استقبال ارگ از دیدار خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان

ریاست جمهوری از گفت‌وگوی زلمی‌ ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا با نماینده‌گان طالبان در قطر استقبال کرد. ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان با پخش خبرنامه‌ای نگاشته که رییس جمهور غنی از هر تلاش و اقدامی‌ ‌که منجر به صلح پایدار در افغانستان شود، استقبال می‌کند.

آقای خلیل‌زاد پس از دیدار با مقام‌های بلند پایه حکومت پاکستان، عربستان سعودی، قطر و نماینده‌گان طالبان در دوحه پایتخت قطر،‌ روز شنبه بیستم میزان دوباره وارد کابل شد. نماینده ویژه امریکا برای تسهیل روند صلح افغانستان درباره‌ی پیش‌رفت‌های مأموریت ده روزه‌اش با رهبران حکومت وحدت ملی سخن گفته است.

دیدار رو در روی آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان در قطر اما واکنش‌هایی را در پی داشته است. شماری از فعالان جامعه‌ی مدنی می‌گویند با آغاز روند گفت‌وگوهای صلح نباید جنایت‌کاران جنگی معافیت حاصل کنند. عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعه‌ی مدنی هرچند از پایان جنگ در کشور استقبال می‌‌کند، اما می‌‌گوید «صلح پایدار» تنها از «پل عدالت» می‌‌تواند عبور کند.

آقای رفیعی گفت: «صلحی که یک بار دیگر به جنایت‌کاران بدهد، می‌‌تواند خیلی خطرناک‌تر باشد و هزینه‌ی آن بسیار بالاتر از جنگ خواهد بود.» آقای رفیعی افزود: «تصور ما این است که در تمام افغانستان چیزی بیش‌تر از ۱۰ هزار جنگ‌جو و جنایت‌کار جنگی نیست،‌ در حالی که بیش از سه میلیون نفر تا اکنون قربانی شده‌اند.»

این فعال مدنی تأکید می‌ورزد که حق قربانیان جنگ و افرادی که پس از پیوستن گروه طالبان به روند صلح قربانی خواهند شد، باید در نظر گرفته شود.

از سویی هم،‌ محمد ناطقی،‌ رییس کمیته سیاسی ایتلاف بزرگ ملی با استقبال از تلاش‌های تازه‌ی ایالات متحده امریکا به منظور آوردن صلح در افغانستان می‌‌گوید هر نوع گفت‌وگویی که در پیوند به صلح صورت می‌‌گیرد، باید در چارچوب طرحی باشد که احزاب سیاسی ساخته است. او افزود مسوده طرح احزاب آماده است اما تا اکنون نهایی نشده. این عضو کمیته‌ی سیاسی ایتلاف بزرگ ملی افزود: «گفت‌وگوهای صلح باید در همین چارچوب صورت گیرد.»

چندی پیش احزاب سیاسی تصمیم گرفتند که با طالبان وارد گفت‌وگو شوند،‌ تصمیمی که نتیجه‌ی آن تا اکنون روشن نشده است. احزاب پیش‌نویس طرحی را آماده ساختند که فراگیر بودن هیات گفت‌وگو کننده،‌ شرط‌ها و چگونه‌گی اهداف گفت‌وگوهای صلح در آن مطرح شده است.

افزون بر آن،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا با بسم‌الله محمدی و محمدیونس قانونی از اعضای ارشد حزب جمعیت نیز دیدار کرده است. نظری پریانی،‌ مدیر مسوول روزنامه‌ی ماندگار می‌‌گوید،‌ آقای خلیل‌زاد در این دیدار دیدگاه آقای محمدی و آقای قانونی را در پیوند به تلاش‌های اخیر ایالات متحده امریکا برای گفت‌وگوهای رو در رو با طالبان پرسیده است.

آقای پریانی گفت، این دو عضو حزب جمعیت از این موقف تازه‌ی ایالات متحده امریکا استقبال و ابراز خرسندی کرده‌اند و گفت‌وگو را تنها راه حل برای پایان جنگ افغانستان دانسته‌اند. به گفته‌ی آقای پریانی، آنان با زلمی خلیل‌زاد تأکید ورزیده‌اند که باید یک راه حل برای افغانستان پیدا شود.

در کنار این همه،‌ خبرنامه‌ای که روز شنبه،‌ بیست‌ویکم میزان از سوی دفتر مطبوعاتی حزب اسلامی‌‌ نشر شد، می‌رساند که زلمی ‌‌خلیل‌زاد،‌ نماینده ویژه‌ی وزارت خارجه امریکا پس از برگشت دوباره به کابل با گلبدین حکمتیار،‌ رهبر حزب اسلامی نیز دیدار کرده است.

در این خبرنامه آمده است که زلمی ‌‌خلیل‌زاد خواهان همکاری بیش‌تر حکمتیار برای دست یافتن به صلح در کشور شده است و ‌ رهبر حزب اسلامی ‌‌اطمینان داده که برای دست یافتن به صلح بین‌الافغانی، آماده هر نوع همکاری است.

سفر ده روزه‌ی زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه وزارت خارجه امریکا برای تسهیل مصالحه میان گروه طالبان و حکومت افغانستان روز دوازدهم میزان آغاز شد و بیست‌و‌دوم میزان پایان یافت. متقاعد کردن طالبان به گفت‌وگوهای صلح، مأموریت اصلی آقای خلیل‌زاد به شمار می‌رود.

فعالان مدنی و احزاب سیاسی در حالی از دیدار آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان گروه طالبان واکنش نشان می‌دهند که برای نخستین بار گروه طالبان دیدار نماینده‌گان‌شان را با زلمی ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در قطر تأیید کرده‌اند. گروه طالبان با پخش خبرنامه‌ای نگاشته‌اند که شیرمحمد عباس استانکزی، رییس دفتر سیاسی و مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دفتر طالبان در قطر و شماری دیگر از اعضای این دفتر با آقای خلیل‌زاد دیدار کرده‌اند.

هر چند طالبان حضور نیروهای خارجی را در کشور «یک مشکل عمده» عنوان کرده‌اند،‌ اما حالا تأیید کرده‌اند که نماینده‌گان‌شان با فرستاده‌ی ویژه ایالات متحده امریکا در آینده نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن