گوترش: بیش از ۱۰۰ نظامی سابق در افغانستان کشته شده‌اند؛ ارگ: معلومات دبیرکل سازمان ملل، نادرست است

۸صبح، کابل: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است، از زمان روی کار آمدن حکومت جدید در افغانستان، این سازمان «ادعاهای معتبر» دریافت کرده است که بیش از ۱۰۰ تن از  اعضای سابق دولت، نیروهای امنیتی پیشین و افرادی که با نیروهای بین‌المللی همکاری می‌کردند، کشته شده‌اند.

ارگ اما امروز دوشنبه، ۱۱ دلو، گفته است که معلومات دبیرکل سازمان ملل متحد درست نیست.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی ریاست‌الوزرا تأکید کرده است که «پس از عفو عمومی هیچ‌ کسی اجازه ندارد به کس دیگر زیان برساند.»

آقای سمنگانی افزوده است که اگر در اثر انتقام‌جویی شخصی کسی آسیب دیده باشد، آنان بررسی می‌کنند و عاملان آن را مجازات خواهند کرد.

با این حال، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که به رغم اعلام عفو عمومی، «بیش از دو سوم» قربانیان در نتیجه قتل‌های غیرقانونی کشته شده‌اند.

براساس گزارش گوترش به شورای امنیت سازمان ملل، هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان «ادعاهای قابل اعتمادی مبنی بر قتل غیرقانونی دست‌کم ۵۰ نفر مظنون به عضویت در داعش، دریافت کرده است.»

گوترش افزوده است که به رغم تضمین‌های ارگ، سازمان ملل گزارش‌های جدی از «ناپدیدشدن اجباری و سایر جنایات موثر بر حق زنده‌گی و تمامیت جسمانی» اعضای دولت سابق و همکاران نیروهای ائتلاف دریافت کرده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران همچنان با «حمله، ارعاب، آزار و اذیت، دستگیری خودسرانه، بدرفتاری و مرگ» روبه‌رو هستند.

براساس گفته‌های دبیرکل سازمان ملل متحد، دو روزنامه‌نگار، یکی توسط داعش و یکی دیگر توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد‌ه‌اند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل، مأموریت‌های سازمان ملل ۴۴ مورد بازداشت موقت، ضرب و شتم، تهدید و ارعاب را گزارش کرده که ۴۲ مورد از آن‌ها تازه انجام شده است.

گوترش گفته است که وضعیت افغانستان در شش ماه اخیر همچنان خطرناک و نامطمئن است.

او تأکید کرده است که «چندین شوک سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و انسانی در سراسر کشور طنین‌انداز شده است.»

دبیرکل سازمان ملل افزوده است که افغانستان در حال حاضر با بحران انسانی، سقوط عظیم اقتصادی، فلج سیستم‌های بانکی و مالی، بدترین خشک‌سالی در ۲۷ سال گذشته و شکست در تشکیل یک دولت فراگیر دست‌وپنجه نرم می‌کند.

آنتونیو گوترش افزوده است که انتظار می‌رود تا مارچ ۲۰۲۲ حدود ۲۲.۸ میلیون نفر در سطوح «بحرانی» یا «اضطراری» ناامنی غذایی باقی بمانند.

به گفته او، نزدیک به ۹ میلیون نفر از آن‌ها با سطوح «اضطراری» ناامنی غذایی روبه‌رو خواهند شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرده است که سوءتغذیه حاد نیمی از کودکان زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا