حمدالله محب: در هفته‌های اخیر درک کرده بودیم که حکومت سقوط می‌کند

۸صبح، کابل: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اشرف غنی، به روزنامه فارین پالیسی گفته است که عقب‌نشینی کامل و بدون قیدوشرط را پیش‌بینی نمی‌کرده است.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین گفته است که قاطعیت تصمیم جو بایدن برای عقب‌نشینی بدون قیدوشرط، به هر قیمتی و بدون برنامه‌ریزی انتقالی، فرصت را برای فروپاشی مساعد ساخت.

او تصریح کرده که عقب‌نشینی بایدن نقطه عطف برای افغانستان بود. به گفته محب، تغییر جدی در اولویت سیاست خارجی ایالات متحده در زمان دولت ترمپ گرفته شده بود و در دولت جو بایدن اعلام شد.

محب افزوده است که هفته‌های قبل از فروپاشی، آنان به درک سقوط رسیده بودند و از همین رو برای نجات جمهوری و جلوگیری از خون‌ریزی، در حال تحلیل اوضاع بودند.

مشاور امنیت ملی اشرف غنی در مصاحبه با فارین پالیسی گفته است که اوضاع با سرعتی خیره‌کننده در حال تغییر بود. او افزوده است: «چاره‌ای جز خروج برای جلوگیری از خون‌ریزی در خیابان‌های پایتخت و حذف رییس جمهور از یک ترور نداشتیم.»

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین گفته است: «اگر ما می‌ماندیم و جان رییس جمهور را به خطر می‌انداختیم، جنگ خانه‌به‌خانه در کابل آغاز می‌شد.» او هم‌چنان تأکید کرده است که اگر آنان می‌ماندند و معامله انتقال قدرت صورت می‌گرفت، بودن‌شان به طالبان مشروعیت می‌بخشید. 

محب اضافه کرده که اگر چنین چیزی اتفاق می‌افتاد «یک میراث وحشتناک، خیانت به آن‌چه ما برای آن ایستاده بودیم و برای آن جنگیده بودیم و بزرگ‌ترین آسیب به نیروهای ملی ما بود.»

مشاور امنیت ملی اشرف غنی افزوده است که تجزیه و تحلیل و اطلاعاتی‌ که او مستقیماً به غنی ارایه می‌کرد، با اطلاعاتی که از طرف امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور ارایه می‌شد، مطابقت نداشت. او تأکید کرد که این رویکرد به جای نتیجه مورد نظر، فضا را مخدوش ساخته بود.

حمدالله محب در این مصاحبه، پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده، گفته است: «اگر حمایت و پرورش پاکستان نبود، طالبان حتا وجود نداشتند.» او گفته است که طالبان آزادانه در پاکستان فعالیت داشتند، سازمان‌دهی می‌کردند و کمک مالی و سلاح به دست می‌آوردند و آموزش می‌دیدند.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین از جامعه جهانی خواسته است که دیدگاه و درک خود را از جهان‌بینی طالبان تجدید نظر کنند. به گفته او، حکومت سرپرست طالبان یک حکومت معمولی نیست؛ آن‌ها از راه نظامی قدرت را به دست گرفته‌اند و با زور حکومت خواهند کرد.

آقای محب هم‌چنان تصریح کرده است که انسجام سیاسی، یکی از اهداف آنان بود، اما دست‌یابی به این امر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ بسیار دشوار شد. او افزوده است: «رقابت‌های سیاسی و رقابت برای منابع قدرت یکی از دلایل اصلی شکست ما بود.»

مشاور امنیت ملی حکومت اشرف غنی گفته است که تلاش‌های امریکا برای ایجاد یک دولت موقت در دو سال گذشته، شاید برخی از نهادهای دموکراتیک و امنیتی را نجات می‌داد؛ اما چنین معامله به‌طور مهلکی دچار شکاف سیاسی، ترس و بی‌اعتمادی می‌شد و به‌سرعت جنگ داخلی راه می‌انداخت.

دکمه بازگشت به بالا