دولت‌ساز: کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر زمان اعلام نتایج را همه‌گانی کند

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی دولت‌ساز، به ریاست محمداشرف غنی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا هرچه زودتر زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

در حالی که سایر نامزدان با آغاز مجدد بازشماری آرا مخالفت کرده‌اند، اما دولت‌ساز در یک خبرنامه نوشته است که تصمیم بازشماری در تفاهم با «تکت‌های انتخاباتی» صورت گرفته و از این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات استقبال می‌کند.

در خبرنامه دولت‌ساز آمده است: «بازشماری باعث اطمینان از شفافیت انتخابات می‌گردد و کمیسیون مستقل انتخابات این تصمیم را بر اساس صلاحیت‌های تصریح شده در قانون و طرزالعمل‌های انتخاباتی اتخاذ نموده است.»

کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری آرا را در بیست‌وششم عقرب بار دیگر از سر گرفت. شماری زیادی از دسته‌های انتخاباتی با این اقدام مخالفت کرده‌اند.

این روند در هژدهم عقرب آغاز شده بود، اما در بیست‌ودوم همین ماه متوقف شد. کمیسیون مستقل انتخابات هدف از توقف این روند را گفت‌وگو با نامزدان معترض به روند بازشماری خوانده بود، اما نامزدان معترض گفته‌اند که قناعت‌شان فراهم نشده است. 

از جانب دیگر، کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون دوبار تقویم انتخاباتی را در مورد اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری نقض کرده است.

بر اساس تقویم انتخاباتی باید نتایج ابتدایی در بیست‌وهفتم میزان و نتایج نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام می‌شد. هم‌چنان کمیسیون مستقل انتخابات پس از نقض تقویم اعلام کرد که نتایج ابتدایی را در بیست‌وسوم عقرب و نتایج نهایی را در پانزدهم قوس اعلام می‌کند، اما موفق به این کار نشد.

کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون تقویم تازه برای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم اعلام نکرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن