توقف روند بازشماری؛ کمیسیون با نامزدان معترض گفت‌وگو می‌کند

حسیب بهش

پس از اعلام توقف روند بازشماری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است این کمیسیون با نامزدان معترض در مورد خواسته‌های آنان بحث و گفت‌وگو کند. روند بازشماری و تفتیش هشت هزار و ۲۵۵ محل پس از آن متوقف شد که معترضای دسته‌های انتخاباتی درب نُه دفتر ولایتی را بستند. این دسته‌های انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند که پیش از آغاز روند بازشماری و تفتیش آرای محل‌های مشکوک، ۳۰۰ هزار رای «ناپاک» و «۱۳۷ هزار رای قرنطین شده» را باطل کند و علاوه بر آن، هم‌زمان با اعلام «سقف آرای واقعی»، روند تصفیه را نیز به گونه «کامل» به پایان برساند. روند بازشماری و تفتیش از سوی دسته‌های انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله، «صلح و عدالت اسلامی» به ریاست گلبدین حکمتیار، «امنیت و عدالت»‌ به ریاست رحمت‌الله نبیل و شماری دیگر از دسته‌های انتخاباتی تحریم شد. این در حالی است که گفته می‌شود تنها دسته‌های انتخاباتی «دولت‌ساز» از جریان چهار روز بازشماری نظارت کردند. در جریان روند بازشماری، آرای حدود یک هزار و ۲۰۰ محل‌ رای‌دهی بازشماری و تفتیش شده و این روند در چهار ولایت به پایان رسیده است.

پس از بروز جنجال‌ها در جریان روند بازشماری و تفیش آرای محل‌های مشکوک، سرانجام کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفت تا برای گفت‌وگو با دسته‌های انتخاباتی معترض، روند بازشماری و تفتیش را متوقف کند. میرزامحمد حق‌پرست، سخنگوی این کمیسیون روز چهارشنبه، ۲۲ عقرب در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح افزود که روند بازشماری برای گفت‌وگو با نامزدان معترض متوقف شده و قرار است کمیسیون مستقل انتخابات مطابق به اصول، طرزالعمل‌ها و قانون انتخابات با این نامزدان بحث و گفت‌وگو کند. وی تصریح کرد که برای «حفظ بی‌طرفی کمیسیون مستقل انتخابات»، نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی برای گفت‌وگوها در کمیسیون مستقل انتخابات حضور خواهند یافت و با رهبری این کمیسیون در مورد مسایل مورد نظر گفت‌وگو خواهند کرد.

آقای حق‌پرست افزود گفت‌وگوها میان کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان به شکل علنی و در حضور نهادهای ناظر، احزاب سیاسی و اعضای جامعه مدنی صورت خواهد گرفت. وی تصریح کرد که خواسته‌ها، پیشنهادها و نظرهای نامزدان تنها در قاعده قانون و طرزالعمل‌ها قابل قبول است. او علاوه کرد که در صورت عدم دستیابی به یک تفاهم دو جانبه، کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری را دوباره آغاز خواهد کرد. آقای حق‌پرست این گفت‌وگو را «آخرین شانس» برای نامزدان معترض نامید و افزود که کمیسیون مستقل انتخابات در صورت خواسته‌های «بی‌مورد و غیرقانونی» نامزدان معترض، احتمال دارد از نیروهای امنیتی خواهان کمک شود.

دسته‌های انتخاباتی‌ای که به آغاز روند بازشماری آرای محل‌های مشکوک اعتراض داشتند، از توقف روند بازشماری و آغاز گفت‌وگوها ابراز خرسندی می‌کنند. فریدون خوزون، سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی روز چهارشنبه، ۲۲ عقرب در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح افزود که این دسته انتخاباتی هنوز بر خواسته‌هایش مبنی بر باطل شدن ۳۰۰ هزار رای «ناپاک» و ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده تاکید دارد و تصریح می‌کند در صورت رسیده‌گی به این دو مورد، این دسته انتخاباتی برای همکاری دوباره با کمیسیون مستقل انتخابات وارد این روند خواهد شد. با این حال، وی افزود که در مورد سرنوشت  ۹۱۵ محلی که آرای آن بازشماری شده را پس از گفت‌وگو با کمیسیون مستقل انتخابات صحبت خواهند کرد.

هم‌زمان با این، دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به ریاست رحمت‌الله نبیل از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد که با نامزدان «رو ‌راست» باشد. عارف کیانی، سخنگوی این دسته انتخاباتی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح افزود که این دسته انتخاباتی هیچ خواست فرا قانونی‌ای از کمیسیون مستقل انتخابات مطرح نکرده و تنها از این کمیسیون خواسته‌اند که به قانون اساسی، قانون و طرزالعمل‌ها حرمت بگذارد. با این حال، وی می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان بر موضع خود پافشاری دارد و نتیجه را به نفع تیم معین و خلاف معیارها، قوانین و طرزالعمل‌ها ارایه می‌کند.

نهادهای ناظر نیز از آغاز گفت‌وگوها میان کمیسیون مستقل انتخابات و دسته‌های انتخاباتی معترض ابراز خرسندی می‌کنند. نعیم اصغری، از مسوولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» افزود که موضوع گفت که موضوع گفت‌وگو میان جوانب انتخابات پیش‌تر از سوی نهادهای ناظر مطرح شد و کمیسیون این خواسته را با تاخیر بر آورده کرد. با این حال وی ابراز امیدواری کرد که نهادهای ناظر و رسانه‌ها نیز در این گفت‌وگوها حضور داشته باشند. پیش از این، نهادهای ناظر از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته‌ بودند که به خواست قانونی نامزدان پاسخ ارایه کند.

پیش از این، دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» از کمیسیون خواسته بودند که روند بازشماری را ادامه دهد و نتیجه ابتدایی را در زمان معین آن اعلام کند. این در حالی است که هیئت معاونت سازمان ملل متحد «یوناما» نیز با نشر اعلامیه‌ای، بی‌طرفی‌اش در روند انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که برای نگرانی‌های این نهاد در مورد اهانت یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات به کارمند این کمیسیون، پاسخ ارایه کند. در نامه ای که از سوی این نهاد به ریاست کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده، آمده است که مولانا محمد عبدالله، کمیشنر این کمیسیون به یک‌تن از کارمندان بخش دیتابیس توهین مذهبی کرده و وی را به مرگ تهدید کرده است؛ موضوعی که از سوی این کمیشنر رد شد.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد و در آن ۱۳ نامزد اشتراک کردند. کمیسیون مستقل انتخابات هنوز در مورد زمان معین اعلام نتایج این انتخابات صحبت نکرده است. قرار بود نتیجه ابتدایی این انتخابات در ۲۷ میزان و نتیجه نهایی آن در ۱۶ عقرب اعلام شود. با این حال اما کمیسیون مستقل انتخابات موفق به اعلام نتیجه در زمان معین آن نشد. در دومین تقویمی که از سوی کمیسیون معین شد، نتیجه ابتدایی با امروز، ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی در ۱۵ قوس اعلام می‌شد، اما کمیسیون گفته است که اعلام نتیجه به دلایلی به تاخیر افتاده است.

دکمه بازگشت به بالا