‌های صلح را صدمه بزند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن