دانش‌آموخته‌گان به وزارت تحصیلات عالی:  توزیع سند تحصیلی را آسان کنید

عبدالاحمد حسینی

همه‌‌ساله هزاران جوان از دانشگاه‌های کشور فارغ می‌شوند، اما بزرگ‌ترین دغدغه‌‌ی‌شان گرفتن اسناد تحصیلی مانند دیپلوم و ترانسکریپت است. هرچند دانش‌آموخته‌گان دانشگاه‌های دولتی با این چالش زیاد روبه‌رو نیستند، اما شمار زیادی از دانش‌آموخته‌گانی که از دانشگاه‌ها خصوصی فارغ شده‌اند و یا هم آن‌هایی که از دانشگاه‌های ولایات فارغ شده‌اند، بیش‌تر با این مشکلات مواجه‌اند. اکنون شماری از دانش‌آموخته‌گان که بیش از دو سال است از دانشگاه‌ها فارغ شده‌اند، می‌گویند که هنوز سند فراغت دریافت نکرده‌اند. آن‌ها روند اخذ اسناد تحصیلی را پرچالش می‌دانند و از وزارت تحصیلات عالی می‌خواهند که در زمینه توزیع و تأیید  اسناد تحصیلی سهولت‌های لازم را ایجاد کند.

شاه‌حسین احمدی، از دانش‌آموخته‌گانی است که در ولایت بلخ زنده‌گی می‌کند. او می‌گوید که برای تأیید اسناد تحصیلی به ویژه ترانس ‌کریپت (جدول نمرات) مجبور شده که راه‌های پرخم‌وپیچ مزارشریف ـ کابل را طی کند و چندین روز در کابل بماند تا اسناد تحصیلی‌اش را تأیید کند. او از این پروسه انتقاد کرد و گفت که وزارت تحصیلات عالی باید در امر توزیع و تأیید اسناد تحصیلی سهولت ایجاد کند. او گفت: «دیپلوم که از طریق وزارت تحصیلات عالی ارسال می‌شود، اما ترانسکریپت در این‌جا تأیید نمی‌شود، مجبوریم ببریم به کابل در وزارت تحصیلات عالی. ما یک نماینده گرفتیم و نماینده ما ترانسکریپت را به کابل برد و تأیید کرد. شماری تنهایی می‌برند که خیلی جنجال دارد. وزارت باید در هر ولایت یک ریاست باز کند و کار دفتری را در خود ولایات انجام دهد.»

از جانب دیگر شماری از دانش‌آموخته‌گان می‌گویند که به دلیل نبود اسناد تحصیلی، فرصت‌های زیادی از جمله فرصت‌های کاری و تحصیلی را از دست داده‌اند.

مبین خادمی، یک تن از دانش‌آموخته‌گان است که سه سال است از رشته انجنیری فارغ شده است. او می‌گوید که تا اکنون نتوانسته سند تحصیلی‌ (دیپلوم) خود را به دست آورد. هرچند وی چندین بار به وزارت تحصیلات عالی مراجعه کرده، اما به دلیل تمام شدن ورق دیپلوم موفق به دریافت سند تحصیلی‌اش نشده است. ورق‌های سند تحصیلی چند سال است که در بیرون از کشور چاپ می‌شود. وزارت تحصیلات به دلیل امنیت این سندها و کیفیت آن تصمیم گرفته است که آن ‌را در بیرون از کشور به چاپ برساند. اکنون به دلیل این‌که ورق‌های تحصیلی در بیرون از کشور به چاپ می‌رسد، روند توزیع آن به کندی به پیش می‌رود. این امر سبب شده که شماری از دانش‌آموخته‌گان ماه‌ها و سال‌ها منتظر بمانند تا بتوانند سند تحصیلی‌شان را به دست آورند.

هرچند آقای خادمی تصریح می‌کند که در یافتن کار با کدام چالشی برنخورده، اما در طول سه سال گذشته نتوانسته به گرفتن بورسیه‌های خارجی اقدام کند؛ زیرا به گفته وی در ثبت نام بورسیه‌ها داشتن سند تحصیلی الزامی است. از این رو به باور آقای خادمی او در سه سال گذشته به دلیل نداشتن دیپلوم فرصت‌های زیاد تحصیلی را از دست داده است. او از نهادهای تحصیلی می‌خواهد که در توزیع اسناد تحصیلی سهولت ایجاد کند و اسناد تحصیلی را به موقع در اختیار دانش‌آموخته‌گان قرار دهد.

ذبیح محمدی، یک تن دیگر از دانش‌آموخته‌گان است که از رشته مدیریت یکی از دانشگاه‌های خصوصی فارغ شده است. او نیز می‌گوید بیش از یک‌ سال است که از دانشگاه فارغ شده، اما تاکنون اسناد تحصیلی‌اش را به دست نیاورده است. او می‌افزاید که چندین بار برای گرفتن دیپلوم اقدام کرده، اما مسوولان برایش گفته‌اند که در ماه حمل سال بعدی مراجعه کند. این دانش‌آموخته بیان داشت که تنها او با این مشکل روبه‌رو نبوده،‌ بلکه سایر هم‌صنفی‌هایش نیز علی‌رغم این‌که مونوگراف‌‌های‌شان را ارائه کرده‌اند، در گرفتن دیپلوم با مشکل برخورده‌اند. با این حال وی خاطر‌نشان ساخت که نزدیک به یک سال است که بی‌کار است و کدام مصروفیتی ندارد، زیرا به گفته او به دلیل نبود اسناد تحصیلی کار پیدا کردن مشکل است. او می‌گوید: «وقتی سند پوهنتون نباشه، پیدا کردن کار مشکل است، چرا که در زیادتر جا‌ها سند می‌خواهند که در صورت نبود آن، چانس مقرری انسان کم می‌شه یا حتا بعضی جاها اصلاً کسی را شارت لیست نمی‌کنه.»

در همین حال وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که به دلیل نبود ورق‌های دیپلوم، روند توزیع آن به تأخیر افتاده است. فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که دپیلو‌م‌ها به دلیل مسایل امنیتی و کیفیتی در بیرون از کشور چاپ می‌شود. اکنون این وزارت ورق‌های دیپلوم را در اختیار ندارد تا به دانشجویان توزیع کند. به گفته او این دیپلوم‌ها در بریتانیا به چاپ می‌رسد. سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افزود که این وزارت در نظر دارد دست‌کم یک میلیون دیپلوم را چاپ کند. او ابراز امیدواری کرد که تا دو ماه آینده تعدادی از ورق‌‌های دیپلوم به دست این وزارت برسد تا این وزارت بتواند شمار قابل ملاحظه‌ای از دیپلوم‌ها را به دانشجویان توزیع کند. آقای امین گفت: «تا دو ماه آینده دیپلوم‌ها چاپ می‌شود و ما ان‌شاءالله به همه توزیع می‌کنیم. در مجموع یک میلیون دیپلوم را گفتیم که چاپ شود و بعد به صورت نوبتی در اختیار وزارت تحصیلات عالی قرار داده می‌شود.»

از سوی دیگر سخنگوی وزارت تحصیلات عالی بیان داشت که این وزارت گزینه‌های بدیل را در عوض دیپلوم در نظر گرفته است. او گزینه بدیل را تصدیق‌نامه و ترانسکریپت نمرات عنوان کرد. به باور او تصدیق‌نامه و ترانسکریپت می‌تواند در داخل کشور مشکلات دانشجویان را حل کند.

هم‌چنان فیصل امین، سخنگوی این وزارت، در رابطه به تأیید ترانسکریپت نمرات گفت که این پروسه توسط مسوولان هر دانشگاه طی می‌شود. به گفته او مسوولان هر دانشگاه کارهای اداری اسناد تحصیلی دانشجویان را به صورت مجموعی طی مراحل می‌کنند و بعد از تأیید وزارت تحصیلات عالی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. با این حال او تأکید کرد که وزارت تحصیلات عالی کدام برنامه‌ای برای تأیید اسناد تحصیلی در خود ولایات روی دست ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن