شبکه‌ی فارغان رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی

جامعه‌ی مدنی در گفتمان‌های سیاسی همچون پایگاه فعالیت‌های رضاکارانه‌ی گروهی از نخبه‌گان، ارزش ویژه‌ای دارد. جامعه‌ی مدنی نقش پل ارتباطی میان جامعه و دولت را بازی می‌کند. این مفهوم در افغانستان پس از طالبان و پس از نشست بن اول نقش برازنده‌ای را در روند گذار به سوی مردم‌سالاری بازی کرده است.

در سرزمینی که در میان چندین دهه بحران به سر می‌برد، بسیاری‌ها با زبان تفنگ با همدیگر سخن می‌گفتند و زورمندان قدرت‌شان را با مقدار مهمات جنگی و اسلحه‌ی‌شان می‌سنجیدند، ظهور نسل جوانی که نام فعالان جامعه‌ی مدنی بر خود گذاشتند و در راستای تقویت فرهنگی مبتنی بر سازش و توافق تلاش می‌کردند، برای افغانستان مایه‌ی دلگرمی بود.

دست‌آورد بزرگ مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی در هژده سال اخیر طلوع قدرت نرم افغانستان در سیمای رسانه‌های آزاد، جامعه‌ی مدنی پویا و نسلی از جوانان با سواد و کاردان است.

ناظم مظهر

روحیه‌ی تفاهم، همدیگرپذیری، گفت‌وگو، حس معاشرت، مبارزه بر علیه خشونت، رفع تشنج و اختلافات از طریق مذاکره و مفاهمه و همچنین گسترش روحیه‌ی تسامح و تساهل، همزیستی مسالمت‌آمیز و مدارا از مهم‌ترین ویژگی‌های جامعه‌ی مدنی است. به هر پیمانه‌ای که روحیه‌ی گذشت و تفاهم در میان جامعه بیشتر باشد، به همان اندازه اهداف جامعه‌ی مدنی زمینه‌ی تطبیقی بیشتری پیدا می‌کند. بدون شک که با داشتن جامعه‌ی مدنی قدرتمندتر ما خواهیم توانست از راهی نزدیک‌تر به صلح و آرامش سرتاسری دست یابیم.

در کنار آنچه که گفتیم، جامعه‌ی مدنی و دولت می‌باید در کنار هم برای توسعه‌ی سیستم‌های تعاونی، در حول مصالح عمومی و عدالت اجتماعی به هدف جلوگیری از گرایش دولت به خودکامگی‌های ناشی از اقتدار مالی و اقتصادی، خارج نگهداشتن وسایل ارتباط جمعی از انحصار دولت، تضمین عدالت اجتماعی به هدف گسترش رفاه همگانی، توزیع عادلانه‌ی درآمدهای ملی، حمایت از حقوق بشر، آزادی بیان و رسانه‌ها و دفاع از حکومت قانون و برگزاری انتخابات، تأمین صلح و حمایت از پروسه‌ی ملت‌سازی کار کنند.

بنا به باور دانشمندان قانون‌مداری، کثرت‌گرایی، سازمان‌یافتگی، مشارکت، پذیری و تفکیک قوا می‌تواند در شکل‌دهی یک جامعه‌ی مدنی موفق ما را یاری کند.

گروهی از بهترین جوانان افغانستان که قدرت نرم افغانستان در برابر دهشت، تروریسم و افراط‌گرایی است، در برنامه‌ی رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی گرد هم آمده‌اند.

برنامه‌ی رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط اداره‌ی انکشافی بین‌المللی ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان آغاز شد. این برنامه توسط موسسه‌ی بین‌المللی کونترپارت از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ تطبیق شد. برنامه‌ی رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی برای شناسایی چهره‌های جوانی که در سطح ولایات‌شان فعالیت‌های رضاکارانه‌ی مدنی و اجتماعی دارند، آغاز به فعالیت کرد. شبکه‌ی رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی همه‌ساله از هر ولایت افغانستان یک جوان فعال را پس از سپری‌کردن آزمون جذب می‌کرد. هر سال ۳۴ جوان در این برنامه آموزش‌های ارتقای ظرفیت را سپری می‌کردند و سفرهای علمی‌ای در داخل و خارج افغانستان داشتند. در مدت پنج‌سال در این برنامه ۱۷۰ تن از جوانان فعال و نخبه آموزش دیدند و به کشورهای اروپایی و آسیایی سفرهای علمی داشتند. در ضمن در داخل کشور نیز به خاطر آگاهی از فرهنگ و رسوم ولایات مختلف افغانستان به سفرهای آموزشی و علمی پرداختند. این سفرها زمینه‌ی گفت‌وگو با فعالین جامعه‌ی مدنی کشورهای دیگر، کسب تجربه و آموزش را برای اعضای این شبکه فراهم کرد و نتایج موفقیت‌آمیز و پر ثمری را برای رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی به بار آورد. تمام جوانانی‌ که از این برنامه فارغ شده‌اند، شامل شبکه‌ی فارغان رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی شدند و بعد از پایان دوره‌ی پنج‌ساله‌ی این برنامه از طریق این شبکه به صورت رضاکارانه در سرتاسر افغانستان برای مبارزه با فساد، تعصب و ناامنی فعالیت می‌کنند. طی کنفرانسی که در ۱۰ سرطان امسال در کابل برگذار شد، رهبران نو ظهور جامعه‌ی مدنی برنامه‌ی استراتیژیک‌شان را برای فعالیت‌های پنج سال آینده‌ی‌شان ساختند. این گروه مطابق به این پلان برنامه‌های رضاکارانه‌ی خود را در کشور تطبیق خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا