کشورهای گروه ۷: تسلیم امریکا نخواهیم شد

شماری از رهبران کشورهای عضو گروه ۷ کشور عمده‌ی صنعتی جهان هشدار داده‌اند که در نشست سران و رهبران این کشورها تسلیم خواسته‌های تجاری رییس جمهوری امریکا نخواهند شد. این نشست روز جمعه، در کبک در کانادا کار خود را آغاز کرد و سه روز ادامه خواهد داشت.

روز جمعه (۱۸ جوزا) امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه که همراه با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا برای شرکت در نشست سالانه‌ی گروه ۷ عازم کبک بود، گفت که در نظر دارد قبل از آغاز نشست عمومی با حضور رییس جمهور امریکا از بریتانیا، آلمان و فرانسه بخواهد از موضع مشترکی در برابر سیاست تجاری امریکا حمایت کنند. گروه ۷ از ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا تشکیل شده است.

آقای مکرون همچنین در توییتری به زبان انگلیسی نوشت: «ممکن است رییس جمهور امریکا به این که در این جلسه تنها خواهد ماند، اهمیتی ندهد اما برای ما شش کشور دیگر هم مهم نیست که در صورت لزوم با هم توافق‌نامه‌ای را امضا کنیم.» وی افزوده است: «این شش کشور نماینده‌ی ارزش‌هایی خاص و نماینده‌ی یک بازار اقتصادی هستند که از پیشینه‌ی تاریخی برخوردار است و در حال حاضر هم یک نیروی مهم در عرصه‌ی جهانی محسوب می‌شوند.»

تولید ناخالص کشورهای گروه ۷ در مجموع به حدود نصف کل تولید ناخالص جهان بالغ می‌شود و تولید ناخالص ایالات متحده به تنهایی اندکی بیش از مجموع تولید ناخالص سایر اعضای گروه است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در واکنش به مطلب توییتری امانوئل ماکرون در یک پیام توییتری نوشت: «لطفاً به اطلاع نخست‌وزیر کانادا جاستین ترودو و پرزیدنت مکرون برسانید که آنان روی اجناس وارداتی از امریکا تعرفه‌های سنگینی بسته‌اند و موانع غیر پولی ایجاد کرده‌اند.» وی افزوده است: «مازاد تجاری اتحادیه‌ی اروپا با ایالات متحده به ۱۵۱ میلیارد دلار می‌رسد و کانادا هم کشاورزان ما را از دست‌رسی به بازار خود محروم کرده است. مشتاق دیدارشان در روز جمعه هستم.»

رییس جمهور امریکا بعداً در مطلب دیگری در توییتر خود اظهار داشت که اتحادیه‌ی اروپا و کانادا افکار عمومی را در جریان این واقعیت نمی‌گذارند که سال‌هاست که تعرفه‌های سنگین وارداتی و موانع غیر پولی در برابر تجارت امریکا ایجاد کرده‌اند. او افزود: «تعرفه‌ها و موانع را بردارید و ما به همان میزان با شما راه خواهیم آمد.»

کسری تجاری امریکا در سال گذشته میلادی به بیش از ۸۰۰ میلیارد دالر رسید، هرچند بخش عمده‌ی آن – بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار – ناشی از کسری تجاری با چین بود. دونالد ترمپ این کسری را ناشی از توسل طرف‌های تجاری اصلی امریکا به محدودیت‌های تجاری علیه این کشور نسبت داده و آن را عامل ناتوانی صنایع امریکا در رقابت با کالاهای وارداتی و در نتیجه، تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران کشورش دانسته است.

او یک رشته تعرفه‌های گمرکی را علیه کالاهای وارداتی از چین و به طور محدودتری، واردات از کشورهای اروپایی، کانادا و مکزیک وضع کرده است.

با توجه به اختلاف عمیقی که بین امریکا و سایر اعضای گروه ۷ بروز کرده، برخی ناظران در مورد احتمال ناکامی در دست‌یابی به توافق بر سر موضوعات دیگر در دستور کار اجلاس گروه ۷ هشدار داده‌اند هرچند گفته شده است که با توجه به سابقه و گسترده‌گی همکاری و ارتباط نزدیک بین این کشورها در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی، معمولاً نشست‌های گروه ۷ بدون حصول توافق به پایان نمی‌رسد. در عین حال مشخص نیست که این نشست تا چه اندازه در حل و فصل اختلاف تجاری بین امریکا و سایر اعضا موفق خواهد بود.

دست‌اندرکاران برگزاری این نشست گفته‌اند نمی‌توان اختلاف موجود بین اعضا را نادیده گرفت و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هشدار داده است که دست‌یابی به توافق بر سر محتوای بیانیه‌ی نهایی آسان نخواهد بود.

نشست امسال در محلی خارج از شهر کبک برگزار خواهد شد. با این همه، مطابق معمول گروهی از تظاهرکننده‌گان مخالف این نشست از گرایش‌های گوناگون در کبک گرد آمده‌اند و شام‌گاه پنجشنبه تظاهراتی را برگزار کردند.

آقای ترمپ پس از پایان نشست گروه ۷ برای دیدار با رهبر کوریای شمالی در روز ۱۲ جون عازم سنگاپور خواهد شد.

گروه ۷ به تدریج در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی شکل گرفت و در سال‌های بعد به یک نهاد تأثیرگذار در صحنه‌ی اقتصادی و سیاسی جهان تبدیل شد. پس از فروپاشی اتحاد شوروی و گرایش روسیه به همکاری نزدیک با غرب، برای چند سال از رهبر روسیه نیز برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل می‌آمد و حتا رسانه‌ها به آن نشست گروه ۱+۷ یا گروه ۸ نام داده بودند.

دیدگاه are closed.