هشدار گلبدین حکمتیار از تحریم نشست بین‌الافغانی چین

۸صبح کابل: گلبدین حکمتیار، نامزد ریاست جمهوری از تحریم نشست بین‌الافغانی صلح در چین هشدار داد و گفت در صورتی که جهت‌های اصلی جنگ اجازه شرکت در این نشست را نداشته باشند، در آن شرکت نخواهد کرد.

 آقای حکمتیار روز سه‌شنبه، بیست‌وهشتم عقرب در یک نشست خبری در کابل گفت، طبق برنامه حکومت، کسانی که قرار است در نشست بین‌الافغانی صلح در چین شرکت کنند، همه‌ی‌شان ماموران دولت هستند. به باور او، این نشست که قرار است تا چند روز دیگر به میزبانی چین در بیجینگ، پایتخت این کشور برگزار شود، هم‌مانند نشست‌های قبلی که در روسیه و قطر برگزار شده است، بی‌نتیجه خواهد بود. از همین رو، آقای حکمتیار خواستار تشکیل یک مرجع با صلاحیت شده است که اعضای شرکت‌کننده در این نشست را گزینش کند.

این نامزد ریاست جمهوری می‌افزاید، طرف اصلی جنگ با گروه طالبان حکومت کنونی نیست؛ بلکه احزاب سیاسی کشور است که پیش از تشکیل حکومت کنونی با گروه طالبان درگیر جنگ بودند. او پیشنهاد می‌کند که مرجع باصلاحیتی که قرار است برای گزینش اعضای هیات مذاکره‌کننده با گروه طالبان تشکیل شود، در مورد گزینش طرف‌های اصلی درگیر با گروه طالبان، تصمیم بگیرد،‌ نه حکومت افغانستان.

این در حالی است که کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی گفته است که به تازه‌گی فهرستی از هیات شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی بیجینگ با مقام‌های کشور چین در میان گذاشته شده است. حکومت افغانستان اما تا کنون این فهرست را همه‌گانی نکرده است. بر اساس اظهارات منابع معتبر در حکومت، قرار است یک نشست بین بالافغانی سه روز دیگر به میزبانی چین در بیجینگ، پایتخت این کشور برگزار شود. طالبان نیز تایید کرده‌اند که نماینده‌گان باصلاحیت آنان در این نشست دعوت شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا